ZO WAS HET IN VROEGER JAREN RONDOM DE OLDEHOVE 5 't 3^-ieine 3Crantóje leeót iedereen die hier in Leeuwarden een stuwende kracht is geweest voor de ontwikkeling van het volks voetbal alsook van de kaatssport woonde toendertijd in de Willem Loréstraat. Hij was eens voorzit ter van de Kaatsvereniging „De Oosthoek". Het waren in 't algemeen de lagere clubs die hier speelden op dit terrein. De voetbalvereniging Frisia had zijn domicilie op de Wilhelminabaan; maar dit was voor ons dan ook een club die haast buiten ons bevattingsver mogen lag. Alleen de naam Frisia had voor ons jongens een fasci nerende klank. Wij beschouwden het als een onbereikbaar ideaal om ooit eens de eer van deze club te mogen verdedigen. Een betere club konden wij ons niet inden ken, dit was het einde! De spelers van Frisia werden als supermen sen beschouwd en op een ver heven voetstuk geplaatst. Wij verkeerden echter in de zeer bevoorrechte positie ene meester DOOR J. VAN DERWOUDE Valkema als onderwijzer te heb ben. Hennie Valkema een Frisi- aan pur sang, was onderwijzer aan School 6. de tegenwoordige Menno van Coehoornschool. Tij dens het vrij kwartier of bij de gymnastiekles ging hij dikwijls met zijn pupillen voetballen op dat grote terrein voor de Am bachtsschool. Een grotere eer konden wij nauwelijks bedenken. Geen wonder dat meester Valke ma bij de jeugd van School 6 een bijzondere plaats innam. Het terrein waarop later de Koe pelkerk is gebouwd lag ten oosten hiervan nog geheel braak in 1913. Eén huis stond daar moederziel alleen aan de Emma- kade en was bewoond door ene heer Willegenburg, ik meende een leraar van de Ambachts school. Op dat terrein, ten zuiden van de Vredeman de Vriesstraat werd dikwijls zondagsmorgens door buurtbewoners gekaatst. Enkele van de vaste klanten waren Halve Kracht (Gatse Hiemstra) en Pieter Hovenga, de populaire koopman in onge regeld, die op het Zuidvliet zijn handeltje had. Ik meende dat hij eenmaal Koning op de P.C. was geweest. Koegelfleskes bier en limonade, alsmede jutteperen, bargemat- ten, kokosneut en malle bonen, waren tijdens het kaatsen te ver krijgen bij de éénarmige koop man, die met z'n karretje elke In het Kleine Krantsje no. 211 komt een unieke overzichtsfoto voor uit het jaar 1895 van het graven van het nieuwe kanaal. De foto moet genomen zijn van de plaats waar zich thans de fa brieksgebouwen van de CCF be vinden. Wij zien in de richting van de stad en zover het oog reikt en de foto ons toont is het nog maagdelijk terrein daar. Na het graven van dit Nieuwe Kanaal is echter tevens een begin gemaakt met de ontsluiting van dit gebied. Dat is nu dus ongeveer 80 jaar geleden. Ik heb de indruk dat deze kanaalzone, dus het oosten van de stad wat stiefmoederlijk is bedeeld in 't Kleine Krantsje. Is dit een toevalligheid of zijn de ge beurtenissen in die wijk niet ver meldenswaard genoeg of is mis schien de buurt niet oud genoeg om op geschiedenis aanspraak te kunnen maken. De waarde van antiek wordt tenslotte ook mede bepaald door zijn ouderdom. INTERESSANTE BUURT Toch is ook de Ambachtsschool al weer een 70 jaren oud en lijkt de buurt interessant genoeg om eens voor het voetlicht te halen. Mijn herinneringen nemen een aanvang in het jaar 1913, toen wij ons hier mettewoon vestigden. Vóór de Ambachtsschool bevond zich een groot grasveld, dat zich uitstrekte tot aan de Pieter Fed- desstraat. Dit terrein was zo groot dat daarop in 1913 een parade van het negende werd ge houden op koninginnedag. Zon dagsmiddags werden hier voet balwedstrijden gespeeld. De goal- palen waren opgeslagen bij „Sannes in 't bleekje". Sannes, zondagmorgen aanwezig was. Het was een zekere van Gelder. Na 1913 is het prachtige voetbal veld ten offer gevallen aan de tijdsomstandigheden. HOUTEN BARAKKEN Gedurende de oorlogsjaren '14- '18 was de huisvestings gelegen heid voor militairen in de kazerne te beperkt geworden door de mobilisatie. Er was dan ook spoedig aanvulling nodig en als zodanig zijn er houten gebou wen geplaatst op het grootste ge deelte van het terrein voor de Ambachtsschool. Houten barak ken, omgeven door een dubbele rij prikkeldraad. Hierin zijn ge durende enkele jaren recruten gelegerd geweest. Compleet met schildwachten was het daar in dertijd een heel militair gedoe, dat de levendigheid in die buurt niet weinig bevorderde, want de daar gehuisveste militairen ble ven niet de gehele dag binnen dit prikkeldraad. Overdag moesten ze oefen- en excercitie gelegen heid hebben en dat werd gevon den op de openbare weg. Dat kon toen nog. Aan het Nieuwe Kanaal en in de Saskia- en Rem- brandtstraten kon men gerégeld de troepjes militairen onder leb ding van een korporaal of een on der-officier zien oefenen en mar cheren. Voor deze verrichtingen van de recruten had het zwakke geslacht uiteraard een opvallen de belangstelling. Een meisje daar vertelde vol trots dat ze ken nis had aan een officier. Het bleek een sergeant te zijn of te wel een onder-officier. Maar een (vervolg op pag. 8)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 5