Daar komt de voddenman GATZE HAANSTRA MARKANTE VERSCHIJNING IN DE STAD VAN NU Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. 3 Jazeker, daar komt de voddenman - ze zijn er nog, als in vroeger tijd! Nu het oud papier de laatste tijd wat prijziger geworden is, loont het de moeite met de hand kar of bakfiets langs de huizen te gaan, de oude kranten en andere afvalpape- rassen te verzamelen en af te leveren bij een centraal adres. Zoals ook Gatze Haanstra dat doet, de man, die we op deze foto en op de plaat op de voorpagina zien en die we zeker een markante verschijning mogen noemen in het stadsbeeld van deze tijd. Gatze is in feite al „boven de jaren" en „hoeft het niet meer te doen", maar hij kan het gewoon niet laten en doet het dus uit liefhebbe rij. „Wat ik er mee verdien komt op de spaarbankboekjes van de kleinkinderen" zo vertelde hij ons. Maar niet alles wat hij ophaalt wordt in contanten omgezet. „Laatst kreeg ik een theemeubel, maar ik had het nog niet op de fiets of er was al iemand, die er me vijftien gulden voor bood. Maar daar ben ik niet op inge gaan. En nou staat het bij m'n dochter in de kamer en is het voor geen vijftig meer te koop Net als alle andere broeders uit dit vak is Gatze Haanstra „een stille vodden man", waarmee we willen zeggen, dat hij zijn komst in de straat niet aankondigt met de roep, die in vroeger jaren tegen de huizen opklonk: „Voddè - voddè - voddè". De voddenmannen werden zwijgzamer, terwijl alles in deze wereld juist veel luidruchtiger werd. 't 3Cieine 3£rantóje leeót iedereen iJlÉJ - 1805 26 Febr. De toneelvereeniging Tot Leer ing en Vermaak te Leeuwar den in de Schuttersdoelen voert in de Schouwburg op „De Be vrediging" van A.J. von Gut- tenberg en „De Hoogduitsche Schoenmaker", Italiaansche opera met muziek. 1805 1 Maart Inwijding der nieuwe Synago ge in de Sacramentstraat te Leeuwarden in tegenwoordig heid van vele autoriteiten en predikanten. Om den toevloed van menschen te beperken was de entrée geteld op een zilve ren ducaton voor de Joodsche armen. Toen de heilige boeken werden binnengebracht hief de voorzanger Heyman Levi uit Zwolle 4 psalmen aan, waar van eenige zangers het slot re citeerden. Terwijl men 7 maal met de heilige Schriften rond om het altaar ging, zong de ge meente zes psalmen. Toen werd het formuliergebed voor de Overheid des lands uitge sproken. Nadat de Schriften in de heilige kast waren geborgen hield rabbi Levi Mozes Sauel een redevoering eerst in het Hebreeuwsch en toen in het Nederlandsch. Daarna werd de plechtigheid met een gebed ge sloten. 1805 2 Maart Bornia-State te Weidum, be woond door P. Deketh te koop aangeboden. De armvoogden te Harlingen loven een beloo ning uit aan hen, die zeeton- nen met ketting vinden, te be zorgen bij Albert Bolman, pre sident der tonnasie. 1805 12 Maart De toren te Wirdum, waarvan de dissenters hunne rechter aan de Hervormden hebben af gestaan, moet een zware repa ratie ondergaan. 1805 16 Maart Verschenen bij S. v.d. Werff te Leeuwarden: Iets om de gedag- tenis der hardrijderij van 1 en 2 Febr. te vereeuwigen, 4 stui vers. UIT DE ANNALEN VAN DE LEEUWARDER PO LITIE EEN EEUW GELE DEN. (Door R. Visser, oud-adj. van gemeentepolitie). Uit de tijd van Politie-com- missaris Anthony Doyer (1877 -1893) toen het politiekorps in totaal 44 man omvatte, zijn nog enkele Dagorders be waard gebleven die een aardi ge kijk geven op de omstan digheden van toen, hetgeen tot uiting werd gebracht in de navolgende Dagorders van de toenmalige Korps-chef. Het is in den laatsten tijd ge bleken, dat de stoombooten welke op vrijdag op hier varen en voornamelijk liggen aan den Nieuweweg en Willems kade vertrokken zijn terwijl de bemanning 't zij kapitein of stuurman of machinist be schonken was. Het is overboodig te wijzen op het groote gevaar daaraan verbonden en de treurige ge volgen welken zulk een toe stand vóór en bij vertrek dier stoombooten wordt gehouden. In den vervolge zullen de actieve politiedienaren le klasse met dat toezicht wor den belast en op vrijdag eerst van morgendienst inrukken wanneer de laatste stoomboot van daar is vertrokken en hen wordt bij deze opgedragen om te zorgen en er zich van te overtuigen.dat de bemanning der stoomboot bij vertrek in Extra weerstand tegen infektie- ziekten voor alle dieren met BEATRAN vitamine A, D en E. Verkrijgbaar bj uw dierenzaak. Beaphar, Raalte normalen en nuchteren toe stand is. Het is niet overboo dig hierbij te wijzen op de be voegdheid van de politie om in geval dat noodig is, het ver trek te verbieden en te belet ten. 17 November 1887 De Commissaris van Politie A. Doyer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 3