4 BEREND 88 ar A Friesland Bank 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN 't 3£/eine 3Crantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen Bijnamen waren er vroeger in Leeuwarden bij de vleet, maar van weinig scheldna men zullen veel mensen het ontstaan geweten hebben. Hoe de bijnaam „Berend 88" ontstond weten we wel. Berend 88 heette Nieuwen- huis en hij had een petro leum- en turfwinkeltje aan de Boterhoek naast het Hofje Goossen. Vaak zagen de jongens hem turven in een mand gooien en dan tel de hij ze: één en dertig, twee en dertig, drie en dertig.... Tol dat op een goeie dag weer gebeurde: vijf en tachtig, zes en tachtig, zeven en tachtig en toen gooi den die belhamels hem een sneeuwbal naar hel hoofd en schreeuwden: Berend 88!". En van dat moment af was het niet meer Nieuwenhuis. maar Berend 88 84. 86. 88 - wat maakt het uit Willen we de oorsprong van vroegere hijnamen achterha len. dan zulten we in de meeste gevallen met vraagtekens blij ven zitten. En hoe vaak vergis sen we ons. bij het ophalen van herinneringen niet. zelfs wan neer het om onwrikbare feiten gaat? Daarom is het best mo gelijk. dat de gegeven verkla ring van de naam Berend 88 niet geheel klopt, al menen ou we Bulterhoeksters dat dan toch wel degelijk. Red.'t KL Kr. MEA CULPA Ik heb tot mijn spijt moeten lezen, dat ik geschiedvervalsing WEESHUIS Dezer dagen ontving ik van een grote vriend, A. Algra uit Leeu warden, üw blad (blaadje) is niet kleinerend bedoeld, toegestuurd. Ik wist dat hij dat las (zij ook) en was me meteen bewust, daar staat wat in, wat mij als oud- Leeuwarder aangaat. Inderdaad, daar zag ik de foto van het oud Burgerweeshuis voor me. Ik ben geboren in Leeuwarden op 1 augustus 1904, dus aanstonds 70 (hoop ik). Ik heb de familie van een hond 'Beertje' die het altijd bij de jongste zocht, een pracht beesie. Als vader en moeder hadden wij toen Tiemers- ma. Noord-Scharwoude Jan Wiersma WEESJONGENS Door bemiddeling van mevrouw A. Kiestra kreeg ik 't Kleine Krantsje no 218 van 1 -6-74 in handen. Zij gaf mij dit Krantje om de foto van de weesjongens van het Zaai land omdat ik zelf op die foto voorkom. Ik maak u mijn kompliment voor de duidelijke foto in de krant. K j a jV r'-i 'A Jf V-Jj - ivt.-È'j»- 'Tir :'.'A *^I ,.^;ï>yV "CV'' 9 al v>' ,4 Regionale bank Uw spaargeld wordt aangewend voor de economische ontwikkeling van uw eigen provincie. uw eigen bank Zo zag de Boterhoek er uit in 1910. In het midden de toegangspoort tot het Hofje Goosen. Naast het poortje heeft de petroleum- en turfhandelaar Nieuwenhuis gewoond. Berend 88? Het hericht over Berend 88, zoals het in ons Jubileumnummer 200 heeft gestaan. BEREND 88 Bij toeval kreeg ik het 200e num mer van het Kleine Krantsje ter lezing aangeboden en ik kan mij niet geheel aan de gedachte ont trekken dat het geschrevene niet altijd op waarheid berust. Bij het lezen van „Berend 88" is dat het geval. Op de hoek hofje Goossen/Boterhoek woonde mijn grootvader Nieuwenhuis, turf handelaar, tot zover is het ge schrevene wel waar, maar voor de rest beslist niet. Mijn grootvader heette nl. Gerrit en bij navraag kwam duidelijk naar voren dat er niet geteld werd met steeds één turf te verhogen, dus ook niet geteld met zesentachtig, zeven tachtig etc. Wel had genoemde Gerrit een zoon Berend, die vele jaren ge woond heeft op no. 88 aan de Nieuwe Kade. Doch wat blijft er bij analyseren van het artikel Berend 88 als scheldnaam over. Haarlem Mevr. D.H. Hamminga-Valk Het kan zijn. dat u op be paalde punten gelijk hebt. maar toch vrezen wij, dat u het vroegere gebruik van het geven van bijnamen ten onrechte in verband brengt met de logica van de Burgerlijke Stand. Dal uw grootvader geen Berend ge noemd kon worden, omdat hij Gerrit heette, zegt ons niets. We hebben in Leeuwarden een vermaard stadstype gehad, die we allemaal Jentsje noemden. Jentsje Tit. Maar bij de Bur gerlijke Stand kenden ze deze Jentsje niet. omdat hij Ane heette. Ane van der Meulen. Wat het tellen van de turven betreft: ven bejaarde turjhan- delaar. de heer L. Welles te Leeuwarden, vertelde ons des gevraagd. dat het wel degelijk de gewoonte was opeenvolgen- te tellen, alleen smeet men dan niet een. maar twee turven in de kor/: drie en dertig, vier en dertig, vijf en dertig enzovoort - bij „vijftig" hadden ze dus hon derd turven door de handen gehad. Maur goed: 85. 86. 87 oj heb gepleegd. Ik heb de familie van der Heide, in casu de vader, respectievelijk de grootvader, beticht van handelingen, waar over een eerzame behanger-stof feerder nimmer zou denken, laat staan uitvoeren. Snoepjes, zoals uitgekouwde pruimen in kinderhandjes stop pen. is dus des schoenmakers voorbehouden. De naam van de dader moet volgens de heer Eerligh de schoenmaker van der Veer geweest zijn. Ik moet dc naam vergeten zijn, want hoe ik mijn geheugen ook raadpleeg.de naam van der Veer zegt me niets. Maar dat ligt natuurlijk aan mij, ik heb me dus vergist. Waarde familie van der Heide aangetrouwd of in de rechte lijn, tnea culpa, mea maxima culpa. Neede v.Elsloo Algra gebeld en hun mijn grote erkentelijkheid en dank betuigd, dat ik dit 'Krantsje' mocht ontvangen. Ik ben in 1926 uit Leeuwarden vertrokken, heb na dien nog één of twee maal Leeu warden bezocht, o.a. toen het Weeshuis er niet meer was, ik meen dat er nu de 'waterleiding' is ondergebracht, het hoefde voor mij niet meer, met tranen in de ogen ben ik weg gegaan. Naar aanleiding van het onder schrift bij de foto het volgende: Ik ben in het weeshuis opge nomen 14 maart 1914, en werd dus 1 augustus 10 jaar, deze foto is voordien opgenomen, dus geen 65 maar 60 jaar. Van wie u de gegevens van namen heeft gekregen weet ik niet, maar ik vind het fantastisch. Wat Visser? betreft, dat moet volgens mij zijn Nico Snijder, en dan is niet vermeld onze schat Onder de foto schrijft u dat het precies 65 jaar geleden is, in 1909, dat die foto gemaakt is. Hiermee ben ik het echter niet eens. omdat ik dan op die foto 11 jaar zou zijn en dat is niet het ge val. Ik denk dat ik toen 18 of 19 jaar zou zijn. Mijn naam is Petrus Winkel, 3e van links achterste rij. De foto is dus ongeveer 58 jaar geleden gemaakt, maar het doet de kwali teit van de foto niet af. Deventer P. Winkel ALLEN GESLAAGD In 't Kleine Krantsje no. 219 zag ik de mooie foto uit 1919 van het personeel van School 12, inge zonden door de heer Hevmaker. Aangezien ik in de jaren 1913-1914 leerlinge was van School 12. herkende ik verschei dene leraren, die ook toen reeds les gaven, zoals de heren Ancma. Hijgenaar. Steegstra, Siersma. Andriessc en ook twee, van wie de heer Hcyneker de namen was vergeten, nl. tie heet Meinaldi. gezien tussen de beide dames, en mejuffrouw van Drooge. onze handwerklerares. de dame in het zwart. Ook kregen wij les van de heren Deinema. Fokkema en van tier Wonde. Deze beide laatstge noemde leraren en een deel der leerlingen van School 12 gingen in 1915 over naar de nieuwe School 4 in de Wissedwinger. De heer Hoeneveld. hoofd jongens school St. Anthonvstraat. werd hoofd van School 4. In 191(i mocht een deel van de leerlingen, die in dat jaar het einddiploma haalden, voor het eerst als proef aan het landelijk Mulo-examen deelnemen. Het te behalen diploma stond, zoals de heer Hoeneveld ons vol trots ver telde. gelijk aan het diploma 3-jarige H.B.S. Van School 4 gingen we 'met z'n vijven. 4 jongens en I meisje, ons geluk beproeven: 2 dagen schriftelijk examen in Zwolle en 2 dagen mondeling in Utrecht. We slaag den alle ijl'!. Mijn vader, die in die tijd gemo biliseerd was. trof ons op zijn reis naar Brabant, in Zwolle op het slation. toen wij overgelukkig weer op weg waren naar Leeu warden. Vanuit Zwolle zond hij mijn moeder een telegram „allen geslaagd", zodat mijn moeder, toen ze met andere -ouders en leraren ons van de trein haalde, hel heugelijke nieuws reeds kon mededelen. Dit wel wat tol onze teleurstelling, want wij hadden het zo graan triomfantelijk zelf w illcn vertellen! Dergelijke dingen blijven jebij. hoewel het la bijna 60 jaar geleden is, en bij het zien van die oude foto kwam het allemaal w eer bij me boven. Groningen S.E. Niemendal-Gooses HERKEND In 't Kleine Krantsje no. 219 van 15 juni 1974 vind ik onder het hoold ..Mannenkoor" de namen van de leden die in mijn onder- vervolg op /mg. 9

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 4