TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN 7 Bij de schoolfoto's die zo nu en dan worden geplaatst kan ik U bijgaande nog toevoegen van de vierde klas van de Geertse school aan Druifstreek, gemaakt in 1920 door natuurlijk fotograaf Dwinger, die ik persoon lijk goed gekend heb en ook z'n kinderen, ook al omdat wij ook uit een fotogravenfamilie zijn", aldus schrijft ons de heer H. Meijer te Bergum. Voor zover bekend hier de namen van de leerlingen. We beginnen bij de bovenste rij: Het eerste meisje woonde op de Keizersgracht, haar vader was cipier, Cornelia Grenzenberg, Trijntje v.d. Heide, Akke Rei dinga Noordvliet, Tine Steunebrink en Janny Ykema Achter de Grote Kerk. Op de tweede rij: meisje uit de Breedstraat, vader was slager, Grietje Velleman, Trijntje Wartena, Weaze, Friese Bank, een onbekende, Marie Brouwer, Grietje Elzinga Voorstreek en Greta Cohen van de Put. Op de derde rij: Roelof de Vries, Reigersplein, Christiaan v.d. Vlerk, Huygensstraat, Kassie Kooistra, Put, Burema, een onbekende, Piet Kerkhof, St. Jacobstraat, weer een onbekende en Hendrik Meijer, Vöorstreek (Meijerhof). Zittend: Piet Wagemakers, Auke Bleeker, Alexander Becherer, een jongen uit de Gallileërkerkstraat. Tenslotte op de voorste rij: Sjoerd van Gelder, Hoogstraat, een onbekende, Anne de Vries, Monnikemuurstraat, Louis Graf, Speelmanstraat, een Belgische vluchteling en Fokke de Ruiter, Tweebaksmarkt. De onderwijzer was Meester Van der Beek. 't 3<Cleine ^Crar'óje leeót iedereen Lezers klommen in de pen SIGARENMAKER I Naar aanleiding van een ingezon den stukje in 't Krantsje van 26 jan. 1974 no. 209 het volgende. De heer of mevr. Lucas schrijft hierin over de sigarenntakerij aan het Vliet. Aan het slot wordt er antwoord van de redaktie ge geven dat er geen enkele sigarenmaker meer is in Leeu warden. Zelf heb ik altijd in de Soendastraat gewoond tot aan m'n trouwen, 'k Ben nu 2 jaar en drie maanden getrouwd. Bij ons achter in de Balidwarsstraat heeft altijd sigarenmaker Brei- denbach gewoond tot vorig jaar december toe. Toen moest deze hoogbejaarde man 88 jaar of nog ouder, verhuizen wegens ver- bouwing aan deze huizen en hij leeft nog. voor zover ik weet. Kleinkinderen van hem wonen in de Sontdwarsstraten of omge ving. Leeuwarden Mevr. J. Jasper- de Wit HET TORENTJE VAN HUIZUM (vervolg van pag. 6) toen ik studeerde. Prof. Meijers, een der grootste rechtsgeleerden, die Nederland ooit gekend heeft. Zo gaat het ook met het gezadel- dakte, pretentieloze, maar toch typische torentje van Huizum, in welks onmiddellijke nabijheid ik zoveel gespeeld héb, maar dat ook diende als een veilig baken - als een verkenning, zoals zeelui zeggen - dat altijd gemakkelijk de weg naar huis terug deed vinden, als je met je vrindjes, al slootje springend en kris kras door de weilanden dwalend, soms tot Goutum of Hempens was af gedwaald. Evenals later een vuurtoren je het gevoel gaf, „dat je goed zat", zo gaf dat bekende torentje uit je kindertijd je een gevoel van zekerheid. Vaak ook heb ik, als kind er vlak bij ge staan en er tegenop gekeken en het imponeerde me toen minstens zo zeer als later het Empire State Building met z'n 112 verdiepin gen in New-York. Het diende, aan de lijzijde soms tot schuil plaats, als een zuid-wester storm de regenvlagen er tegenaan zwiepte. Uit de galmgaten kwa men dan, door de persing van de wind, vreemde, als onderaardse, geluiden, die het kleine jongens hart, vooral als het al donker begon te worden en door de na bijheid van de, door de regen glimmende, grafzerken en de lec tuur van de sprookjes van Grimm. benauwden. Later heb ik die vreemde angstaanjagende ge luiden, maar dan in veel sterkere mate en gevarieerder, van sombe re bastonen tot hoge fluittonen, ook beluisterd, als orkaanachtige winden op de Noord-Atlantic of bij het ronden van Kaap Hoorn, de zeeën tot ongekende hoogten opzweepten en de watermassa's met tonnen tegelijk over de dekken kwakten. Zó benauwend konden die geluiden dan zijn, dat sommige zeelui er als het ware gek van werden en watjes in hun oren stopten. Maar de geluiden, die uit het torentje van mijn jeugd kwamen, waren toen, ten gevolge van de wet van de relati viteit, minstens zo benauwend. Wij hebben meer reacties ge had. zoals deze van U. Maar het ging ons nier om nog in Leeuwarden wonende oud sigarenmakers. maar om Leeu warder sigarenmakers, die dit vak nu nog steeds beoefenen. En die zijn er volgens ons nier meer. Red. 7 KL Kr. SIGARENMAKER II Zoals ik in het K.K. heb gelezen over de sigarenfabriek van Tromp aan het Vliet en dat mijn heer Lucas uit Amsterdam daar in schrijft.dat hij Meier, met zijn grote snor goed heeft gekend. Ja. ook ik kende hem goed. want mijn vader. H. Born, was daar ook op die fabriek en wel 40 jaar en al die sigarentakers heb ik dus goed gekend; maar nu de vraag: hoe oud is deze heer Lucas, want volgens mij was Lucas niet zo jong meer toen hij in Leeuwarden werkte. Ik kende hem goed. Het was een grote man met bruine ogen en een aparte loop. maar altijd als ik hem zag. was hij voor mij een heer. Maar goed. ik hoor hier nu wel meer van. Ik als zoon van H. Born ben onder ander ook al 79 jaar. en dat ze mooi konden zingen weet ook Jo v. Loo, wat was één van de beste. Leeuw arden Nico Born HAMSTRA lk lees altijd met veel genoegen het Kleine Krantsje. Dat ik daar in echter nog eens een foto van onze buurman, de heer Hamstra Sr. zou aantreffen had ik niet kunnen denken. Wij zijn altijd buren van de Hanvstra's geweest, en U begrijpt wel dat er heel wat herinneringen naar boven kwa men. Eerst woonden wij boven de familie Hamstra maar later nog eel wat jaren boven Van der Steen, toen die in het huis kwam wonen. De ouders, pake en oom van de heer Hamstra kan ik me nog heel goed herinneren. Zelf woon ik al 53 jaar in Leiden, maar mijn ouders hebben tot 1928 nog boven Van der Steen gewoond. Fijn, dat de heer Hamstra nog doorgaat met schrijven over de Vrouwenpoort. Ik hoop daarover nog veel te lezen. Leiden J. van Zuiden- Kranendonk FOTO'S Met belangstelling heb ik twee foto's in uw Krantsje van 9 febr. '74 bekeken en wel de foto van Mevr. Pannekoek-Loois Buursma uit Leeuwarden, hierop herken ik zeer duidelijk slager de Boer en vrouw uit de Schrans en kan mij ook nog best de gele fietsen van de bezorgers herinneren. De heer Enne Twijnstra staat achter de bestuurder met horloge ketting en onafscheidelijke pet met een embleem van Union. Vroeger had hij een garagebe drijf en café in Goutum aan de straatweg. De tweede foto is op pagina 11 uit het horecabedrijf van een ver gadering van agenten en hande laren in gedistilleerd, bier en limonade. Hierop herken ik ver schillenden van gezicht, doch ben de naam vergeten;dit agentschap van een brouwerij werd meestal als nevenbedrijf of ook als geheel uitgeoefend. Vermoedelijk zal deze vergadering voor accijnsver laging of prijsverhoging gehou den zijn in een zaal van de Harmonie zo omstreeks 1930 - 1935 en zal zeker een gemoedelij ker sfeer gehad hebben als tegen woordig. Wat betreft de foto herken ik op de achterste rij tweede van links een agent uit Harlingen, derde P. Eisma Leeuwarden toen speciaal limonade, vijfde Seinstra Wolve- ga. zesde Boonstra Balk, achtste Rinsma Oosterwolde, negende Heida Grouw Voorste de door U genoemde. Met belangstelling volg ik steeds uw Krantsje en herken veel oud Leeuwarden en bekende mensen. Leeuwarden S. Pasma

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 7