HERBERG DE WAAG: LETTERLDK HET CENTRUM VAN DE STAD EEUWEN GELEDEN STOND MONUMENT NIET CENTRAAL t kleine ^Crantfije leeet iedereen Leuk gezelschapsspelletje: hang een grote kaart van het huidige Leeuwarden aan de wand en laat alle aanwezigen met pijltjes mik ken op het hart van de stad. Alle deelnemers, die de Nieuwestad raken, krijgen een prijs, maar de hoofdprijs gaat naar de man of de vrouw met het enig mogelijke schot in de roos: een treffer op het oude Waaggebouw. Want waar u misschien nooit bij hebt stilgestaan is dit: ons prachtige winkelcentrum de Nieuwestad ligt precies in het hart van het Leeuwarden, zoals het nu, anno 1974, is en de Waag ligt uitge rekend in het midden van de stad. Neem maar eens een passer, zet de punt in het Waaggebouw en meet het na: de cirkel zal net alle nieuwbouwwijken aan de randen van de stedelijke gemeen te omvatten. En dat is toch wel een opmerke lijke zaak, want eeuwenlang is het anders geweest en lagen Nieuwestad en Waaggebouw juist niet centraal. Pas in deze eeuw is de stad zo gegroeid, dat Nieuwestad en Waag precies in het midden kwamen te liggen. LINKS IN T BEELD Wie oude stadsplattegronden be kijkt uit de tijd, toen Leeuwarden behoudens enkele buitenbuurten als het Vliet en Snakkerburen, nog geheel door grachten om sloten was, ziet de Nieuwestad ergens links onder in het beeld. De zuidelijke stadsgracht lag toen nog op de plaats, waar nu het Wilhelminaplein ligt, de noordelijke stadsgracht liep in een rechte lijn van even beoorden de Oldehove naar de Hoekster- poort aan het eind van wat nu de Voorstreek is. Het midden van deze veel kleinere stad lag op een plaats, die merkwaardigerwijs op een andere manier nu ook nog als centrum fungeert, want dat was toen het huidige Raadhuisplein waaraan nu nog altijd het /stadhuis. Het Waaggebouw vinden we op die oude kaarten getekend op een punt, vlak bij de Tontjepijp op de grens van de Wirdumer- dijk en de Sint Jacobsstraat en dat klopt, want de oude Stads Boter en Zout Waag stond inder daad een dertig meter oostelijker dan het huidige fraaie gebouw, dat in de jaren 1595 tot 1598 ontstond. In 1786 kreeg de Waag een bredere luifel, die door twintig houten kolommen gedragen werd en deze luifel zien we op de hierbij afgedrukte oude prent. Bij een restauratie in de jaren tussen 1884 en 1890 werden de pilaren verwijderd en sindsdien heeft het gebouw het schilder achtige aanzien van nu. Tot 1884 heeft De Waag zijn bestemming als boterwaag be houden; toen werd de beneden ruimte een wachtlokaal voor de brandweer en een bergplaats voor brandblusmiddelen; het bovenlokaal, waarin al eerder de Stedelijke Muziekschool geves tigd was geweest, werd nu bestemd voor de zitting van de Militieraad, terwijl ook het Ste delijke Muziekcorps er z'n repe tities hield. Weer veel later werd een deel van de benedenruimte van de Waag onteerd, doordat de gemeente dames en heren stadgenoten in de gelegenheid stelde er datgene te doen, wat anders in het kleinste vertrek van ieder huis wordt ge daan. De bovenzaal verleende achter eenvolgens nog gastvrijheid aan het Fries Natuurhistorisch Mu seum en aan de Vrije Katholieke kerk. VLOEDGOLF Uit een vloedgolf van ingezonden stukken, een aantal jaren geleden in de plaatselijk kranten, bleek wel heel duidelijk, dat de bevol king van Leeuwarden de Oude Waag graag een bestemming gunde, die beter paste bij het karakter van dit unieke monu ment. Welnu, die betere bestem ming is er intussen gekomen. De Rabobank heeft beslag gelegd op de benedenverdieping en op de bovenverdieping is nu het speci aliteiten-restaurant „Herberg De Waag". En met name met deze laatste voorziening hebben heel velen hun zin gekregen - het idee het Waaggebouw als een gezellig trefpunt te bestemmen werd lang geleden al heel vaak gehoord. Exploitatie van deze Herberg De Waag in het absolute middel punt van de stad is de heer Jan Dirk Haantjes, die ook de hierbij afgedrukte kaart met het oude gebouw heeft uitgegeven. Deze plaat geeft dus de vroegere situatie weer; een heel andere en modernere kijk op de Waag vinden we op de beide volgende pagina's.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 5