STADSWALLEN WAREN VROEGER HOGER DAN NU 9 ülCleine ^Lranteje Iceet iedereen Dank zij het kostelijke verhaal van stadarchivaris Wopke Eek- hoff van een wandeling om streeks 1550 om en door de stad in zijn Geschiedkundige be schrijving van Leeuwarden, kun nen we ons nu nog helder voor ogen stellen, hoe onze stad er vier eeuwen geleden moet hebben uit gezien. Het is dan ook de moeite waard deze Leeuwarder uit het verleden (Eekhoff stierf, een en zeventig jaar oud, in 1880) na te praten om even de sfeer te proeven van de tijd, waarin de Leeuwarders de stad nog kenden als een kleine plaats, die zich voor de in onze ogen vrij onschuldige gevaren van toen veilig voelde achter de hoog opgeworpen aarden wallen en het brede water van de gracht er om heen. Die gracht zal overigens nauwelijks zo breed zijn geweest als nu, de aarden wallen echter waren veel hoger dan de restanten, die onze voor ouders zo goed waren te bewaren voor het nageslacht. Ze waren dus ook veel steiler dan nu en om het beklimmen door vijanden te verhinderen was de wal over de hele lengte met hagedoorns beplant. Om te voorkomen, dat deze hindernissen werden vernield, was kinderspel op de bolwerken ook toen al niet toegestaan en zelfs hengelen en met bootjes varen in de gracht was een voor ieder verboden zaak. Op dit schilderij van A. van Bce res tratcn is de omgeving van de Brol wel bijzonder romantisch voorgesteld. De hele rechterkant van de Kelders heeft de schilder onbebouwd gelaten, het spitse torentje in de Grote Hoogstraat zag er ook wel een beetje anders uit. Het schilderij dateert van 1662 en hangt in het Fries Museum. Aan de binnenkant van de wal liep een pad, dat bedoeld was om het bolwerk goed bereikbaar te maken, vooral ook voor het geschut, wanneer dat in actie zou moeten komen. De naam van dit pad - de Nieuweweg - is bewaard gebleven voor de straat langs de stadsgracht tussen Wirdumer- dijk en het Blokhuisplein. Voor wat de waterwegen en de overbruggingen daarvan betreft, was er in deze tijd al sprake van de Thyes of Tyessematille over de gracht bij Camstraburen - de tegenwoordige Verwersbrug, die toen de stad met de Zwarteweg verbond en dus een aanzienlijk belangrijker functie mocht ver vullen dan nu als verbindings bruggetje met de Oldegalileën. En in de binnenstad waren er op de helft van deze zestiende eeuw uiteraard al heel wat meer BABBELTJES OP DE BRUG overspanningen over de grachten dan honderdvijftig jaar eerder, toen men de eerste verdedigings gracht groef. De Nieuwestad, in de letterlijke betekenis van het woord dus het nieuwe gedeelte van de stad, was met niet minder dan zeven bruggen of pijpen verbonden met het oude deel. zodat de Leeuwar ders van toen nooit ver hoefden te lopen om van de ene naar de andere kant te komen. Enkele van deze bruggen werden door Eekhoff met naam en toenaam genoemd, zoals de Waags- of Tontjebrug bij het begin van de Sint Jacobsstraat en de Duco Martenapijp tegenover de Kleine Kerkstraat, die volgens een oude overlevering z'n naam Ook dit schilderij van de voor malige vismarkt op de Konings- of Vischmarktpijp tussen de Koningssteeg en de Worteihaven kunnen we in het Fries Museum vinden. Izaak Reyr.ders is er de maker van; waarschijnlijk schil derde hij het in 1845. zou danken aan de edelman Duco Martena of Doeke Martens de bewoner van een aanzienlijk huis bij deze brug. De Brol of Brolbrug tussen de Kelders en de Groentenmarkt was in die dagen al net zo breed als nu en diende als marktplaats voor de kaas- en boterhandelaren terwijl ook de groentehandelaren er hun kratten en kisten opsloegen. Door de markt van de manden makers in de Korfmakersstraat kreeg de nabijgelegen Franciscus brug de bijnaam van Korfma- kersbrug, maar naar Franciscus van Minnema, die woonde in het vroegere Minnemahuis (wijlen het hotel de Doelen) werd deze overkluizing ook wel Minnema- brug genoemd. Het brede brugplein tussen Wortelhaven en de Koningstraat was de marktplaats voor de vis handelaars, die er hun zee- en riviervis verhandelden, of, zoals oude kronieken memoreren „meervysck, schollen, verschen hernick, laberdaan, stockvisch, spierinck ende mosselen" en zelfs ook „salmen, elften, bruunviss, stoer ende robbe", zodat de huisvrouwen in die tijd bij het kopen van vis maar te kust en te keur konden gaan. Van de andere bruggen in dit deel van de stad tenslotte noemde Eekhoff de Cammingha- of Heer van Amelandsbrug, die wij nu kennen als de Ameland- pijp, de Dubbelebrug tegenover de Nieuweburen in de Voorstreek en de Papebrug, die eveneens over het water van de Voor streek lag en wel tegenover de vroegere Hoeksterkerk en het Dokkumerend, dat toen nog met een mooier woord Lutkeburen werd genoemd. FENNO L. SCHOUSTRA Bevrijd uw huisdieren van ongedierte Was uw hond met Vlodoshampoo de shampoo met insecticide, behandel uw poes met Vlododex en hond, kat en vogel met Dex Derris- poeder. Verkrijgbaar bij dierenzaken. Produkten van Beaphar, Raalte. Kent U uw Bijbel Op 21 september a.s. start de Brandpunt Bijbel School Leeu warden. Deze interkerkelijke cursus biedt U een unieke gelegenheid tot verdieping en verrijking van Uw geestelijke leven. Docent is ds. W. Hessels bekend door radio en t.v. en ds. W. van Petegem. Bel voor prospectus 05116-1931 of schrijf de heer J.L. v.d. Meer, Dr. Hornstrasingel 50 te Bergum.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 9