C\jA Jou fvef vnij[ Friesland Bank 't 3Cleine "3Crantóje leeót iedereen Hel eind van de Nieuwestad tan voor 55 jaar. Jansma het pand aan Winters verkocht. Wij verhuisden naar de Voorstreek, weer een bovenhuis, beneden waren net Visser en zijn jonge vrouw begonnen met groente, een enorme diepe win kel, daarnaast Heins de goudsmit cn hoedenzaak Meijer, wal fami lie van iilij ol ons geworden is. Ik ben nog twee jaar bij de Jansma's op de Voorstreek ge bleven en leerde mijn man kennen, zijn ouders woonden achteraan op het Oldegalileën. Zijn weerk beviel hem niet in Leeuwarden en hij ging met zijn broer naar Amsterdam in de blikfabriek, wat toen zijn vak was. Anderhalfjaar later zijn wij getrouwd, hebben tien jaar in Amsterdam gewoond en 44 jaar in Rotterdam. Mijn man kwam daar als eerste monteur aan de gemeente. Op 52-jarige,, leeftijd moest ik mijn levenskameraad afstaan en verleden jaar besloot ik naar Friesland terug te gaan. Wij hebben in der tijd nog een naar incident meegemaakt, op de hoek van de Torenstraat. Het was avond, ik meende op een regen achtige zaterdag, toen er met een vaart een auto van de Nieuwestad kwam rijden.en toen vergat de chauffeur dat er een brugleuning was bij het Schavernek. Ik gaf een schreeuw, en zei „die gaan het water in" en ja hoor, door de leuning het Schavernek in. De heren hadden te diep in het glaasje gekeken. Ik zei tegen de baas gauw een paar carbid lantaarns op, de overgordijnen open, de lampen op en helpen. Een man kende ik, Wiepke Schukken, een boer, mijn vader handelde wel met hem, één uit Sneek de andere weet ik niet meer, ze waren gewond maar leefden nog. Leeuwarden Mevr. J. Menger-Mollema Van de foto op de voorpagina van het nummer van een dezer, heb ik genoten. De bouw van de barakken herin ner ik me nog. als leerling van school 6, de tegenwoordige Menno van Coehoornschool. De bouw zal naar mijn mening in 1915 of 1916 zijn geweest. Met het onderschrift ben ik het niet eens. De molen De Phenix was er in mijn jeugdjaren niet meer. Op de plaats waar deze stond - Pieters- buren, genoemd naar de eigenaar Pieter van der Meulen - was mijns inziens de fabriek van Statema. De op de foto voorkomende molen is naar mijn idee de houtzaagmolen op het Zuidvliet, tegenover het Noordvlietslot, ruwweg geschat tegenover de woningen waar destijds de fami lies van der Zee, Jacké, scheeps bouwer De Roos en van der Weide woonden. Ik sluit me graag aan bij de in de pen klimmende lezers, die 't Kleine Krantsje van a tot z lezen. Castricum A. v.d. Kooi De op de foto voorkomende molen was inderdaad, zoals wij schreven, de houtzaag molen tegenover het Noord- vliet-Slot. Deze molen heette in vroeger jaren De Herstel ling en later, na een brand in 1848. de Phenix. De molen bij Pietersburen was ..de Jonge Phenix". De houtzaag molen de Phenix is om streeks 1919 afgebroken, de oliemolen de Jonge Phenix is gesloopt in 1904. Red. 't KI. Kr. ECHT LEEWADDERS U vraagt naar echte, ouderwetse uw eigen bank Regionale bank Uw spaargeld wordt aangewend voor de economische ontwikkeling van uw eigen provincie. in koloniale- en grutterswaren Noordvliet Q 349 Leeuwarden Lezers klommen in de pen TERUG NA 55 JAAR Ik heb mij pas in Leeuwarden gevestigd, na ruim 55 jaar in Amsterdam en Rotterdam te hebben gewoond. Gisteravond vroegen mijn buurtjes of ik een paar Kleine Krantsjes wilde lezen. Nu, dat vond ik geweldig en in de eerste de beste die ik las, kwam ik de heer Y. Hamstra tegen. Nu zou ik gaarne even iets willen vertellen als het mag. Als ruim zestien jarig meisje kwam ik in betrekking bij de fam. H. Jansma (Hamstra rept er niet over) op de hoek van de Torenstraat en Nieuwestad. Hij was nog smid en oude Jan besloeg daar in de Torenstraat de paarden. Er waren vier knechten, oude Jan zijn achternaam weet ik niet meer. dan Wouter Bou/ma fietsmaker (later zelf een zaak bij de kazerne), Jan Witvoet, even eens voor oude en nieuwe fietsen, dan een leerjongen Hendrik de Jong (van de Jong uit de Schrans de zakenmensen), dan Albert, een weesjongen. Dat waren de werknemers, zij kregen altijd koffie en thee. Tot en met 1919 ben ik daar dienstbode geweest. Bij Hamstra deed ik de bood schappen, en bij Wierda groente en de andere Wierda melk, alle dagen 3 liter, waarvan 2 liter ondermelk. Het gezin van Jansma bestond uit vijf kinderen. De oudste doch ter, Hielkje, was getrouwd met Hotse Hoekstra. Zij woonden toen op de Willemskade, hij was bij de Kingma bank (beiden al dood). Hinke was onderwijzeres. Ik zag haar naam ook. Anna was getrouwd met Laurens van der Mei, zij woonden in Berlikum. Lourens, al reeds overleden, ook Hinke, dan Bram, die was op het Burmaniahuis op kantoor vlak bij huis dus,. Dan Benno ook overleden. Veel heb ik daar ge zien van de fam. Rienstra, toen Postma meende ik. Ik keek pre cies in hun huis, waar ik achter stond te wassen, een grote was. Zondags gingen ze meestal uit in een open calais. Ik zie nog de vrouw met een prachtige bont stola om en de' dochter en zoon met z'n meisje (het zoveelste). Van der Steen kwam er toen ook al als kruidenier, hij moest de boodschappen dan maar om en om doen, zei de juffrouw. Aan de overkant op de hoek van de Nieuwestad en het Schavernek, was een drogist em daarnaast Laverman de slager, daar werd vlees gehaald. Twee jaar ben ik bij hun geweest op de hoek Torenstraat, tot Leeuwadder woorden. Hier komen er een paar: konkelefoeze (oud nieuws ophalen), huukje (op je hurken achter de Prinsentuin 's winters als er sneeuw lag van de skeellc alglicdc). Daar woon den Ricnkje de Jager cn Christine Kruize. En mien Moeke sei dan soms: die meesen mut je in hun heer en leer late. Jode Betsje kwam in 'e Butter- hoek in een buurtsje en daar was een man, die sei teugen hur: „Betsje, nim mien frou oek maar met". Toen sei Betsje: ,Ja, smeer lap, nou stou dien ruuf en nimf ervan had heste, kan ik se wel met nimme. Dou houst se maar tot an dien doad toe!" Daar woande Goudene Nienke, buurvrouw Knobbe met het snoepdiske, waar je voor nutske een groate wuttel krije konnen en een klein geel zacht blokje, net butter dat kon je daar opsntere, oek een nutske, lekker voor onder skoaltied, hij wudde meestal afnomen deur de mees ter, want die sag et natuurlijk 3. A. Swart Dit was dc molen de Fcnix MOLENS AAN T VLIET Molen de donge Fenix Zuidvliet Leeuwarden En dit de molen De Jonge Fcnix.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 4