4 Uw eigen bank Friesland Bank t T^leine 3£rantöje leeet iedereen Lezers klommen in de pen EMMAPLELN EN OMGEVING Mag ik even ingaan op het stuk in 't Kleine Krantsje nr.. 222 van de heer Nieuwenhuis over het Emmaplein en omgeving Hij noemt daarin o.a. Siep Nijhuis die ik onlangs nog ge sproken heb. Deze woont nu in Hardegarijp en is goed gezond. De heer Gerrit Sloep is al enige jaren terug aan een hartaanval overleden. De hele jambussiness was toen al aan de kant. Van zijn jongere broer Dirk heb ik nooit meer iets gehoord, evenmin als van zijn vriend Dicky Duif van Terschelling. De heer Nieuwenhuis zal zich ook nog herinneren de familie van Dijk. Deze was directeur van het P.E.B. woonde later aan de Spanjaardslaan en had twee zoons Guy de oudste, en Jan. Van beide knapen heb ik niets meer gehoord. Van ds Hoekstra heb ik ook nog, zij het zeer kort godsdienstonder wijs gehad, hoe bestaat het De heer Nieuwenhuis beschrijft hem uitstekend, klein, beweeglijk en geen gezag hebbend. Dan was in deze buurt nog een van Dijk, wiens vader directeur was van Draisma-v. Valkenburg levertraanfabriek. Ook woonden daar de familie Piet v.d. Goot, in boter en kaas met de jongens Minkes, Piet, Arnold en naar ik meen nog een broer. Alleen van Minkes weet ik dat hij nog leeft en goed gezond is. Naar ik meen had de heer Nieuwenhuis nog een andere broer, leeft die nog Ergens moet ik nog een oude schoolfoto hebben van school 4 aan de Wissesdwinger, hoofd heer Andriessen. Daar staan ook nog mensen op die de heer Nieuwenhuis vast gekend heeft. Ik zal hem opzoeken.! Leeuwarden F.A. Kop GEELWIT In een vorig nummer van 't Kleine Krantsje kwam een foto voor van de voetbalvereniging Geel Wit. Hoewel het al weer een dikke veertig jaar is geleden kan ik me de oprichting nog zeer goed herinneren, daar ik zelf een van die oprichters was. Het idee kwam uit de R.K. Werklieden vereniging „de Jonge Werkman" een vereniging die de jongeren ABONNEMENTSPRIJS T KLEINE KANTSJE De voortdurende kostenstijgin gen dwingen ons de abonne mentsprijs van 't Kleine Krantsje aan te passen aan de huidige omstandigheden. Wij zullen abonnee's van wie de meesten voor dit jaar reeds fl. 16.betaalden, aanstonds dan ook moeten verzoeken voor 1975 een bedrag van fl. 17.50 over te maken. Voor reeds bestaande abonnee's gaat deze verhoging dus niet eerder dan in 1975 in. rijp moest maken voor het ver enigingsleven, dat in die tijd op hoog peil stond. Enkele van die leden namen contact op met ouders en zo werd dan tot een oprichting besloten. Een paar van die ouders wil ik noemen, namelijk Gebroeders A. en H. Brouwer en de Gebroeders Bron- ger en Hoekstra. De oprichting was er, maar er moest ook kleding en een voetbalveld komen. Geld hiervoor was er niet. Ondergetekende verklaarde zich bereid om een geldlening aan te gaan, die wekelijks door de spelers moest worden afgelost. Een stukje grasland werd ook gevonden en toen werd besloten in competitie verband van de Friese Voetbalbond te treden. De eerste wedstrijden werden zo ik me herinner op het Fonteinland gespeeld. Al met al was het een gezellige tijd en toen ik de foto zag gingen mijn gedachten terug naar lang vervlogen jaren. van Kapitein van Lieshout ging, op commando van luitenant Houwert, in looppas op slecht geplaveide bestrating aldaar. Het geweer dat ik in de rechterhand horizontaal meedroeg was onop- Coevorden D. Hommes OM EEN HOEKJE SCHIETEN Het stemt zeker tot voldoening dat de heer Uitgever-Redacteur van het Kleine Krantsje zich bereid heeft verklaard, briefwis seling tussen de abonnee's onder ling, welke tot stand kwam door reacties in de rubriek „Lezers klommen in de pen", door zijn bemiddeling van het juiste adres te willen voorzien. Een woord van dank daarvoor komt hem wel toe Mogelijk bestaat er voor mij de kans op het hierna volgende verhaaltje resultaat te beleven. Mevrouw Bijlsma's herinnering aan het afwaaien van haar verloofde's képi op het Kalver- dijkje (thans de Ramstraat) bracht mij op het idee ook een niet alledaags gebeuren op te halen. Anno 1912. De compagnie gemerkt naar beneden geschoven en had bijna een loodrechte stand bereikt. Doordat ik een buiteling maakte en met de knieën op de straat terecht kwam, werd de loop van het geweer met roodsteengruis ge vuld en deerlijk verminkt bij die kanteling over 90 graden. De geweermaker zei dat het wapen niet'1 meer te gebruiken was of het moest zijn om er mee om een hoekje te schieten. Leeuwarden J.T. SCHOOLFOTO Op de schoolfoto in 't Kleine Krantsje nr. 222 herken ik duidelijk Juf Gramsma, van wie ik nog twee jaar les heb gehad. Ook herkennen wij natuurlijk Bertus Klazema, nu Hammond organist en springlevend. Daar naast de heer Michiel Muller, Gerrit Visser (allang overleden), Siep Nijhuis, Piet Hoekstra, Wiebe v.d. Zwaan (evenals M. Muller van het weeshuis), Tinus Eerligh (broer van Benny), Chris- tien de Vries (dochter van wijlen de heer Christiaan de Vries directeur van Hartelust destijds). Ook Chris IJsbrandy was in die tijd een bekende figuur. En de heer Piet Sonnega, was dat de broer van Eise Sonnega en waar hangen deze twee uit? Leven ze nog? Leeuwarden Fit Kop. SCHOOL 12 Naar aanleiding van de stukjes over School 12, die in 't Kleine Krantsje zijn opgenomen, wil ik ook zo ver mijn herinnering gaat nog een paar gegevens opsommen. Ook ik ben op deze school géweest, na eerst een jaar op de Druifstreek, wat toen nog gemeenteschool was. Dat was in 1922. Toen deze school overging naar de Chr. schoolver eniging werden wij overgeplaatst naar school 12. We zaten toen in die le klas bij Juf Wenning, die destijds op de Nieuwestad boven de speelgoedwinkel van Luiks woonde. Hier is nu een fotografie zaak gevestigd. Zij is inderdaad getrouwd met de heer A. Mebius en ze zijn later naar Amerika gegaan. Hier hadden ze een garage Achter de Hoven waar nu het Kerkje is gevestigd van de Mormonen. Zij kwamen te wonen in Utah. Van die eerste klas, plus Juf Wenning, waar alle jongens dol op waren omdat ze zo mooi was heb ik al eens een foto ingestuurd. In 1923 kwamen we dan op Gem. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. school 12 en kregen daar Juf de Haan, die niet op de foto in nr 219 staat. Na twee jaar kregen we Meester Van der Heide in de 4e klas, dus in 1925, En in 1926 werden we weer verplaatst naar de Ged. Keizersgracht. Dus is de heer Heyneker mis, toen hij dacht dat dit in 1921 gebeurde. Meester Van der Heide was een fijne man. Hij woonde toen in de Elisabethstraat. Alleen heb ik vele tikken op mijn handen gehad met de liniaal. Ik was linkshandig en schreef heel mooi, maar moest van hem rechts gaan schrijven.Daar dat moeilijk ging en nog steeds gaat, ben ik letterlijk vele malen op mijn vingers getikt. Juf Stoett woonde toendertijd W. Lodewijkstraat 43 en die kan ik mij nog goed herinneren, evenals JufZendijk. Voor concierge Hempenius waren we allen wat bang en ik denk alleen maar door zijn grote baard. Zo kort als op de foto heb ik hem nog nooit gezien. 's Morgens kregen we altijd brood op school. Dat was voor de minder Vervolg op pagina 8 Een typisch beeld alt vroeger jaren: aardappelschilsters by de kazerne in Leeuwarden. Van slechts twee dames kannen we de namen noemen, maar een van hen was eertijds in Leeuwarden overbekend. Het is Sietske Dijkstra, alias Snorrewletske. Zy zit op de bank, uiterst links. Vlak naast haar Grietje Kooi.Defoto moet in de eers te wereldoorlog zyn gemaakt, is als prentbriefkaart vers tuurden draagt een posts tempel met hetjaartall915.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 4