(vijftig jaar geleden) DE OUDE WET TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN 10 DEKKLEDEN VERHUUR OOK VERKOOP Scherpe prijzen 't 3^.leine 5Crantóje ieeót iedereen LANGS DE STRAAT Ver boven het gekrioel van de mierenhoop aan zijn voet dromt uit de zware, massieve gestalte van de oude Oldehove. En hij heeft het beste gezicht op dat ge deelte onzer oude stede, hetwelk men noemt "de Butterhoek"al hoewel het er daar zeer weinig op gelijkt, alsof 't er alles "boter tot op de boom" is. Vermoedelijk is 't er meer een afzetgebied voor Blue Band e.d. Op het Oldehoofster kerkhof was het, dat een jongetje zich ver maakte met een vlieger. Dat jongetje was bleek en mager, en z'n kleren waren van 'n barmhar tige teerheid en mengeling. Het jasje 't welk hij aan had, getuigde van 'n hogen ouderdom, en was een aaneenvoeging van allerlei soorten stof. Zijn broek was gerafeld, en misschien was het wel dat broekje 't welk dichters als Speenhoff inspireert tot liede ren als "Het broekje van Jantje." Zijn kousen waren stek en z'n schoenen enige maten te groot, zodat de punten dankend om hoog keken naar 't zonlicht. Het was een armzalig jongetje, maar het vermaakte zich, alhoewel de vlieger al even armzalig was als hij zelf, gemaakt van een oude krant en onregelmatige latjes. Er zat zowat tien meter touw aan, hier en daar geknoopt. Het jongetje rende tegen de wind in en zweette. Bij wijlen stond hij stil, om z'n broek en z'n neus op te halen, bij welke bezigheid hij soms ook zijn tong gebruikte. Klaarblijkelijk Was hem een zak doek vreemd. Hij was zeer verdiept in z'n vliegerij, die jongen, en hij ge voelde zich zalig op dat moment. Een ander jongmens, beter ge voed en gekleed, volgde met z'n handen in zijn zakken al deze verrichtingen. Hij was als een zonnebloem, die het licht volgt. Zijn gezicht wendde zich naar de kant, waar het havelooze ventje was. En toen ging de vlieger prijs. Een rukwind kwam aangieren, 'n korte worsteling tussen de kracht van 't half vergane touw en Boreas, en daar ging de vlieger. Tuimelend vloog hij 'n eindweegs door de lucht, om zich dan ritse land neer te vlijen onder een boom. Eén ogenblik was het magere jongetje verbijsterd, en juist dat moment maakte de ander zich te nutte, om de vlieger te bemach tigen. "Prijs", zei hij, en nam het ding onder de arm. "t Is myn Jlieger", zei de magere, "en 'k mut him weer hè." "Wal stistou nou", luidde het ant woord. prys is d'r en nou is 't mynes." "Geef him mij weer". smeekte het magere jongetje. "Ast' niet jut gaaste, krijst' in skop", zeide de grotere, met de meedogenloze wreedheid der jeugd. Even weifelde het haveloze kerel tje, daarna kon zich de andere jongen verbeelden op een ster renwacht te zitten. Hij kreeg een slag op z 'n neus. goed gemikt en flink aankomende. Hij slikte enige malen snel achtereen, en uitte een woedekreet. Toen kreeg het magere jongetje er van langs. Hij verdedigde zich met de moed der wanhoop, maar het gaf hem niets. Hij kreeg slaag en niet zuinig. In eindeloos leed verzonken kon hij even later z 'tl overwinnaar na staren. die zich verwijderde met de vlieger. En dit is de oude wet: "Het recht van de sterkste zegevier!". Ao 1880 Zuidergrachtswal 24 Tel. 25315, na 18 u. 05118-616 LEEUWARDEN KinRT van nieuwe kleden in alle afmetingen, o.a. van katoendoek, hennep- en nylondoek ABONNEES DIE GAAN VERHUIZEN: tijdig adreswijziging opgeven Meer dan zestig jaar geleden, in 1913, heeft de bekende Leeuwarder fotograaf Joseph Dwinger deze foto gemaakt van de derde klas van School 4 uit de Schoolstraat. Op e'en enkel vraagteken na zijn de namen van alle leerlingen bekend gebleven. De hoofd onderwijzer was de heer G. Postma en de onderwijzeres juf Hinke Jansma. De kweke- linge, naast juf Jansma uiterst rechts, heette waarschijnlijk Gramsma. Hier komen de namen van de leerlingen. We beginnen bij de achterste rij en we gaan van links naar rechts: Jo v.d. Vegte, Jeike Hopman, Eke Zondervan, Baudien v.d. Werf, Mina Kamminga en Sippie Maas. Voorlaatste rij: Michiel Muller, Piet Hoekstra, Jopie?, Jan Pakker, Wiebe v.d. Zwaan, Siep Mv li us en Klaas met een vraagteken. Op de derde rij: Krien de Vries, Johan de Boer, Froukje Zwama, Minke Postma, Nely Timmermans, Tini Banda, Klazien val. Veen, Cor de Jonge, Grietje Oostergeld, Christien de vries, Fenny Gerritsen, Gerrit Brolsma of Joustra en Gerrit Visser. De vierde rij: Bertus Klazema, Martinus Eerligh, Gezien Vonk, Piet Sonnega en Jan Dijkstra. Tenslotte vooraan: Heert Visser, Piet vxl. Veen, Jaak Géjas, Ulco Regnery, Henk Woudstra met een vraagteken en Chris Ysbrandy.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 10