2 DOOR J.C.VAN DAM n 't 3<Cieine 3^-rantóje leeót iedereen De vroeger Keizersgracht met bomen langs het water. Linksaf gaan we tie Druifstreek op. schouder, bewaakten het gebouw en zorgden er voor dat ontvluch tingen haast onmogelijk waren. De gratis pensiongasten werden dus goed bewaakt. De zware jongens zaten veilig achter zwaar betraliede vensters. Het gratis menu scheen ook in orde te zijn, daar wij als Leeu warder jongens zongen: „in de bajes daar is het goed, daar worden de boeven met melk en eieren gevoed!" Ten bewijze dat men het in de „bajes" wel naar de zin had, deed mij aan het volgende denken. Het boevenwagentje bracht een ver oordeelde binnen. Tussen twee gewapende bewaarders werd tic man binnen gebracht. Een groepje kijklustigen, waaronder fA ook ik, toonde belangstelling. Toen ik de opmerking maakte van: „dat liekt niet best", gaf een man naast mij Ie kennen: ..nou. /e hewue hel daar goed", ik zeil hew er oek aclvl jaren zitten!" Wel een openhartig betoog! Als Leeuwarder jongen had de Keizersgracht nog al mijn be langstelling. Graag mocht ik daar een kijkje nemen. Veel ge lijkenis had deze Leeuwarder Keizersgracht niet met haar naamgenoot in Amsterdam. Langs deze gracht stonden geen Iraaic patriciërshuizen, waarin rijk geworden kooplui hun woon stee hadden., rijkdommen ge haald uit ons voormalig Oost-In- dië. Niets deed hier denken aan de „Gouden Eeuw" en de Oost- VROEGE WANDELINGEN IN BUURT VAN DE BAJES Weinig Leeuwarder wandelaars kozen zo rond de eeuwwisseling de Zuid-Oosthoek van de bin nenstad. Een loopje over het Blokhuisplein, langs de Keizers gracht, door Kruisstraat, Gali- leën, Kerkstraat en omgeving aldaar was niet erg in trek. Misschien deed de strafgevange nis, de „Bajes" op het Blokhuis plein de stadsmensen afschrik ken. De gedachte dat daar men sen zaten opgesloten die voor altijd of voor lange jaren, het heerlijke, vrije leven moesten missen deed misschien bij teerge voelige mensen geen goed. Hoe vaak zullen veel veroordeel den, daar opgesloten in trieste cellen, bij nadere overdenking, niet gedacht hebben; had ik dat maar nooit gedaan. Maar ook hier is de spreuk van kracht: „berouw komt na de zonde!" ZWAARSTE MISDADIGERS In de Leeuwarder gevangenis zaten de zwaarst veroordeelde misdadigers, met levenslang of andere langdurige vrijheidsstraf fen. De Leeuwarder strafgevangenis diende in Holland nogal eens tot afschrik voor hen, die iets on deugends van plan waren, door hen te vermanen met een: pas maar op, of je gaat naar Leeuwarden. De gevangenis was omringd door grachten waarvan de Keizers gracht de smalste was. Schild wachten, met het geweer aan de Indische Compagnie. Langs deze Keizersgracht stonden slechts kleine, nette huizen waarin eenvoudige mensen woonden, die zonder rijkdom ook gelukkig waren. In de bleekjes vóór hun woning toonden ze dit, op zomer avonden met hun harmonicaspel, vertolkten zij hun levensvreugde. „Als je lacht, dan ben je rijk en gelukkig tegelijk!" Soms zong het jongvolk vrolijk mee. Wat mij het meest interesseerde was de levende have, die ik in de bleekjes of tuintjes te zien kreeg; een geit met haar jongen, een hok met konijnen, een ren met kippen. Ook was er een duiventil, waar de duiven in- en uit vlogen. Boven een huisdeur hing een kooi met een putter er in. Dit vogeltje trok dan met zijn snavel aan een kettinkje, waarmee hij een klein wagentje, op rails, gevuld met voer, naar zich toe trok. In een gang van een van deze huizen hing een kooi met een tortelduif, die haar welluidend gekoer liet horen. Alles was hier te zien was vond ik erg interes sant. Een smal straatje, zo'n ander halve meter breed, liep als voet pad langs de voorgevels van de huizen. Een laag houten hekje sloot de bleekjes af. Dit stukje eigen grond liep tot de gemetsel de walmuur van de Keizers gracht. Aan de overkant van de gracht had je de gevangenis muur. I vervolg op /icig. 10) Nette huisjes met vriendelijke ouwe wiefkes langs de Gedempte Keizersgracht.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 2