Friesland Bank lÉf 't 5kleine 3£rantóje teeót iedereen Lezers klommen in de pen TABAKSBUURT Mijn ouders woonden in 1893 aan de Poppeweg. Volgens het bevolkingsregister in de Tabaks- buurt. Komt dit door die Oostin- dische straatnamen? Of was het de Fabrieksbuurt? Leeuwarden H. ten Hulscher Van een Tabaksbuurt in Leeuwarden hebben we nooit gehoord. Het moet de Fabrieks buurt zijn geweest, ten noorden van de poppebrug en ten oos ten van het Noordvliet. Red. 't KL Kr. EEN REAKTIE Hoewel geen geboren Leeuwarder of Huizumer, maar wel bijna 50 jaren woonachtig in dat deel van de voormalige gemeente Leeu- warderadeel, dat algemeen werd aangeduid met Schrans, lees ik steeds met veel belangstelling de diverse pennevruchten en ont boezemingen van de heer Mr. J. Bijl in ons K.K. Meerdere perso nen door hem genoemd, doch in het bijzonder de direkteur Huis ken en de diverse leraren van de R.H.B.S. aan het Zaailand, heb ook ik persoonlijk gekend. Ik heb n.l. de eer gehad, bij sommige van hen ook het genoegen, in de 4e en 5e klas hun lessen te mogen volgen en ik herinner mij nog zeer goed de reakties van direk teur Huisken, toen van de 33 eindexamen-kandidaten slechts 24 het einddiploma kregen uitge reikt. Wat mij toen evenwel is op gevallen als jonge knaap, was het verschil in de mentaliteit en benadering van de leerlingen door de leraren aan de R.H.B.S. te Leeuwarden en te Harlingen, aan welke laatstgenoemde ik de eerste drie cursusjaren heb ge volgd. Aan de laatstgenoemde stonden de direkteur en leraren dichterbij hun leerlingen, de omgang was vriendschappelijk en gemoedelijker, zonder dat het gedrag en de ijver van hun pupil len daarvan nadelige gevolgen ondervonden. Doch dit is evenwel niet de reden of oorzaak dat ik reageer op het geschrevene van de heer Bijl. Na lezing van enkele van zijn laatstgeplaatste bijdragen is bij mij de indruk gevestigd, dat hij, behorende tot de z.g. „establish ment", die zoals men dat in een scheepsterm noemt „het lek boven heeft", zijn onvrede met de huidige maatschappelijke- en economische toestand door mid del van het K.K. tracht te spuien. Als hij dan zonodig zijn frustra ties kwijt moet. dan zijn daarvoor nt.i. wel de meer geëigende pers organen. Indien ik de bedoelingen van onze redakteur, de heer Fenno Sehoustra, goed heb aangevoeld, tracht hij met het K.K. de herin neringen aan vroeger jaren en de toestanden, zoals deze in die tijd in Leeuwarden en naaste omge ving bestonden, vast te leggen en voor het nageslacht te bewaren. Voor zeer vele ouderen onder de lezers is dat, blijkens de verschil lende reacties, een bron van genoegen. Laten we het daarom gezellig houden! Voorts zou ik de heer Bijl willen verzoeken in zijn verdere bijdra gen, die ongetwijfeld nog wel uit zijn pen zullen vloeien, de franse termen en uitdrukkingen achter wege te laten, daar deze nt.i. voor een groot deel van de leze ressen en lezers onbegrijpelijk zullen zijn. Een lezer van ,.'t gezellige Kleine Krantsje" POLITIEK Ik zie in het nummer van 9 febru ari in het artikel van onze vriend Mr. Bijl, dat hij het niet kon laten een flinke scheut politiek in zijn schrijfsel te doen. In zowat alle artikelen'van Bijl is wel iets van dien aard te vinden, maar in bovengenoemd nummer bakt hij het wel héél bruin. Afgezien van het feit dat hij niet kan begrijpen dat diegene, die de koek bakt ook graag een evenredig deel wil hebben, is dit blad toch niet de plaats waarin men zijn Telegraaf achtige schrijfsels kwijt kan. Ik zou de redactie aanraden, op straffe van abonncmentenver- loop. dit soort geschrijf te weren en dit gejammer niet te continu eren. Laten we het toch mooi houden en leuk en alle politiek weren uit ons Kleine Krantsje. Laten we het niet onleesbaar maken. Redactie, denk aan de lange tenen. Neede S.R. van Elsloo HERINNERINGEN Geachte schrijvers in 't Kleine Krantsje. waar ik als abonnee heel erg van geniet en daar ik zelf ook foto's heb ingestuurd, zou ik ook even vertellen, dat ik in Leeuwarden ben geboren en wel in 1909 in een hele strenge winter, tenminste, dat heeft mijn vader mij wel eens verteld en als ik dan zo die oude dingen lees van vroeger, dan herinner ik mij ook weer die gezellige oude tijd. toen lagen wij met het schip „De twee gezusters" heette het toen (later werd het omgedoopt en heette het „De drie gebroeders"). Mijn vader en moeder voeren altijd met steenkool uit hetspoor- dok; het schip werd dan geladen door de heren Weiland en Jan en Everd en de oude heer Sipke waren altijd zakken aan het naai en of stoppen, anders gingen de kolen er door. Dan had je daar de groentedrogerij en op de hoek w aar nu de Frico staat, stond een boerderij en in de ene helft woonde de brugwachter Looyen- ga en de andere kant was een kruideniersw in keltje en melkhan del, dat waren de gezusters Bos oftewel Janke Bult en Griet Gokel; ze waren heel erg kerke lijk. Het gebeurde eens dat mijn ouders laat in Leeuwarden terug kwamen - het was het postrestan- te adres van veel schippers - en toen vroeg mijn vader „is er ook post Griet?". Toen kreeg hij ten antw oord „Jawel, de Groot, maar het is vandaag zondag, dus kom morgen maar" en toen bleek dat er één van de kinderen van vader zijn zuster in Workum was over leden. Toen kon mijn vader niet op begrafenis daar hij de brief te laat kreeg! Ook gebeurde het vaak, dat ze geen melk wou geven op zondag als er een ziek was. Later is die ene dame verdronken in een sloot je bij de Harlingertrekweg. Dan had je ook nog de export slagerij van Rosenberg, daar speelden wij als schipperskinde ren altijd met die kalverkratten. Mijn broer Piet liet altijd zijn handen door die beesten schoon likken en als ie dan aan boord kwam, dan zij hij: „Mem, sjuch, ik haw mien hannen al skjin slikje litten". Later voer mijn vader voor van Duisen zand en grind, toen was ik 12 jaar en ben ik morgenmeis je geiveest bij meneer Renze van Regionale bank Uw spaargeld wordt aangewend voor de economische ontwikkeling van uw eigen provincie. uw eigen bank Duissen en dan lagen wij veel op de Willemskade voor de Hout handel van Overmeer. Ook daar heeft mijn vader voor gewerkt, altijd met de praam naar Schen kenschans. Ik ging op school bij meestr Kuiper en Juf Ferwerda en meester Kamp. Ik zou zo graag nog eens willen weten of deze Juf Ferwerda nog in leven is. Ze was altijd zo lief voor ons daar wij het erg arm hadden. Later heb ik ook nog gediend bij mevr. Cath aan de Willemskade 26, dat huis is er nog en ik was toen loop meisje voor de middag bij mevr. Jacobs op het Gouveneursplein op de hoek Kleine Hoogstraat. Ook die zou ik graag nog eens ontmoeten. Mevrouw was een dochter van Hoekstra, die hadden een winkel op Camstraburen; ook daar kan ik nog veel over vertellen, maar ik schei er nu eerst mee uit, anders kan het niet in 't Kleine Krantsje. Leeuwarden Mevr. G. V. Lingen- de Groot 5 t to toen lagen we met het schip in de Harliiigervaart

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 4