Uw eigen bank Friesland Bank 'f 3^.ieine 3Crantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen DE JONGE FENIX De molen „De Jonge Fenix" waar olie geslagen werd en waarvan U onlangs nog een foto in 't Kleine Krantsje publiceerde, stond aan het Vliet bij Pietersburen. Deze molen behoorde vroeger aan Pieter Luitjes van der Meu- len, wiens naam nu nog voortleeft in de straatnaam „Pietersburen". Pieter Luitjes van der Meulen werd in 1720 geboren te Donker broek, als zoon van een koopman in schors en eigenaar van een runmolen. Nadat hij in 1752 bur ger geworden was van Leeuwar den, kocht hij op het Zuidvliet de tot twee maal toe afgebrande runmolen en herbouwde deze als een stenen molen, die genoemd werd „de Jonge Fenix". Later is „de Jonge Fenix" in han den overgegaan van Klaas Tigge- laar-Wijbrandi; deze woonde plm. 1888 aan de Grachtswal. De molen is door een boedelschei ding in 1889 verkocht aan zijn zoon Hendrik of Cornelis Wij- brandi. Mijn vader kwam in 1877 uit Raalte als molenaarsknecht. Hij heeft in die jaren ook op „de Jonge Fenix" gewerkt. Vader was in de kost bij een tante Smit- ten Hulscher, die aan de Wisses- dwinger en later in de Nieuwe Steeg woonde. Hij zal vermoede lijk op de heenweg of op de terug weg van zijn werk vaak een flinke jonge boerendochter hebben zien lopen, die met een juk, waar aan twee emmers melk, dagelijks naar de kazerne gin'g. Haar ouders heetten van der Weide- Vonk en zij woonden aan de Poppeweg, links van de weg naar Schilkampen, waar nu flats zijn gebouwd. In deze boerderij zat later de firma Schat, die hier een voermansbedrijf had. Terug naar de jonge boeredoch- ter met het juk. Menigeen heeft haar toen meermalen nagestaard, aldus mijn oudste zus Johanna, die van 1885 is. Bij die velen hoor de ook mijn vader. Dat blijkt wel uit het feit dat zij mijn moeder is geworden. Helaas heb ik haar nooit gekend, want zij is over leden, toen ik 'n kind was van 2Vi jaar, in december 1899. Dit hele verhaal, hoe het toen allemaal is gelopen, is voor mij een mooie ervaring, die ik niet meer zou willen missen. Ik ben ook nog in 't bezit van 'n schoolfoto van de Vlietster school uit de jaren 1890. Wie zou hier nog van leven? Leeuwarden H.J. ten Hulscher BENDER ln nummer 209 van 't Kleine Krantsje stond een. artikeltje van de heer F.A. Kop onder de titel „Bender". Niet alleen riep dat bij mij oude en prettige herinne ringen op aan Mevr. Landstra- Bender als lid van het Toon kunstkoor Concordia maar met Hinke Jansma, Annie Dorenstou- ter van der Sluis (een zwager van de heer Pabon) Sipma, Sipkens vormden we nog een amateur- zanggroepje, louter voor ons ge noegen. Maar er werden ook namen genoemd van leerlingen van school 12, die bij mij in de klas gezeten hebben. We waren uitbesteed in school 13. Begin 1922 werden we overgeplaatst naar de nieuwe school 14B". Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Dit was de boerderij van de firma Schat aan de Poppeweg Hierbij een foto gemaakt van de 6e klasse in de zomer van 1922, waaronder de heer Kop nog vele oude bekenden van Spoor- en Vegelinstraten zal aantreffen. Misschien iets voor 't Kleine Krantsje? Schoolfoto 6e klasse 14B, zomer 1922 oorspronkelijk een klasse van School 2, de latere Gem. H.B.S. Bovenste rij van links naar rechts:gerard Zondervan, Wiebe Boontje, Klaas Hendrik de Vries, Bouke Hoekstra, Sietze de Bruin. Tweede rij: Cornelis Scheepstra, Cl. Reede, Klaas de Vries, Klaas Boonstra, Gerrit Hantema, Auke Sijbesma??, Jan de Vlas. Derde rij: Hinke Helma, Pietje Gros, Hotske v.d. Schaaf, Tjitske de Vries, Louise Glasz, Greta Bak ker, Geesje Veenstra, Hennie de Jong. Vierde rij: Cathrina Schaaf- sma, Trijntje Brouwer, Klaasje v.d. Sluis, Pietje Palma. Vijfde rij: Jan v.d. Meulen, Simon Bosgraaf, Dorenspleet, Douwe Anema, Hendrik Uilenburg. Hengelo J.P. Heyneker HUIZUM Het lijkt erop dat aan de artikelenreeks van Mr. Bijl over het „Olde Dorp" en zijn directe omgeving een einde is gekomen. Hoewel wij dit erg jammer vinden mogen we toch dankbaar zijn dat hij zijn herinneringen op een prettige en leesbare manier op papier ('t Kleine Krantsje) heeft willen zetten. Het bewijst maar eens weer dat Huizum eens een dorp was waar geleefd werd. Helaas verleden tijd, want wie thans in het oude Huizum komt treft er een groot aantal lege dichtgespijkerde- woningen aan. Een triest gezicht en niet erg geschikt er heen te gaan om oude herinneringen op te halen. Het lijkt erop dat het oud Huizum plaats moet maken voor moderne betonpaleizen en brede asfaltwegen. Zover is het geluk kig nog niet. Misschien mede als gevolg van de artikelen van Mr. Bijl hebben een aantal mensen op 28 januari 1974 de Stichting behoud Dorp Huizum opgericht, met als voornaamste uitgangs punt: behoud en herstel van de historische en stedebouwkundige structuur, waaronder de natuur lijke loop van de Wirdumervaart en Potmarge. Er zijn reeds kontakten niet het Gemeentebe stuur gelegd en als we ons niet 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN vergissen, is men van die kant bereid ons doel te steunen. Dat neemt niet weg (Fat er nog veel werk te doen is. Zo zullen alle leegstaande panden geïnven tariseerd moeten worden en beoordeeld in hoeverre deze weer voor bewoning geschikt gemaakt kunnen worden. Voorts zal de hele dorpskern nauwkeurig in kaart gebracht moeten worden, met ideeën voor passende herbe bouwing van de (reeds) open gevallen plaatsen. Een en ander kost de Stichting geld, veel geld zelfs. Wij roepen daarom de lezers van 't Kleine Krantsje op donateur te worden van onze Stichting. Stort minimaal f. 5,00 per jaar op giro nummer 811542 van de Friesland Bank te Leeuwarden t.g.v. Stich ting behoud Dorp Huizum, rekeningnummer 29.82.81.678. Het correspondentie-adres is Dorp 13 te Huizum (Leeuwar den). Uw bijdrage wordt goed besteed. Leeuwarden S.G.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 4