SPECIALE AANBIEDING OUDE NUMMERS VAN 'T KLEINE KRANTSJE UIT DE JAREN 1964 T/M 1973 5 Volledige oude jaargangen Bepaalde oude nummers Pakje met 't 5£(eine 3<Crantóje leeat iedereen pand is tegenwoordig in gebruik bij de Tehania en in de gevel zit nog de gevelsteen "De Zaijer" anno 1901. welke steen in het Krantsje reeds eens is be schreven. Aangezien mijn groot vader regelmatig liet verbouwen als hij weer eens in een ander huis trok, vermoed ik dat de datum 1901 wel in zijn opdracht kan zijn aangebracht. Vóór de tijd aan het Zaailand heeft hij een tijd het café of koffiehuis aan het Ruiterskwartier geëxploi teerd, dat is nu Jongsma naast de Mercuriusfontein. Hij woonde ook in de Nieuwe Oosterstraat 2 (nu Corona) en ook aan de Zuidergrachtswal dat hij tot een winkel-woonhuis liet verbouwen (later sigarenhuis Berends). Dit laatste huis is vorig jaar afge broken. Daarna Achter de Hoven 2a, waarna hij verhuisde naar de Klanderijstraat 2a hoek le Klanderijdwarsstraat, waar hij weer liet verbouwen. Zijn vrouw had de winkel, zij woonde ernaast en om de hoek het kantoor aan huis. Hij was n.l. scheepsbevrachter en hield voor die tijd kantoor in De Pauw aan de Stationsweg. Ik zou erg graag herinneringen van liefst een aantal lezers van het Kleine Krantsje willen ontvangen. Alles wat in u opkomt van de genoemde huizn en van hemzelf is voor mij van belang. Publicatie in 't Krantsje kan. want het is misschien voor nog enkelen van belang, maar kan ook aan mijn adres, 't Kleine Krantsje kent dat. Leeuwarden H. Smits HOTEL CENTRAAL Naar aanleiding van uw artikel betreffende Hotel Metropole- Centraal in nr. 212 het volgende: 21 Mei 1912 waren mijn ouders 25 jaar getrouwd. De bruiloft werd toen gevierd in Hotel Centraal. Dat, werd in die dagen geexploiteerd door een mijnheer Verdries, die later naar Amerika is gegaan. Ik was in dat jaar 10 jaar, dat meer kan ik u niet vertellen, maar mogelijk brengt deze mededeling u een stapje verder. Leeuwarden J. Feenstra-de Jong Lezers klommen in de pen EEN GENOEGEN Het Kleine Krantsje is voor ons iedere veertien dagen een genoe gen om te lezen. Mijn man is wel geen Leeuwarder maar ook hij geniet ervan. In no. 213 stond veel over de Nieuwestad waar wij hebben gewoond. Schrijfster was Mevrouw van der Schaaf-Wier- da. Wat kan ik me die nog goed voor de geest halen. Haar Vader en bijzonder aardige moeder, Romke en Auke. Als je al zo'n 47 jaar in Zwolle woont en zo af en toe eens in Leeuwarden komt en je nooit iemand ziet, behalve de vriendinnen uit deze tijd is dat soms vreemd. Misschien zijn we allemaal zoveel ouder geworden dat je al de mensen niet meer terug kent. Heb ik niet met mevrouw Schaaf haar man bij mijnheer van der Linden nog een tijdje samen gewerkt? Je zou lange brieven kunnen schrijven, maar zoveel plaats ruimte zal de heer Schoustra niet kunnen missen. Zwolle T. Voskuijl-Kranendonk WIRDUMERDIJK Wat was dat een mooie foto van de Wirdumerdijk in 't Kleine Krantsje van 23 maart. Zo moet het er uitgezien hebben toen ik m'n jeugd daar door bracht in 't Friesch Koffiehuis ±1910. Op deze foto zie je ook heel duidelijk tussen 't Friesch Koffie huis en 't mooie herenhuis van de familie Baron van Heemstra de kleine hoedenwinkel van de dames Dorenbos, 't Beste herin ner ik me hun getrouwe dienst bode Aukje (met friese kap). Ons huis, 't Friesch Koffiehuis dus, had aan de achterkant allemaal ramen van matglas, wat ons als kinderen een doorn in 't oog was. We mochten n.l. niet uitzien op de prachtige tuin van de familie van Heemstra. Ik geloof dat er op de Waeze nog grote deuren zijn van het koetshuis. Er was vaak feest in dat grote huis en dan rolden de koetsjes af en aan. Is de moeder van Audry Hepburn daar geboren? 't Was in ieder geval familie. Later werd er een bank gebouwd en verdween tevens de hoedenwinkel. Wie van de lezers herinnert zich de naam van de oude Jood, die portier in 't later haalde de reiziger .de dozen af. Uit één van de dozen kwam een totaal vermagerde kat. Onze Hanneke. Aukje heeft hem opgekweekt met stukjes vlees en bokking. Hanneke is 16 jaar geworden. De Peperstraat is op de foto nog niet uitgebroken. Was het huis dat afgebroken is niet een een drankverbod afkondigen. Vandaar de staking. We moch ten als kinderen nooit in 't café spelen, toen mocht het! Wat een feest. Maar de staking heeft geholpen, het drankverbod ging niet door. Maar dacht destijds wel iemand aan de schade die de kelners hadden die meest van de fooien leefden? Maar een drank- Nog eens een prachtige foto van de Wirdumerdijk van rond de eeuwwisseling Friesch Koffiehuis was Vrijdags? Hij mocht er van mijn vader tevens een stalletje hebben in de gang met potloden, gom, papier, enz. Hij wist precies wie al binnen was en kon dat de bezoekers vertellen. Vooral de „houtbeurs" was druk bezocht. Toen de portier overleed was mijn vader de enige niet-jood, die uitgeno digd werd voor de begrafenis. Volgens vader had de portier z'n handeltje en geld mee in de kist gekregen. Aukje van de dames Dorenbos was een echte kattenliefhebster, Onze kat Hanneke liep vaak naar haar toe om wat lekkers. Op een keer was er een reiziger met hoeden. De kat moet in een doos zijn gekropen. Al de dozen gingen naar 't bagagedepöt van de spoorwegen. Pas 10 dagen boekhandel en daarnaast bak kerij Swildens? Aan de andere kant van 't Friesch Koffiehuis woonde de familie van Andringa, Notaris? Wat betekende dat parapluitje aan het huis naast dat van de familie van Heemstra? Zo ik me herinner was dat een sigarenzaak (familie yan Steenbergen!. Aan de andere kant van de straat was een pettenwinkel. Als het Zon dagsmorgens mooi weer was en het even later hard regende, zei de pettenkoopman tegen mijn vader: „Wat is Onze Lieve Heer weer met me. Ze zijn met hun zondagse pet naar de kerk en als ze er uit komen verregent de pet!" Er is ook een foto geplaatst van de staking van de café- en hotelhouders. Dat was ±1919. De Gemeente wilde des Vrijdags verbod had de kelners en bazeb meer schade berokkend. Sneek D. Krook-Boersma SMITS In het Kleine Krantsje van 9 maart 1974 nr. 212 werd een foto gepubliceerd van hotel Cen traal of Metropole aan het Zaai land. Het heeft mij gedurende jaren verbaasd, dat er nog altijd zoveel mensen zijn, die zich nog zoveel weten te herinneren uit de jaren omstreeks de eeuwwisseling (en anders wel uit overlevering), dat ik ook een schot wil wagen. Het is n.l. zo dat mijn grootvader Harke Smits (hij overleed in 1915) twee panden rechts van het gefotografeerde hotel, een café of koffiehuis heeft gehad. Dat was omstreeks het jaar 1900 en mijn vader is daar geboren. Ook dat Te bestellen door overschrijving per giro (98 10 62 t.n.v. 't Kleine Krantsje Leeuwarden) of af te halen van ons kantoor NAAST EMMAKADE 39 (Vredeman de Vriesstraat 1) 10 verschillende nummers 25 verschillende nummers 50 verschillende nummers 100 verschillende nummers Per giro besteld 6.75 Per giro besteld 12.50 Per giro besteld 20.75 Per giro besteld 36. Afgehaald 5. Afgehaald 10. Afgehaald 17.50 Afgehaald 30. (Indien nog niet uitverkocht) (Indien nog niet uitverkocht) Per giro besteld 33.25 Afgehaald 30.^- per jaargang Afgehaald 1.per stuk Per giro besteld: 1.per stuk, vermeerderd met portokosten: 40 ct voor 1 ex. 60 ct voor 2 ex. 90 ct voor 3 t/m 7 ex. 175 ct voor 8 t/m 14 ex. 300 ct voor 15 t/m 50 ex.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 5