e's Tiental en Dik Trom. STADSNIEUWS VAN VROEGER 't 3^.leine 3£rantaje leeót iedereen DE GENEUGTEN JAREN OP DE het snoer uit een garen draad, met als simmetje een lucifer. Als aas werd een klein wormpje gebruikt, waaraan het visje zich vastzoog. Een haak kwam er niet aan te pas. Ettelijke zijn de stop flessen geweest, die ik letterlijk gevuld heb met die kleine water bewoners. Salamanders, waaron der zich de prachtigste exem plaren bevonden met grote „waaiers", werden door ons gevangen door het w ier met pols- LAGERE stokken uit de sloten te draaien. Ook vermaakten we ons met het breien van lange veelkleurige leidsels van sajet. Dit gebeurde door middel van een garenklos, waarop aan een zijde, rond het gat. 4 spijkertjes waren geslagen, waaromheen de sajet werd geleid, die er dan door de opening aan de andere zijde uitkwam. Er was toen een galanteriewinkeltje in de Schrans, die het benodigde, voor dit doel bestemde, sajet verkocht. De winters van toen lijken mij strenger te zijn geweest dan tegenwoordig, want in mijn herinnering heb ik in die tijd elk jaar kunnen schaatsrijden, al thans op de slootjes en op onder gelopen land. Ook ging er geen winter voorbij of we konden ons vermaken met sleden en sneeuw ballen gooien en het samenstel len van sneeuwhutten en sneeuw poppen. Binnenshuis was het ook altijd gezellig. Er werd gedamd, ge kaart, met het ganzebord ge speeld en naar de toverlantaarn gekeken, terwijl er ook veel ge lezen werd. Wie herinnert zich niet „Afke's Tiental" van Nienke van Hichtum, het pseudoniem SCHOOL lil verband met de vakanties zal het eerstvolgende nummer van t Kleine Krantsje gedateerd zijn: 26 juli 1974. Een dag eerder - de 25e dus - komt dit nummer bij de abonnees in de bus. ONBEKWAAMHEID OF VRU- DAGSSTEMMING? Dat laatste allerminst verzekert Hendrik M. van boerenbedrijf te Oudemirdum, want sterke drank gebruik ik nooit. Vrijdag 25 October kwam hij de stad uitrijden met een gehuurd Fordje, waarin zijn vader en een paar familieleden naast hem hadden plaats genomen. Voor hem reed een breede veeauto. die niet veel ruimte gaf. Na een mislukte poging om deze te passeeren. probeerde hij tus- schen Barrahuis en den Wirdu- mer overweg nogmaals dat ver keersobstakel voorbij te komen. Daartoe moest hij er een flink gangetje inzetten en merkte niet, dat de weg niet volkomen vrij was. Uit zuidelijke richting na derde een luxe-auto, die door zijn gevaarlijke manoeuvre in groot gevaar kwam te verkeeren. Slechts door geheel rechts en zeer langzaam in den berm te rijden, is een aanrijding voorkomen, welke bij het drukke Vrijdagsver- keer ernstige gevolgen zou heb ben gehad. In het algemeen belang heeft de bestuurder dezer luxe-auto, zijn de mr. Baron van Harinxnta thoe Slooten, kantonrechter te Hee renveen het dan ook noodig geacht den chauffeur die op zoo roekelooze wijze het verkeer in gevaar bracht, te doen verbalise ren. M. had zich, alvorens voorbij te rijden, moeten vergewissen, of de weg ter plaatse wel geheel vrij was. Hij mag van geluk spreken dat alles zoo goed afgeloopen is. Eisch 75, vonnis 40 b. subs. 10 d.h. (1930) voor de vrouw van Troelstra, Dik Trom. de boeken van Kieviet en de verhalen van de Boerenoorlog, waarvan wel Pieter Marits het voornaamste was. NIET MINDER GELUKKIG Ik zou nog langer kunnen doorgaan met uit te weiden over de geneugten van de lagere schooljaren, maar ik ben bang, dat ik te veel plaatsruimte verg. Ik zou alleen nog willen opmer ken, dat ik niet aan de indruk ontkom, dat, niettegenstaande de geringere welstand en vaak ar moede, die er toen heerste, de kinderen in het algemeen niet minder gelukkig waren. Het mag dan waar zijn, dat de communi catiemedia van tegenwoordig, zoals radio en televisie soms - ik herhaal - soms een bepaalde ont wikkeling brengen, zij werken aan de andere kant de luiheid in de hand. Het ernstig lezen, waarbij het zelfstandig denken wordt ontwikkeld, is er niet meer bij. Ook de z.g. stripverhalen zijn van een allooi, dat weinig bevor derlijk is voor een behoorlijke ontwikkeling. En dan Dik Trom "het schemerde Dik voor de ogen, maar hij hield /.ich goed...

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 7