VERRASSENDE KUK OP DE STAD „VERREK" ZEI ARJEN DE LEUGENAAR 3 Leeuwarder gevels spiegelen zich in het water van de stadsgracht: er zullen wel niet veel echte Leeuwarders zijn, die moeite hebben te zien, waar deze bijzondere foto is gemaakt. Inderdaad: op de Nieuwestad tegenover het Politiebureau bij de Duco Martena- f pijp. Het witte pand rechts is de Bee Bee's Eatcounter, links daarvan de panden aan de Nieuwestad richting Burmaniastraat. Wat we nu zien is dus het spiegelbeeld - het is gewoon het water van de gracht, waarin de gevels zich spiegelen. Een fragment van deze plaat drukten we de vorige keer - op z'n kop - op de voorpagina af en we loofden toen fotoboekjes Pommeranten uit voor de eerste drie abonnees, die ons konden vertellen, waar de fotograaf had gestaan. En laat er nu niemand zijn geweest, die dat goed heeft gezien! Er kwam maar één inzending binnen en die was nog fout ook, want met de (nog niet gedempte) Keizersgracht, waar de plaat volgens deze lezer zou zijn gemaakt, heeft de foto niets te mqken. Overigens: voor wie eens in de stad een plaatje maakt, betekent deze foto misschien een stimulans om het ook eens zo te proberen - verrassend is vaak het beeld van de stad door het water gezien. STADSNIEUWS VAN VROEGER 3i(eiiie 3^-rantóje leeót iedereen Hij woonde oppe Ouwe Gleien. Hij woonde niet anne kant van de Koperaasje Excelsior sa'k maar segge, maar anne kant van et kroegje van van der Woude. An die kant hadden je van die steeg jes en streekjes. Nou, op een van die streekjes woonde Arjen. Arjen de Leugenaar. Want liege kon ie. Daar ston ie oek voor bekend. Vandaar oek, dat ie Arjen de Leugenaar noemd wudde. As ie saterdagavens in et kroegje van van der Woude zat en ie had een mooi slukje op, dan gongen de golven van alle wereldzeeën oer- grieselike hoog want. dat had ik nog vergeten, Arjen was in sien jonge jaren op zee weest. En meessen, meessen, wat je op zee al niet met make kanne. Daar het een gewoon mees gien begriep van. Nou waren de klanten van et kroegje deur de jaren hene al vaker met de avonturen vap Arjen confronteerd wudden, so- dat ze Arjen weer oppet goeie spoor brenge konnen, as ie et verhaal self niet meer so goed wist, wat opsichself oek weer te verklaren was uut et aantal slukjes dat ie op had. Wat deed Arjen voor de kost? Dat is oek gauw seit. Niet veul. Vrijdags was ie aided oppe veemerk te vienen. Dan hielp ie met et vee wegbrengen voor de boeren. En vedder? Vedder dee ie niks voor de kost. Hij gong iedere morgen, as et goed weer was, een endsje kuie ren. Hij maakte graag een praatsje, en dan is zo'n morgen gauw om. Op een morgen stapt Arjen de deur uut om een endsje te kuieren. Morgen buufre: Vrouw Om belet snoof even en streek, gewoonte getrouw, zich over et haar. Morgen buurman. Mooi weer hé, zei Arjen en vervolgens, en dat loog ie, hejjet oek hoort, vrouw Ombelet? Wat is er dan? Snoof vrouw Ombelet. Mees. hejjet niet hoord? D'r is eerfiskipke omslagen oppe Dok kumer Ee, met tuifen dat kan je so opskeppe. kost niks. Vrouw Ombelet snoof en streek. Da s goed. dat je et seit hewwe buurman en weg was vrouw Ombelet, in huus. Arjen liep de Ouwegleien op en vertelde et verhaal nog een paar keer en vervolgde verder sien weg en docht helemaal niet meer an et verhaal. Oppet laast keerde Arjen weer om en toen ie weerom kwam oppe Ouwegleien kwam ie daar VIJFTIG JAAR APOTHEKER Een bekend stadgenoot, de heer H. W. Sonnega viert heden zijn gouden jubileum als apotheker. Het is thans n.l. 50 jaar geleden, dat hij de apotheek van zijn vader overnam. De jubilaris, die op 5 September 1868 hier ter stede geboren werd en na de les sen aan de R.H.B.S. alhier te heb ben gevolgd, te Groningen phar- macie studeerde, vestigde zich na het voltooien van zijn studies in het pand aan de Tweebaksmarkt. Groote bekendheid heeft hij in de verloopen halve eeuw verwor ven door zijn activiteit op allerlei gebied. Hij is sedert vele jaren se cretaris van de afdeeling Leeu warden van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel, bestuurslid van den Che- mischen Kring, bestuurslid van den Woningvereeniging „Leeu- meessen teugen met sakken of emmers bij zich. D'r kwam d'r oek een ansetten met een ouwe kienderwagen, waar gaan jimme naar toe? vroeg Arjen verbaasd. Hest et dan niet hoord, Arjen? D 'r is een skipke omslagen oppe Dokkumer Ee, met turf en dat kan je so opskeppe, kost niks. Verrek!sei Arjen, su et toch waar weze? WRT. warden", penningmeester „Kin derbewaarplaats" en was tot voor eenige jaren voorzitter van de afd. Leeuwarden van het Neder landsche Roode Kruis. De orga nisatie van de tentoonstelling van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel in den Arendstuin in 1906 en van een groote expositie in de Harmonie in 1913 was voor een groot deel zijn werk. Voor den velen een belangrijken ar beid, welken hij voor laatstge noemde tentoonstelling verricht te, werd hij begiftigd met het rid derkruis van de Orde van Oranje Nassau terwijl het Ned. Roode Kruis zijn verdiensten voor deze instelling erkende door hem het Kruis van Verdienste te ver- leenen. Van zijn gevoelens voor de maat schappelijk zwakkeren heeft de heer Sonnega blijk gegeven door hetvele.dat hij op sociaal terrein heeft verricht. Het was de wensch van den jubi laris dezen feestdag in verband met de tijdsomstandigheden slechts in familiekring te vieren. (1944)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 3