HET GRUWELIJKE DRAMA VAN PIETER SAKES WEYNMA EN Z'N VROUW 2 STEENHOUWERU D. ARENDS TROMP Technisch bedrijf - leeuwarden GASHAARDEN nieuwste m odellen Carel v. Manderstraat 1 - Telefoon 29714 't 3<-leine 5^rantóje leeót iedereen Hoe het brave boerenvolk van het Friese dorpje Hommerts de eerbare vissersdochter Hiltje Rimmerts Zijlstra ook afraadt een huwelijk aan te gaan met de zedeloze en als zeer wellustig bekend staande arbeider Pieter Sakes Weynma, de een en twin tigjarige schone blijkt niet van haar trouwplannen af te brengen te zijn. Ondanks een vloed van vermaningen komt in juni 1836 de door zo velen betreurde ver bintenis tot stand, die beide jongelieden binnen de tijd van een jaar in het graf zal brengen. In een woonscheepje, door Hil- tje's ouders voor vijftig gulden gekocht, trekken de jonggehuw den naar Wieuwerd, waar de man in dienst konit van de land bouwer Teake Klazes van der Valk. Daar werkt hij - zes maanden na de trouwdag - nog, wanneer zijn zwangere vrouw plotseling ern stige ziekteverschijnselen ver toont. Ze wordt, kort na het eten van wat karnemelkse brij, hevig benauwd, moet braken en krijgt krampachtige pijnen. Direct strompelt ze naar boer Van der Valk om haar man te vragen door haar buurvrouw Jetske Rui- tinga een dokter te laten halen. GEEN PANIEK Maar Pieter Sakes Weynma ant woordt, dat de pijnen weldra zullen afnemen en hij blijft koel en onverschillig aan zijn werk. De jonge vrouw gaat naar haar scheepje terug, waar de bollen- loopster Tjitske Visser korte tijd later, om ongeveer drie uur in de middag, slechts een flauw ant woord op haar roepen krijgt en het zwakke verzoek om buur vrouw Jetske Ruitinga te vragen direct bij haar te willen komen. Die wacht geen moment, maar spoedt zich, in de mening, dat er in het scheepje wel een ontijdige bevalling zal plaats vinden, naar haar vriendin, die ze gefolterd door smart en pijn, in haar bed aantreft. "Heeft Pieter je niet gewaar schuwd?" vraagt de zieke vrouw. "Nee" zegt Jetske, "hij is om één uur wel langs mijn huis gekomen en hij heeft me ook wel gezien, maar niets gezegd." "Och Jetske" vervolgt Hiltje kreunend, "wat heb ik het be nauwd. Ik had m'n werk af en was fris en gezond; toen heb ik van de brij gegeten, die er nog stond en toen ik ze op had voelde ik wat onder de tanden knarsen - daarna werd ik zo raar en zo vre selijk pijnlijk". Terwijl ze dit vertelt wordt ze weer erg benauwd, krijgt een ver scheurende pijn en moet telkens hevig braken. Verontrust door deze ernstige verschijnselen spreekt de gepijnigde vrouw zelf het vreselijke vermoeden uit, dat er rattenkruid in de brij is ge daan. Maar de argeloze Jetske, een weduwe, kan zich de mogelijk heid van een vergiftiging niet in denken en tracht haar vriendin melk moet zijn. Weer vraagt Hiltje haar man om de dokter te halen, maar Pieter meent, dat die toch niet helpen kan. De vrouwen dringen echter aan en wanneer Jetske voorstelt, dat de boerenknecht Auke Cornelis het voeren van de koeien van Pieter zal overnemen, zodat die naar de dokter kan gaan, stemt Pieter Sakes Weynma toe en vertrekt. GEENHULPNODIG... Tegen half zes komt de man van.zijn vrouw lange tijd onbe wogen aan. Maar wanneer de hevige pijnen de jonge vrouw ineen doen krimpen springt Pieter Sakes ge prikkeld op. "Je moet niet zo kreunen" roept hij fel. "Ik kan dat gekerm niet horen!" "Och Pieter" steunt de arme vrouw, "knor niet zo, je weet niet hoe benauwd ik ben Na nog enkele uren van lijden lijkt de vrouw, door de afmatting vermoeid, in slaap te zullen val len. Wanneer ze begint te klagen over koude voeten geeft Jetske Het oude dorp Wieuwerd, onder de rook waarvan het drama van Pieter Sakes Weynma en zijn vrouw zich heeft afgespeeld. deze gedachten uit het hoofd te praten. "Toch zou ik wel zeggen, dat er een zakje met strooisel in gedaan is" antwoordt Hiltje, wanneer ze tot haat ontsteltenis een korrel achtige substantie op de bodem van de brykom vindt. Een uur later komt Pieter Sakes Weynma het scheepje binnen. Hij schrikt, wanneer hij buur vrouw Jetske ziet. "Hoe is het met Hiltje?" wil hij weten. "Doodsbenauwd" zegt Jetske. "Jongens, wat is het raar, Hiltje heeft brij gegeten en is terstond daarvan zo bitter benauwd ge worden". "Je moet niet zeggen, dat Hiltje brij gehad heeft, maar dat ze ge schrokken is" reageert Pieter om daarna rustig de brijkom te onderzoeken en na enig naden ken vast te stellen, dat het korrel achtige goedje op de bodem ervan het bezinksel van de karne terug en op de vraag van Jetske of hij of Auke Cornelis naar de dokter zal gaan, antwoordt Pieter Sakes, dat Auke's vrouw hem af geraden heeft hulp van een dokter in te roepen. Even blijft hij in het schip zonder naar zijn steunende en kreunen de vrouw om te zien. Dan staat hij weer op om, zo hij zegt, de koeien te gaan voeren. Ook Jetske verlaat voor een moment het ziekbed. Ze gaat melk halen bij de 'boer, maar keert spoedig terug. Om half negen komt ook Pieter Sakes weer in 't scheppje. Wan neer de beide vrouwen hem nog maals vragen, of de dokter kofnt, zegt Pieter andermaal, dat ze het hem hebben afgeraden. "Het zou nachtwerk worden" mompelt hij. Hij gaat er nu gemakkelijk bij zitten, stopr een lange pijp, rookt die rustig op en ziet het lijden LEEUWARDEN HARLINGEN LEEUWARDEN: VOORSTREEK 90 TELEFOON 05100 25067 Het oude vertrouwde adres voor Uw GRAFWERK en ALLE NATUURSTEENWERKEN. Werkplaatsen: James Wattstraat, telefoon 05100 - 26805 Harlingen - Fabriekstraat 7 Telefoon 05178 2895 Pieter de raad naast zijn vrouw te gaan liggen. Zonder nog de ernst van de toe stand in te zien gaat de buur vrouw nu naar huis. Pieter brengt haar een eindje op weg en Jetske belooft dadelijk terug te zullen komen, wanneer Hiltje dit ver langt. HETISZO RAAR De volgende morgen om half zes klopt Pieter Weynma weer aan de deur van Jetske's huisje. "Jetske, Jetske, wil je nu komen?" roept hij. "Het is zo raar, ik kan haar niet onder de dekens houden". Haastig kleedt de vrouw zich aan, maar wanneer ze een moment later buiten staat komt Pieter haar alweer tegemoet. "Hiltje is al weg" zegt hij. Even later buigt Jetske zich over het lichaam van de gestorven vrouw in de roef van het scheepje. Het is alsnog Hiltje Rimmerts Zijlstra rustig slaapt - ze ligt languit gestrekt op de rug met beide armen langs het lichaam. Hevig ontsteld waarschuwt Jets ke onmiddellijk boer en boerin Van der Valk. De reactie van de boer is verrassend. "Pieter is een deugniet" zegt hij. "Hij zal zijn eigen dokter wel zijn geweest". Ook bij Jetske neemt nu het wan trouwen toe. Want hoe is het mogelijk, dat een dode, na zo'n gruwelijk lijden in deze houding ligt? En hoe komt de muts van de overleden vrouw achterstevoren op haar hoofd en de halsdoek helemaal verkeerd om haar hals? Bovendien is het lijk zo stijf en koud, dat de vrouw uren geleden al gestorven moet zijn. Een is er, die onder het overlijden van de jonge vrouw volkomen onbewogen blijft. Het is haar eigen man, Pieter Sakes Weynma, die rustig aan zijn dagtaak begint en nauwelijks reageert op de driftige verwijten van zijn boer, dat hij de vrouw, door geen dokter te halen, on menselijk behandeld heeft. "Pieter, Pieter! Die brij heeft Hiltje de dood gedaan!" zegt Jetske, wanneer Weynma na het melken van de koeien weer naar zijn scheepje gaat. "Zo?" vraagt Pieter verschrikt. "Heb je dat al gezegd van die brij?" VERGIFTIGING "Ja" antwoordt Jetkske, die haar vermoeden, dat er vergiftiging in het spel is ook al meegedeeld heeft aan de boerenknecht Auke Cornelis. En die, dit vermoeden maar al te zeer delend, rekent het tot zijn plicht er met de veldwachter over te spreken, opdat het feit ook ter ore van de grietman komt. Dan beginnen de molens van de gerechtigheid te malen. Pieter Sakes Weynma wordt eens ge ducht aan de tand gevoeld. Maar hij ontkent! Wat zou hij weten van de doodsoorzaak van zijn vrouw! Haarfijn zoekt de politie nu uit, wat Pieter Sakes Weynma in de dagen voor het droeve gebeuren heeft gedaan. Er worden getuigen gehoord. Pieters buurvrouw Jetske Ruitin ga- Pieters baas Taeke van der Valk. Pieters collega Auke Cornelis. Pieters vroegere vriendinnetje Trijntje Jildets Dijkstra. Buurvrouw Jetske verhaalt van Pieters zonderlinge gedrag tij dens het vreselijke lijden van zijn vrouw. Boer Van der Valk weet te ver tellen. dat Pieter de laatste zondag al voor het middageten het zondagse pak aan had en toen omstreeks het middaguur ongewoon snel vertrok. Knecht Auke Cornelis zegt, dat hem diezelfde zondagmiddag opviel, dat Pieter niet bij hem binnen kwam om een kopje thee, maar haastig naar zijn scheepje ging, terwijl Pieters vrouw wel bij de Cornelissen aan het theedrin ken was. En het gewezen vriendinnetje Trijntje Jilderts Dijkstra deelt de politie mee, daf ze Pieter Weynma op deze zondagmiddag onder Sneek heeft gezien, terwijl Pieter zelf tegen Auke Cornelis had gezegd, dat hij in Rien was geweest! IN LEUGENS VERSTRIKT Ijverig breit de politie verder aan het net, waarmee ze straks Pieter Sakes Weynma denkt te kunnen vangen. En hoe verder het breien vordert, hoe lelijker begint het er voor Pieter Sakes uit te zien. Vooral, wanneer Trijntje Jilderts Dijkstra nog vertelt, dat Pieter. toen hij haar acherop liep op het Trekpad bij Sneek eerst net deed, of hij haar niet zag, hoewel die twee elkaar wel degelijk kenden. Net of die Pieter wat te verbergen had Dan wordt Pieter Sakes zelf weer gehoord. Vervolgop pagina 9

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 2