HET TORENTJE VAN HUIZUM: MOOIER DAN DE MOOISTE CATHEDRAAL 6 T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN 't 3£leine 3£rantóje leeót iedereen gc/.adeldakte, pretentieloze, maar toch typische torentje van Huizum Torens met de bijbehorende kerken en cathedralen hebben op mij altijd een overweldigende in druk gemaakt en het aantal van deze bouwwerken, dat ik, in de loop der tijden, heb bezocht en bewonderd is ontelbaar. En als men mij zou vragen welke ervan ik het mooiste, het indrukwek kendste, heb gevonden, dan zou ik daarop het antwoord schuldig moeten blijven. Het gaat er mee als met mooie vrouwen, zij heb ben allen een verschillend ken merk, dat haar attractief doet zijn. De grootste, de om zijn enor me afmetingen beroemde St. Pie- ter te Rome, die wel 10.000 mensen kan bevatten, kan ik per soonlijk niet mooi vinden, maar hij is ontegenzeggelijk indruk wekkend. Zo gaat het me ook met de Aya Sophia in Istambul, gebouwd in de 6e eeuw na Chr. in opdracht van keizer Justinianus, na de val van het Byzantijnse Rijk door de Turken veranderd in een moskee en voorzien van 4 minaretten en thans dienend als museum. Zowel de St. Pieter als de Aya Sophia zijn ontzagwek kend, ten gevolge van hun reus achtig hoge koepels en daardoor om nooit te vergeten, maar de gotische kerken, die tussen de 12e en 15e eeuw in Frankrijk, Italië, Duitsland en Engeland zijn gebouwd, zijn van een in dringender schoonheid en van deze vind ik, persoonlijk weer, de Notre Dame in Parijs één van de allermooiste. Dat houdt echter niet in, dat ik de cathedraal van Chartres met haar ongelijke torens en de mooist gebrandschil derde ramen ter wereld, die van Amiens - eveneens met twee ongelijke torens, die van Reims of Laon, die van Siena of Milaan, de Westminster Abbey in Londen of, de met zeer strakke lijnen ge bouwde cathedraal in Lincoln met haar drie torens of de Keulse Dom minder zou waarderen. Het zou te ver voeren alle kerkge bouwen, die ik bezocht heb hier op te sommen, maar ik kan ze praktrisch allemaal gemakkelijk voor mijn geestesoog halen en niet alleen die van de christelijke wereld, maar ook die van de De Notre Dame in Parijs:ecu van de allermooiste mohammedaanse, zoals bijv. de Taj Mahal bij Akra in India, het door Shah Jehan voor zijn overleden vrouw gebouwde mau soleum en niet te vergeten de boeddhistische-en hindoetempels in het verre Oosten, waarvan de She-pagode in Rangoon met haar met goudblad bedekte koepel, die, als de zon er op schijnt, mijlen ver uit zee te zien is, wel een van de mooiste is. Wie ooit Istambul heeft bezocht, zal niet alleen getroffen zijn geweest door de prachtige ligging van de stad aan de Gouden Hoorn, maar vooral door de ettelijke moskeëen met de nog talrijker minarets. Men zegt, dat er wel duizend zijn en dat de Souleiman of Blauwe Moskee de mooiste is. Kerken en torens hebben niet alleen mijn oog geboeid, maar torens en torengebouwen hebben ook een belangrijke zakelijke rol in een bepaald deel van mijn leven vervuld, toen zij dienden als verkenning bij het aanlopen van land en van havens. Hoeveel zuchten van verlichting heb ik niet geslaakt, als na gemaakte berekeningen of na langdurig varen op gegist bestek de aan te lopen vuurtoren eindelijk in zicht kwam. Hoe vaak heb ik niet de verheugde gezichten van zeelui gezien, als na een lange reis om soms om de hele wereld, de lange witte vuurtoren op Bishop Rock aan de ingang van het Kanaal, eindelijk gepasseerd werd en de thuishaven nog maar een paar dagen varen verwijderd was? Hoe vaak heb ik niet in tropische nachten, na uren turen, het vuur zien doorslaan van de vuurtoren aan de ingang van de Mona-pas- sage naar de Caraïbische Zee, op weg naar het Panama-kanaal. Glorierijke momenten in het leven van de zeeman. Ook het langzaam varend passe ren van de skyscrapers van Man hattan, die het zo unieke decor vormen van New-York was een evenement, dat steeds nieuw bleef en in zijn essentie hetzelfde. HALVE EEUW Tussen de eerste keer, dat ik New-York bezocht en de laatste ligt een tijdsbestek van meer dan een halve eeuw. Het heeft me altijd gefrappeerd, dat niettegen staande sommige wolkenkrab bers verdwenen en er andere, meestal nog hogere, voor in de plaats kwamen, het totaal beeld van deze enorme agglomeratie nauwelijks veranderde. Zeker honderd keer heb ik deze metro pool, waar bijna net zo veel mensen wonen als in Nederland, bezocht en haar aspect, zowel van binnen als van buiten, is al tijd hetzelfde gebleven, evenals de inwoners. Greenwich-village met z'n bohémiens, Harlem met z'n negers, Brooklyn met z'n Ita lianen hebben geen merkbare verandering ondergaan. Zelfs op Time Square is nog altijd de metershoge reclame van de siga retten rokende cowboy. Slechts het merk, dat hij rookt, is, tenge volge van fusies in de tabaks industrie, een ander geworden. Alleen de gemiddelde hoogte van de wolkenkrabbers, waarvan som mige thans zo'n 500 meter hoog zijn, waarvan er nog hogere ge pland worden, is groter geworden. Zij hebben me altijd geïmponeerd DOOR MR. J^. BUL om de durf, de wetenschap en het industrieel kunnen, dat er in verwerkt is, evenals het gedroch telijk stalen meesterwerk van ingenieur Eiffel, dat nu reeds meer dan 3/4 eeuw bestaat. U zult zich, geachte lezer, met het oog op het opschrift van dit stukje, inmiddels afvragen, waar om ik al deze gebouwen, die deels tot stand kwamen als een Domus Domini, ter meerdere glorie van God en waarover soms een paar honderd jaar werd gewerkt en deels in een paar jaar gebouwd werden voor commerciële doel einden, hier, in een vrij lange in leiding, de revue laat passeren. Het zal U waarschijnlijk verwon deren, maar het antwoord op deze vraag is, dat ik bij het aan schouwen van al deze werken van menselijk vernuft en menselijke dadendrang vaak herinnerd werd aan de toren, die het onderwerp van dit opstel vormt. De mens groeit, hij wordt van kind jongeling en man en met hem en zijn carrière groeit de omgeving, waarin hij leeft, maar qua betrekkelijkheid verandert er niet veel. Als kind ziet men op tegen mensen, die, als men heeft leren relativeren, niet zo vreselijk belangrijk blijken te zijn, maar die in dat kinderlijk bestaan van dezelfde envergure zijn als de mensen van meerdere importan tie, die hij later leert kennen. In mijn jeugd was Pliesie Brandy voor mij een groter persoonlijk heid dan thans bijv. de secretaris generaal van de Nato, oud minister Luns, voor wie ik overi gens grote bewondering heb. luf- frouw Alberda, die in de eerste klas van de lagere school m'n wankele schreden leidde op het lange, maar interessante pad, dat naar ontwikkeling en cultuur voert was, in mijn kinderogen minstens zo'n phenomeen op het gebied der wetenschap als later, (vervolg op pag. 7)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 6