SKOONMAAK SKOONMAAK SKOONMAAK TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN 8 't 3^.leine 3Lrant&)e leeót iedereen Ik weet niet hoe et komt. Et isser. somaar, ineens. De geleerden hewwe boeken volskreven over et verskiensel, dat ieder jaar weerom komt. Altied so omstreeks maart en april De vrouwen binne in die tied niet te houwen. Alles wud uutet huus sleept en wat oppe /ine hange kan, wud oppe line hongen en wat niet hange kan, wud inne bleek set. Ik bedoel de skoónmaak. Watter dan inne vrouwen om gaat. hewwe de geleerden "nestel drift" noemt. Et het te maken mette lente, et "ontwaken vanne natuur". De vogels gane weer hun nesten bouwen, er komme lamkes inne weiden, er komme in die tied veulensjes, jonge bokjes, kalfkes en gaan somaar deur. En nou segge de geleerden, dat datter met te maken hèt, datte vrouwen de kolder inne kop krije. En so waren de vrouwen van Sipke en Gosse oek anstoken deur bedoeld "verskiensel". Oppen goeie, of laat ik maar liever segge oppen kwaaie dag kwam Sipke savens bij Gosse tuus met de boödskap "Dou must mij helpe," "Ik dij helpe", sei Gosse. "Waarmet mut ik dij helpe?" "Met behangen,sei Sipke. "Behangen", sei Gosse weer. ,,Hoe krijstet inne hasses. "Et mut gebeure, we hewwe et pepier al inne huus. "Hest al stiesel?" vroeg Gosse, die der niet veul sin in had. "Ja." "Wanneer wille jimme et opplak- ke?" "So gauw mogelijk sei Sipke. Hewwe jimme wellus mannen annet behangen sien, die de "goeie wilvoor "het kannen stelle?. Late we us kieke hoe et behangen bij Sipke gong. De huuskes inne Houtstraat waren niet groot. Een kamer met twee bedsteden en een keukentsje en daarboven een souder. Sipke had een trapke vanne huurman te leen kregen en dat ston al inne kamer waarvan de vloer met ouwe Leewadder nijsbladden bedekt was. Der ston een emmerke met stiesel met de veger van Martha der in. So as et meer met suk soort van saken toegaat had oek in dit geval Martha de leiding vanne operasie. "Sipke", sei Martha "Nou must- tou mij even een rol behang angeve, dan sal ik em afknippe en dan met stiesel bestrieke, dan vouwe we dat op soas de behangers dat doene en dan geefst dat so an Gosse. en dan kan Gosse et somaar opplakke. Nou mutte jou maar vast oppet trapke staangaan," sei Martha teugen Gosse. Maar ja. goeie meessen, ajje nooit eeder behangen hewwe valtet niet met. Sipke wu wel en het trapke was een bitsje wankel en Gosse had sien hunnen vol om staande te blieven. Sipke pakte et opge vouwen, met stiesel bestreken, stuk behang vanne tafel. "Mooi", sei Martha, goedkeu rend. Had se maar niks seid. Sipke keek een ondeelbaar ogenblik naar Martha, hij deed een stap achteruut maar vergat even dat daar et emmerke met stiesel ston. Om kort te gaan. Sipke viel met et behang vol stiesel over et emmerke met stiesel. viel toen teugen et trapke waar Gosse in wankel evenwicht bovenop ston. Martha gaf een gil en deed de ogen dicht. Toen se opkeek sat Sipke oppe gron met et behang ommem hetie, as een arrebier en onder de stiesel van seis, en Gosse sat naast em, oek onder de stiesel. Gosse was et eerst weer bij sien positieven. "Ik weet niet wat jimme oek bedondere" sei ie. "Ajimme Jouke Ozinga vraagt hadden, dan waren jimme voor een gulden ennen fleske bier klaar weest". En dat hezze toen maar deen. WRT. Martha had de leiding van de operasie. „In 1916 of in 1917, daar mag ik afwezen" aldus bericht ons mevrouw Ultzen te Leeuwarden, „werd deze foto gemaakt van klas 5b van de bekende Geertse school aan de Druifstreek en nu kan ik nog bijna alle namen opnoemen". Wel, hier komen die namen dan en we beginnen bij de achterste rij en we gaan, zoals het hoort, van links naar rechts: Maaike Jongsma, Atje Hoekstra, Lammigien Koster, Froukje v.d. Werf, Geesje Molenaar en Fimmi Oosterloo. Op de tweede rij: Berber Schaaf, Amra de Ruiter, Nelly Speekman, Margaretha Velleman, Rika Noordhof en Janna ter Borg. Op de derde rij: Douwe Noordhof, Gerrit Kramer, Nico Bender, Foikert v.d. Wal, Ulko Hielkema, Andries de Leeuw, Hobbe Noordhof, Hendrik Hessels en Smit. Vierde rij: Arthur Salsburg, Auke Ferwerda, Hendrik Gorter en Louis Nijenhuis of Nieuwenhuis. Tenslotte helemaal vooraan: Hermanus Brandsma, Dirk Ritskes, Clara de Vries, Gatske de Vries, Froukje v.d. Meer, Adriaan Knobbe, en nog een onbekende, die waarschijnlijk Hendrik heette.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 8