ADVERTENTIEN. Tereeniging DE HARMONIE Wedstrijd in het Reciteeren 4 voor Dames op Zondag 29 December 1901. TE LEEUWARDEN. Aangifte vóór 15 November e.k bij den Secretarisbij wien tevens het Reglement op aanvraag verkiijg- baar is. Friesland Bank 'i 3^-leine 3^-ranteje leeót iedereen Lezers klommen in de pen VEEL INTERESSE De artikelen in het Kleine Krantsje lees ik steeds met veel interesse. Ik vind het bijzonder prettig, dat .in uw krantsje alle Leeuwarders en oud-Leeuwarders of zij nu meer of minder geletterd zijn, hun herinneringen, ieder op zijn eigen manier op papier kunnen zetten en aan anderen door rechts, is volgens mij dé heer Van der Heide, die ik als meester had in de 4e klas van school 12, Achter de Hoven, (voor de hogere klassen gingen wij naar de school op de Gedempte Keizersgracht, met het pontje van Jeen Eppinga de gracht over, wij woonden destijds op het Vrekkebuurtje). Ik herinner mij, dat de heer Van der Heide in de oorlog in Groningen zeer goed werk deed bij het organiseren van onder duikadressen. A4s illustratie bij het artikel van Mr. Bijl, wiens herinneringen ik altijd graag lees, doe ik u hierbij toekomen een foto van de in het artikel genoemde meester Das sen. De foto bewijst wel, dat Mr. Bijl niet overdreef, als hij zei, dat de toenmalige onderwijzers echte gentlemen waren. De heer Das sen woonde een aantal jaren met mijn vader bij de familie Kaastra-Bakker, toen bekende fi guren in de Schrans. Van hen sluit ik ook een foto bij. Helvoirt mr.HS. Bekius De vroegere onderwijzers waren echte gentlemen. Zie maar deze foto van meester Dassen: een heer kunnen geven. Ik heb nog nooit een bijdrage geleverd, omdat ik meen, dat. mijn Leeuwarder her inneringen daarvoor nog te jong zijn. Het nummer 219, van 15 juni 1974 doet mij echter toch naar de pen grijpen. De onderwijzers staande op de foto van het personeel van school 12 op de bovenste rij, geheel BHNST ©XX LUIM, De Directie der Harmonie Mr. R. BLOEMBERGEN Ez., Voorzitter. Mr. A. BURGER, Secretaris. DE FABRIEKSSTEEG In nummer 219 komt een arti keltje voor over v.d. Heide de be hanger en J. van Elsloo. Alhoe wel ik ook al 43 jaar uit Leeu warden weg ben, zijn beide namen mij nog wel bekend en herinner ik mij nog goed de buurt zo'n 55 tot 60 jaar geleden. Om te beginnen eerst de juiste plaatsbepaling. Wij woonden met elkaar in de Fabriekssteeg. Het Tulpenburg en Achter Tul penburg en Romkeslaan was weer een ander gedeelte. De Fa briekssteeg was voor de bewoners verdeeld in drie delen, n.l. de brede buurt, de middelbuurt en de Steffensbuurt. De brede buurt was de toegangs weg naar de Lijempf, de andere buurten lagen daar achter en waren doorlopend genummerd in de even getallen. Wanneer we gerekend vanaf Achter de Hoven de rechterkant nemen was het winkeltje van Ham, met zijn houten been, dus nummer 2 en liepen de nummers door tot 92, dat was in het hoekje tegen de Pontsjebaas Jeen Eppinga zette ons de gracht over. spoorlijn aan en de schutting achter het pakhuis van Hartelust, later vetsmelterij. De naam van de bewoner weet ik niet meer, wel zijn bijnamen: Swatte Hanke en Bilde Ritske. Hij was meubelma ker en is later naar Hilversum gegaan. Gaan we nu verder de Fa briekssteeg in dan kwam vervol gens de familie Koster, de zoons Oege en Harmon (aehgenfaeh- gentig olifantsjcs op zolder). Het derde huis had bepaald geen jongens, ik kan geen enkele naam herinneren. Daarnaast woonde van Elsloo, waarvan de namen Siebren en Griet mij nog duidelijk voor de geest staan. Ook spookt er nog een Roel door mijn hoofd, maar daar ben ik niet zeker van. Siebren en zijn zuster zijn van de leeftijd van mijn oudste broer en zuster, Albert en Jet Terpstra, 73 en 72 jaar oud. Vervolgens de familie Buis met de zonen Pieter, Antje. Henkie Fokke en Herman Beima. een halfbroer. Daarnaast woonde Achenbach met de jongens Drewis en Dorus, gevolgd door Grofstein de aard appelkoopman of zijn zwager v.d. Veen. Die hebben beiden in dat huis gewoond, maar ik weet uiteraard niet meer wie eerst was. Daarnaast Overeinde of Zoods- ma. Het kan ook zijn dat de volgorde andersom was. Bij Zoodsma waren ook jongens: Doede en Henkie. Op de hoek woonde Smit. Deze of zijn zoon Koos was machinist bij de spoorwegen. Koos is ge trouwd met Anneke Drijfhout van het Tulpenburg. Het zou te ver voeren om de hele buurt te beschrijven, ik zou ook niet alle namen meer weten, daarom gaain we terug naar het begin van de Fabriekssteeg, nu de linkerkant. Eerst was er nog een huis, dat zal wel nummer 1 geweest zijn, daarna een zoge noemd vierkant. Daar stonden 4 of 6 huisjes, dat weet ik niet meer. Wel, dat er het voorste links een snoepdis was, later waren d eze huisjes in gebruik als pakhuis. Vervolgens stond er een oude boerderij waarin een brandsof- handel. Het kantoor was vooraan de straat. Aan de kant was nog een woonhuis met uitzicht naar de fabriek. De naam van de bewoner weet ik niet meer, maar ik vermoed dat het Hellema was. Later was de schuur autostalling van garage Albert Mebius, Achter de Hoven. Mijn zuster woonde toen in dat huis. Haar man was monteur bij Mebius. Vervolgens weer een vierkant, met op de hoek een winkeltje en verder bekende namen als Hol- boom, Mes, Mebius (Willem en Bertus), Woudstra (Dorus, Sjoerd en Johannes), Bluniink. De naam van de zoon weet ik niet meer, die moet de heer Elsloo weten, de dochter was Keja. Zo zijn we weer in de brede buurt en nog steeds geen v.d. Heide. Dat komt nu aan de beurt, want als we doorlopen richting fa briek, kunnen we vlak voor de overweg linksaf, daar staat nog een rijtje huizen, evenwijdig met de spoorlijn, daarvan gescheiden door een sloot waarlangs we 's winters over het ijs naar de Potmarge gingen. Op de hoek van h^streekje woonde een v.d. Wal, die met negosie bij de deuren langs ging en daarom de rijke bedelaar werd genoemd. Daarnaast woonde de schoen maker v.d. Veen en niet v.d. Veer. Ik zie hem nog voor mij met zijn dun wit sikje, want we waren geen vriendjes. Hij woonde in het tweede huis, maar voor het eerste huis stond een rek vanbuizen en paaltjes, waarop wij graag speel den. maar wat oude v.d. Veer niet zinde. Hij deed dan prikkel draad, of teer, of natte drek op de buizen, maar niets was afdoende, hij bereikte alleen dat we hem nog meer plaagden. Zijn beide zoons Germ en Anske waren meubelmakers, het vak dat ik ook 44 jaar heb beoefend. Naast \.d. Veen woonde een Deinema en daarnaast Bourgon- je. Deze werkte in de kazerne en Regionale bank Uw spaargeld wordt aangewend voor de economische ontwikkeling van uw eigen provincie. uw eigen bank had ook twee of drie zoons, maar we hadden weinig kontakt met hen. Omdat het een doodlopend straatje was kwamen we er bijna nooit zodat ik niet precies weet of v.d. Heide naast Bourgonje woonde, of dat er nog een huis tussen was. De heer v.d. Heide heb ik in mijn herinnering als een niet grote, vrij gezette man met krullend haar. Hij kwam wel eens bij ons thuis, want zoals bekend was hij behanger-stof- leerder. Het woord woningstof feerder was er toen nog niet. Mijn vader had ook dat vak en als v.d. Heide er een man bij moest heb ben was mijn vader dan zo lang bij hem in dienst. De zelfstandige stoffeerders zijn bijna uitgestor ven, maar toen was er nog wel werk. Ze werkten voor particu lieren en voor zaken, die zelf geen vaklui aan het werk hadden. Bij een verhuizing van mensen die dat konden betalen deden zij alle werk, opnemen van vloerbedek king en gordijnen, vermaken en Vervolg op pagina 11 Het echtpaar E. Kaastra-I. Kaastra-Bakker, eens bekende figuren i de Schrans.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 4