HET TORENTJE VAN HUIZUM: MOOIER DAN DE MOOISTE CATHEDRAAL SPECIALE AANBIEDING OUDE NUMMERS VAN 'T KLEINE KRANTSJE UIT DE JAREN 19641 T/M 1973 Volledige oude jaargangen Bepaalde oude nummers Pakje met 'f 3/deme 3£rantóje leeót iedereen Onze gewaardeerde medewerker, de heer Mr. J.S. Bijl te Den Haag, vervolgt en besluit hierbij zijn artikel over het torentje van Huizum - „mooier dan de mooiste cathedraal". Er kwamen soms ook andere ge luiden uit de toren, als de klokken werden geluid en de sombere tonen al galmend over de omgeving dreven. Dat gebeur de elke zondagmorgen als ik de kerkgangers in hun donkere costuums ter kerke zag gaan. Ik vond het altijd een mistroostige optocht en het beoefenen van de godsdienst, althans in de kerk van Huizum, leek mij een vrij on- pleizierge aangelegenheid. De klokken luidden ook, als er iemand werd begraven. Die begrafenissen maakten op mij steeds een diepe indruk. Zij waren meestal voorafgegaan door de bekendmaking, dat er iemand in het dorp was overleden. Dat gebeurde door een man in een geklede zwarte jas, met tressen, vaak met een zwarte steek op en een papier in de hand, waarop de namen vermeld stonden van de mensen, bij wie hij moest „aan zeggen". Vele malen heb ik zo'n „aanzegger" bij ons aan de deur zien verschijnen, waar hij dan op plechtige, soms zalvende, toon z'n lesje opdreunde, zoiets van: „geven met leedwezen bekend, de familieleden van zo en zo, dat hij op is overleden". De meeste van deze „aanzeggingen" betrof fen natuurlijk mensen, die ik niet of nauwelijks kende, omdat het wereldje, waarin ik leefde, nog heel klein was. Toch gaf het ver schijnen van de zwarte man met de steek iets beklemmends, iets wat je neerdrukte, omdat je be greep, dat er iets droevigs was gebeurd. Die indruk werd veel dieper, als het iemand was, die je wèl gekend had, die je had zien lopen, horen praten en lachen of bezig gezien in zijn werk. Hoewel je nog nooit een dode had gezien, maakte je je er toch een voorstel ling van. Een vage voorstelling liek werden. Dat geloof zou ons beschermen tegen onweer en alle mogelijke andere onheilen, ter wijl dan bovendien de dood niets onzekers meer zou hebben, want je ging, onder zeker voorbehoud, regelrecht naar de hemel, waar je alleen maar pleizierige dingen stonden te wachten. Later, toen ik de dood in vele ge daanten had ontmoet is me dat gevoel van verlorenheid, van de nietigheid van de mens tegenover de - niettegenstaande de ontzag wekkende ontwikkeling van de wetenschap - niet te doorgronden geheimen van de kosmos steeds bijgebleven, als ik de laatste eer bewees aan een overleden nabe staande, vrind of medewerker. EEN DOORGANG Benijd heb ik daarbij altijd de mensen, die, gesterkt door een vast godsvertrouwen, „wisten", dat het leven op aarde slechts een doorgang was geweest naar een betere wereld. Van de begrafenis sen die ik heb meegemaakt, waren die van rooms-katholieken het meest pompeus, waarschijn lijk door de mystiek, die aan hun godsdienst vastzit, en het minst neerslachtig stemmend; die van gereformeerden, waarschijnlijk door hun geloof aan de uitverkie zing, het meest somber en die van de joden, door haar grote eenvoud, waarbij het stoflijk om hulsel, als niet terzake doend, in een goedkope vurenhouten pak kist, aan de aarde wordt toever trouwd, het meest indrukwek kend. Bij vele van die begrafenis sen werden de klokken geluid, werd gedragen muziek op het orgel gespeeld en door schitteren de koren het Te Deum laudamus gezongen, maar noch de klokken van de Notre Dame, noch die van de Westminster Abbey hebben op latere leeftijd zo'n impressie op me gemaakt als in mijn kindertijd de klokken van het torentje van Huizum. Mr. J. Bijl weliswaar, waarbij evenwel het essentiële element van de dood, het onherroepelijke ervan duide lijk voor ogen stond. Het maakte je bedremmeld en stil. Je keerde in tot jezelf en je vroeg je met een benepen hart af, of de dood niet de bok, de zwarte steek diep over het voorhoofd, naar de - als het een eenvoudige begrafenis betrof - in het zwart geklede mannen en vrouwen, die, in gebogen en neerslachtige houding, de koets volgden en je snoof de lucht van iets onwezenlijks en het was, of op zijn sombere tonen de geest van de ontslapene naar het onbe grepen onbestemde werd gedra gen. De voorstelling, die ik had van het „hiernamaals" was me bij gebracht door de kinderen van ook in je onmiddellijke omgeving zou kunnen toeslaan, of hij niet je moeder zou kunnen treffen, je vader, je broer, je zuster of een van je vrindjes. Je voelde je onbe schermd tegen het onbestemde. En als dan, enige dagen later, de begrafenisstoet voorbijtrok, dan stond je stil en verloren te kijken naar de met donkere kleden bedekte paarden, die de lijkwa gen voorttrokken, naar de zwart - geklede koetsier met de zweep op eau de cologne op, waarmede de vrouwen haar zakdoeken hadden doordrenkt, om al snuivende haar zenuwen de baas te worden. Dan begonnen ook de klokken te luiden, een overblijfsel uit heiden se tijden, toen er bij een begrafenis veel lawaai werd gemaakt om de kwade geesten te verdrijven. De herkomst ervan, wist je toen, vanzelfsprekend, nog niet, maar het zware gebimbam, dat je tot in je ziel beroerde, had de door mij zeer hoogaangesla- gen R.K. tuindersfamilie Jongma. Zij hadden me duidelijk ge maakt, dat ik een heiden was en dat er voor mij en voor allen, die niet „rooms" waren, geen redding mogelijk was. Het eeuwige vage vuur was ons voorland, zo niet nog erger. Het verontrustte mij en ik vond mijn ouders onverant woordelijk, dat ze, op mijn wens, niet onmiddellijk Rooms Katho Te bestellen door overschrijving per giro (98 10 62 t.n.v. 't Kleine Krarvtsje Leeuwarden) of af te halen van ons kantoor NAAST EMMAKADE 39 (Vredeman de Vriesstraat 1) 10 verschillende nummers 25 verschillende nummers 50 verschillende nummers 100 verschillende nummers Per giro besteld 6.75 Per giro besteld 12.50 Per giro besteld 20.75 Per giro besteld 36. Afgehaald 5. Afgehaald 10. Afgehaald 17.50 Afgehaald 30.— (Indien nog niet uitverkocht) (Indien nog niet uitverkocht) Per giro besteld 33.25 Afgehaald 30.per jaargang Atgehaald 1.per stuk Per giro besteld: 1.per stuk, vermeerderd met portokosten: 40 ct voor 1 ex. 60 ct voor 2 ex. 90 et voor 3 t/m 7 ex. 175 ct voor 8 t/m 14 ex. 300 ct voor 15 t/m 50 ex.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 6