:i 1 SIP Uw eigen bank Friesland Bank 't kleine 5^rantc/e leeöt iedereen Lezers klommen in de pen DE KERMIS Ondergetekende, abonnee van uw blad wilde gaarne het volgende mededelen. Al geïnte resseerde en verzamelaar van an tiek historisch fotomateriaal op het gebied van kermissen en ker misattracties; was ik natuurlijk erg enthousiast omtrent het ge publiceerde. De heer Bijl schijnt dan ook dezelfde hobby te hebben als ik. Hopelijk kunnen wij eens van gedachten gaan wisselen omtrent dat onderwerp. Ook de foto's der verschillende attracties verluchtten het geheel op een sfeervolle manier. Waar schijnlijk is u niet bekend welke exploitanten destijds deze at tracties beheerden. Daarom leek het mij wel aardig ditgene bij deze even te vermelden. In de eerste plaats de foto van de draaimolen (met paarden en gondels) deze was in het bezit van de familie J. de Boer uit Almelo. Deze familie heeft meer dan zestig jaar de diverse Friese schoolfeesten en dorpskermissen op geluisterd. Vooral het prach tige Richterorgel deed het uit stekend in de molen. De familie de Boer deed o.a. Lekkum, Gie- kerk. Molenend, Roordahuizum, Wijtgaard, Jellum en verschil lende andere Friese dorpjes aan. De gepubliceerde foto is zeer waarschijnlijk in de 30er jaren gemaakt te Molenend. Helaas zijn de de Boer's van het kermistoneel verdwenen. Mevrouw de Boer-Brouwer die de laatste jaren toen ze de molen nog hadden meereisde met haar zoon Johannes, moest ook wel stoppen; aangezien de zoon wegens een kwaal het zware kermisleven niet méér aan kon. De molen werd toen overgedaan aan de zoon van de familie Arjaans (gebakkraam). Arjaans was getrouwd met de dochter van de Boer.Dus de molen bleef in de familie, helaas maar voor zeer korte tijd. De molen werd toen verkocht aan Abe Kooistra die de molen thans exploiteerd met zijn zonen Johnny en Willem. Ook het prachtige Richterorgel werd verkocht. Men reisde een aantal jaren zonder orgel. Gelukkig staat er thans weer een orgel in de molen en wel een 67-toets Benderorgelv Zo, dat was zo'n beetje de historie van de gepubli ceerde draaimolen no. 1. Draai molen no. 2 was in eigendom van de gebroeders Dalstra (Leeuwar den). Ok deze molen heeft tot 1970 gereisd. De heren Dal stra zijn er ook mee gestopt en de tevens de oudste kermisexploi tant van Nederland. Makkum B. Bijlstra BRIEF VAN BEKERKE Het is zondagmiddag en ik De kermis attractie door alle tijden heen molen is verkocht. De historie van deze molen is mij niet zo goed bekend maar ik zal mij er nog eens in gaan verdiepen. Tot slot de gepubliceerde schiettent van de familie B. Buwalda. Als we de foto goed bekijken zien we nog de trommelslagers. Naast de trommelslagers troffen we in deze tent het kruithuis aan en dan niet te vergeten Miss Holland. Al deze attributen zijn na de tweede wereldoorlog uit de tent verdwenen, ook werd de tent kleiner van omvang. Misschien door de hoge pachten per m2? De schiettent wordt thans geëx ploiteerd door Datske en Willem Buwalda, dochter en zoon van Binze Buwalda. Binze Buwalda bereikte de leeftijd van bijna 102 jaar. Hij was geruime tijd oudste inwoner van Leeuwarden en heb net 't Kleine Krantsje uitge lezen. Daarin stond een stukje van Mevr. D. (Dirkje?) v.d. Geest-Faber. Het is ook al zoveel jaren geleden hé, maar we hebben elkaar vast wel gekend. Ik ging ook naar school in de Schoolstraat en zat in de klas bij Foekje, we hadden les van juf Faber, die woonde aan het Zaai land. Op die school was ook meester Plantenga, hij noemde mij Be- kerke, omdat ik Kroes heette. Als je jarig was kreeg je een cent van hem. Ik herinner me Annie Wierda ook heel goed en een Willie, die in een schoenwinkel woonde op de Nieuwestad. Leuk om dat allemaal in het Krantsje te lezen. Ik ben al jaren uit Leeuwarden weg, heb er later nog een paar jaar gewoond, maar zit nu al 16 jaar in de polder. Hier geen oude grachtjes en straatjes en van die gezellige winkeltjes. Maar zoals het toen was, zo is het nu ook niet meer in Leeuwarden. Daarom is het zo leuk om die herinneringen op te halen. Toen wij naar de Grote Kerk straat verhuisden, zat ik meen ik in de 5e klas, maar ik bleef op school in de Schoolstraat. Op een middag stond het gerechtshof in brand en omdat ik daar op weg naar huis langs kwam, bleef ik daar uren staan kijken. Wat een vuur! Grote brokken vielen naar beneden. We hadden net op school een versje geleerd van: „Het windje waait, de molen draait, dat is de mulder zijn leven." Altijd als we dat liedje zongen dacht ik aan de brand in het ge rechtshof. Ik heb ook in de klas gezeten bij meester Terpstra, „Duum" noemden we hem omdat hij gauw met een duimstok sloeg. Eigenlijk moesten we in 't Leeu warders schrijven, maar dat doe je ook weer verschillend, geloof ik. Ik praat het nog altied. Wat die vreemde woorden van Mr. Bijl betreft, nou van mij mag dat hoor, want hij schrijft heel fijn en het hoort toch bij zijn be roep, daar vergroei je mee. Ik ben de dochter van een smid, heb goed mijn handen leren ge bruiken. Dat is gewoon iets dat je mee krijgt als Leeuwarders met elkaar moet je dat maar be grijpen. Emmeloord M. Kuiper-Kroes Nu u het ook over de brand in het Paleis van Justitie hebt: onze abonnee, de heer J. Anema te Leeuwarden was zo vriendelijk ons te melden, dat deze brand plaats vond op 6 februari 1919. Dit naar aanleiding van een ingezonden stukje van de heerChr. Brinkhof te Assen, die meende, dat het Paleis omstreeks 1920-1921 in brand had gestaan. Red., 't KI. Kr. VAN DIEK Met genoegen hebben wij de foto bekeken van „Van Diek en sien mannen". Zo zie je nog eens een aangename verrassing in het Krantsje. De heer Piet (Pierre) van der Baan was namelijk mijn schoonvader. We hadden hem nog niet zo op een foto gezien. Hij was de bekende schoenmaker op de Oosterkade (de kaai). Vroeger jaren ook een van de laatste lantaarnopstekers van Leeuwarden geweest. U schreef dat de heer van Dijck in 1952 is overleden. Volgens mijn vrouw moet dat een vergissing zijn, want hij zou mijn schoonmoeder, B. v.d. Baan-Vis- ser, die in febr. 1961 hier in Amsterdam is overleden nog hebben overgebracht naar Leeu warden om daar begraven te worden. Hij is nog bij ons thuis geweest om dé begrafenis te rege len. Ik ben er zelf niet zo zeker van, maar mijn vrouw kende hem beter en is overtuigd dat van Dijck er zelf nog bij was. Het werd nog geregeld door „De Laatste Eer". Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. '*3ÖÊL4 „Van Diek" Amsterdam J. Lucas Sensatie in 1919: het Paleis van Justitie brandt De meneer Van Dijck, die in 1961 bij u thuis was moet een zoon van de „ouwe van Diekzijn geweest. De beide zoons van de heer Theunis van Dijck hebben de voetsporen van hun vader gevolgd, vandaar, dat u nog altijd een van Üijck aan de lijn zult krijgen, wanneer u De Laatste Eer opbelt. Er valt helaas niet aan te tor nen: ,JLange Van Diek", zo als duizenden Leeuwarders hem hebben gekend, is in 1952 overleden. Red. 't KL Kr. HONNEGIESEL Even een praatje (per pen) naar aanleiding van het praatje van D.H. uit Coevorden. Ook ik ben een oud Bonifaciuser, ik ben er niet gedoopt, maar ben geboren in Dronrijp en via Brabant en Rotterdam in Leeuwarden ge komen, toen ik zes jaar was. Ook ik heb mijn eerste communie in (vervolg op pag. 11)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 4