EXPLOITEREN VAN BOEVENWAGENTSJE WAS EEN INGEWIKKELDE ZAAK PERSOONLIJKE BERICHTEN De laatste maanden zijn er in 't Kleine Krantsje nogal wat herinneringen opgehaald aan het in vroeger jaren in het stadsbeeld van Leeuwarden zo bekende of beruchte „boevewagentsje", de celwagen, die moest zorgen voor het vervoer van verdachten en veroordeelden van en naar het Gerechtsgebouw en het Huis van Bewaring en Gevangenis. Wij zijn nu zo gelukkig onze lezers de voorwaarden te kunnen aanbieden, waarop het College van Regenten over de Leeuwarder Gevangenis het leveren van „het cellulair rijtuig" destijds heeft aanbesteed aan de Stalhouderij van Poelsma aan de Spanjaardslaan. Het geschrift dateert van 1936 en het is een kostelijk stukje lectuur, voor het College ondertekend door de heren Mr. C JL Beekhuis en Mr. R. Römer, voor de aannemers voor de gebroeders M. en A. Poelsma en voor de borgen door de heren H. Poelsma en P. Tj. Boelstra. Dit waren de vijftien artikelen: Art. 1: De aannemers zijn ver plicht om ten dienste van het cel lulair rijtuig tot vervoer van ge vangenen, een koetsier met twee paarden beschikbaar testellen. Art. 2 De paarden moeten sterk, deugdzaam en vertrouwd, be hoorlijk getuigd en beslagen zijn en in alle opzichten in een goeden staat verkeeren. Art. 3 De koetsier moet boven de achttien jaren oud en vertrouwd zijn en te allen tijde goed kunnen rijden. Hij zal behoorlijk gekleed moeten zijn, ten genoege van het College van Regenten. Art. 4 Ingeval dit vereischt wordt, zorgen de aannemers voor behoorlijke verlichting van het rijtuig, in welk geval altijd de beide lantaarns moeten ontsto ken zijn. Art. 5 Aan de aanzeggingen tot dienstverrichting van wege de Justitie gedaan, zal de aannemer onmiddellijk gevolg moeten ge ven. Art. 6 Gedurende den dienst staan de koetsier, het rijtuig en de bespanning onder de bevelen van de met het transport belaste politiebeambten of den geleider van het militair transport, die de bevoegdheid hebben om, zoo daartoe naar hun oordeel nood zaak bestaat, de verlichting van het rijtuig te bevelen, of den koet sier of de bespanning af te keu ren, in welk geval de aannemers daarin onmiddellijk zullen voor zien. Art. 7 De aannemers zijn ver plicht het rijtuig zindelijk, net en in goeden staat te onderhouden en in het bij hen in gebruik zijnde wagenhuis aan de Span jaardslaan no. 12 te bewaren, ter wijl zij het nooit ergens anders zonder bespanning buitenshuis zullen mogen laten staan. Zij zijn verplicht, te zorgen, dat de be spanning en bediening van het rijtuig steeds beschikbaar zijn. Art. 8 Zij zijn verantwoordelijk voor de goede bewaring van het rijtuig, evenals voor alle schade door hen of door hun schuld of nalatigheid daaraan veroorzaakt. Art. 9 Het contract wordt aange gaan voor onbepaalden tijd, aan vangende den eerste October negentienhonder zes en dertig, onder bepaling, dat het van weerszijden binnen de eerste tien dagen van elk kwartaal tegen het volgende schriftelijk kan worden opgezegd. GELDBOETE Art. 10 De bespanning, het op rijden en het bewaren van be doeld rijtuig moet geschieden tot volkomen tevredenheid van het College van Regenten over de Gevangenissen te Leeuwarden, dat ingeval van verschil over de uitvoering van dit contract zonder beroep beslist en de be voegdheid heeft voor rekening van de aannemers al die maat regelen en voorzieningen te nemen of te doen nemen, welke noodig worden geacht, ingeval zij in de nakoming hunner verplich tingen te kort schieten, zullende de aannemers telkens bij niet naleving van de artikelen 1, 2, 3, 4, 5, 6 en 7 op verklaring van de geleider van het transport door het College van Regenten worden gestraft met een boete van VIJF GULDEN, zonder hooge'r be roep. Art. 11 Het is den aannemers verboden zonder goedkeuring van het College van Regenten de onderwerpelijke aanneming ge heel of gedeeltelijk over te doen. Art. 12 Wanneer het rijtuig wegens reparatie niet kan wor den gebruikt of de opdrachtge ver, bedoeld in artikel 5, om eenige andere reden vervoer per cellulair rijtuig ongewenscht acht, zijn de aannemers verplicht te hunnen koste te zorgen voor een ander behoorlijk dicht rijtuig ten genoegen van het College van Regenten. Art. 13 De Kosten vallende op dit contract worden gedragen door de aannemers en door deze op eerste aanneming betaald. Art. 14 De aannemers zullen tot vergoeding genieten een bedrag van ACHT HONDERD VIER EN TACHTIG GULDEN PER JAAR, betaalbaar in vier drie- maandelijksche termijnen van TWEE HONDERD EEN EN TWINTIG GULDEN, op door de aannemer bij den Directeur der Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden in te dienen kwi tantie. De eerste termijn ver schijnt op den eersten Januari negentien honderd zeven en dertig. Zoo boete is opgelegd of door of van wege het College van Regenten maatregelen of voor zieningen ingevolge artikel 10 zijn opgenomen, die kosten hebben veroorzaakt, zal de kwi tantie met het bedrag van die boeten en kosten worden ver minderd. Het boevewagentsje onderhield een ongeregelde dienst tussen Paleis van Justitie en Gevangenis. Art. 15 Door de Aannemers worden als borgen gesteld: Herman Poelsma, boekhouder te Veendam en Pietcr Tjeerd Boelstra, Harlinger Singel 1 te Leeuwarden die door mede-onderteekening van dit contract zich met hen ter nakoming dezer voorwaarden hoofdelijk verbinden en aanspra kelijk stellen en afstand doen van alle beneficien bij de wet aan borgen toegekend. Aldus overeengekomen te Leeu warden, den 15 den September 1936. De laatste tijd krijgen wij meei en meer brieven van abonnee's die zich met strikt persoonlijke berichten in 't Kleine Krantsje willen wenden tot andere abon nee's. Zo in de trant van: „Dag 'Annie, hoe gaat het er mee? Heb je nog zulke mooie blauwe ogen als vroeger - en leeft je zuster nog?" Erg leuk natuurlijk, maar dat is de bedoeling niet. Regelmatig komt het voor, dat vroegere vrienden elkaar door middel van 't Kleine Krantsje terugvinden en het laat zich denken, dat er dan een behoefte aan corresponden tie ontstaat. Maar dan niet via de kolommen van onze krant. Wie wil schrijven en het adres van de ander niet weet, kan zijn of haar brief wel aan de redactie van 't Kleine Krantsje toesturen, maar dan in een gesloten en gefran keerde enveloppe met de naam van de geadresseerde er op. Wij zullen dan het juiste adres wel invullen en voor verdere expedi tie zorgen. BSHHBHBHH

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 3