DE KERMIS VAN VROEGER TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN heden gekomen. Het fraaie front van de caroussel was versierd met zeer veel verguldsel en spiegeltjes en twee enorme steigerende hou ten paarden geflankeerd door 2 reusachtige negerfiguren eveneens van hout. Even verder stond dan de kleinere caroussel van Nizet, en enkele jaren later waren deze carous- sels verdwenen en ston den er resp. Janvier's en Benner's caroussels. Een vaste verschijning was de familie de Winter met hun foto-tent, waar men zich kon laten por tretteren in een „aero plane en dergelijke en tourage. Ook was er jarenlang Prof. Salvatore, „bekend met heden, verleden en toekomst". Gebaard en gedekt door een grote „flambard" lokte hij de jongelui naar zijn inge nieuze „toverspiegel", waarin het beeld van de toekomstige geliefde aan de nieuwsgierige jonge man of jonge vrouw verscheen. Jaren later mocht ik deze befaamde spiegel be wonderen en vertelde hij mij dat hij met veel vlijt en geduld de rode lak achter de zilverlaag had afgekrabd, om aldus een halfdoorzichtige spiegel te krijgen, waarachter dan een plaatje van de z.g. toekomstige verloof de geplaatst werd. Dit werd zichtbaar door het licht voor de spiegel te verminderen en achter de spiegel te ontsteken. Menzag zijn eigen spie gelbeeld verdwijnen en enigszins vaag het plaat je erachter te voorschijn komen. Verder naar het Ge rechtshof stond steevast het „Grand Theatre Pit- toresque Mechanique", een variété theatertje onder directie van een Belg, monsieur Jean Klein. Soms waren er t T^leine 3£rar'óje leeót iedereen (vervolg van pag. 1) DE BONNESJEUR De heer Hermanus Fransen, over wie in dit artikeltje gesproken wordt, de bonisseur van de kermis, ofwel „De Bonnes- jeur", zoals hij door de Leeuwarders werd ge noemd, moet een zeer indrukwekkende figuur zijn geweest, die veel oudere stadgenoten zich nog goed kunnen herin neren. Wij hebben ge tracht voor 't Kleine Krantsje een foto van hem in handen te krijgen, maar dat is helaas tot dusver nog niet gelukt. Zijn we goed ingelicht, dan moet en er nog kindern van De Bonnesjeur in leven zijn, maar waar zitten ze? Zijn er abonnees, die ons een tip kunnen geven? (vervolg op pag. 11 In 1914 ging de bekende Leeuwarder onderwijzer „meester Van der Molen" van school 1 aan de Druifstreek naar de Mulo-school aan de Wissesdwinger. Ter gelegenheid van dit afscheid is toen deze foto van de vijfde klas van school 1 gemaakt. Op de achterste rij, van links naar rechts: Habbe Wiersma, Akke Mentjox, Bertus Gramsma, Leuntje Kop, Theunis Gorter, Koba Stek, Klaas de Jong, Aagje Meijer, Hendrik Pilstra. De tweede rij: Anna Blaauw, Annie Noordhof, Tjitske Spandau, Rika Weustink, meester v.d. Molen, Umkje Sikema, Johannes v.d. Pol, Jacob Boonstra, Antjc Wever, Grietje Simons. Op de voorste rij: Hieke Jaspers, Sijtse Gorter, Roelofke Jasper, Unse Looienga.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 9