5^.leine 3^.rantóje leeM iedereen LANVROEGER EN NU -• V V*"4 ■P WÊSSEy<* -r -v -r4-. m T; V w - V -4' *M, - ^ttÊSfcfe V- 'zaak en destijds werd men altijd geholpen door de haas zeil", die een zeer goed vakman was. Hij had het vak geleerd van de heer Best op de Nieuwcstad. Als ik m'n ogen sluit zie ik de grote familie Hofstede nog ter kerke gaan en die kerk was vroeger in de Speelmansstraat: nu is het een magazijn. Ook l.epper, de schoenmaker naast Hofstede, was als vakman doorzijn maatwerk alom bekend. In die tijd lelden wij ongeveer tien schoenzaken in Leeuwarden, nu vermoedelijk wel veertig. In het pand van Lepper is ook de fotozaak van Deinenia gevestigd geweest. SLAGERU BOUMAN Op de hoek van het Marrianna- straatje was de slagerij van Dries Bonman. Dries was een broer van de beroemde wielrenner Arie Bonman. Bonman was een eerste klas slager, die veel elite klanten had. Op de andere hoek van dit straatje hadden we de meubel zaak van de heer Bakker, die door eerste klas vakmanswerk eveneens een groot vertrouwen in de provincie genoot. In het pand. waarin nu de foto zaak van Vaka zit, was de beken de luxe bakkerij van de heer van Dam. Hij bezorgde met een stuk of zes wagens (tietstransport) door de hele stad. Het was, in een woord, een prachtzaak. Naast de bakkerij was het eerste klas hotel de Phoenix, een pronk stuk in de straat. Het was daar een en al leven en een komen en gaan van handelsreizigers. Eens stopte er een zeer luxe auto met een chauffeur in livrei en uit deze wagen stapte de sultan van Djok jakarta. Hij bleef er enkele dagen logeren. De uittocht was evenzeer een gebeurtenis, zeer gemoede lijk, geen gevolg, wel veel pracht. Het moet omstreeks 1923 zijn ge weest. dat de Sint Jacobsstraat als eerste straat in de stad tegels kreeg. Dat was een prachtige ver betering; al die kinderhoofdjes weg. Maar het waren geen tegels, zoals wc die 1111 kennen. Ze waren glad en bijna dagelijks vielen er paarden en dan wij met behulp van kleedjes maar weer trachten die beesten op de been te brengen. Binnen de tijd van een jaar worden de tegels weer ver wijderd en kwam er een weg van beton en toen was het af. Onze hele buurt was ook be vriend met de inspecteur van politie Baron van Nagel, die een auto had gekocht voor liefst tienduizend gulden. Hij was de eerste, die over deze nieuwe betonstraat reed. GROOT FEEST Soms had deze Baron van Nagel een kuur en inviteerde hij alle winkeliers om in de Phoenix te komen. Daar werd dan een aardig fuilje gemaakt met een borreltje, bier en kroketten, noem maar op. Later is de goede man spoorloos uit Leeuwarden verdwenen. Naast de Phoenix was de zaak van Kalsbeek. electro enzovoort, voorheen Terwee en daarnaast de antiekzaak van Van Messel, die veel klanten had, zelfs buiten de grenzen. Het was een prachtzaak. Naar mij ter ore kwam moet een zoon van de heer Van Messel nog een antiekzaak hebben in de Spiegelstraat in Amsterdam. Op de hoek van de Nieuwestad woonde een exentriek persoon, "dove" Jelle Huisenga. Hij had altijd de stoep vol inlegpotten voor spercieboontjes en ook mooi blauw serviesgoed, waar hij zelf stapel op was. Wanneer er iemand kwam om het te kopen was het zogenaamd al verkocht en dan liep Jelle maar weer met z'n plumeau langs de etalge op de stoep. Deze Jelle heeft tussen de pannen en potten in z'n kelder nog een raar eind aan z'n leven gemaakt. Daarna kwam de bekende groen te- en fruitkoopman Carel Da mes in het pand en hij heeft daar een mooie zaak gehad, die door goede kwaliteit een begrip in Friesland werd. Het kon niet mis sen. maar bij Carel Dames waren altijd de eerste aardbeien en andere nieuwe groenten. Nu naar de andere kant van de straat, waar we op de hoek de knikkers en hoepels en speel goed. Jaren later kwam de schoonzoon Kramer in het be drijf en hij heeft er een unieke zaak van gemaakt, die we sinds de verbouwing w*l een schoon heid mogen noemen. Nog dik wijls wordt er door de oudere De prachtige gevel van het pand, waarin nu Foto Vaka zit. zakenmensen verzucht "dit mooie grote comestibieszaak van de heer en mevrouw Snijder vonden. De heer Snijder was een broer van het overbekende Frisia-lid en "type" Henny Snijder. Naast deze comestibieszaak was de firma Hermans, een zeer be krompen zaak met glazen bak voor de etalage met gekleurde uit de straat had de oude Hermans eens moeten zien". Nu voert de zoon van de heer Kramer de scepter in de zaak. Buurman van de heer Hermans was Van Erp, die in muziekarti- kelen deed. Zelf zat de heer Van Erp als bassist ook in het Ste delijk Orkest onder leiding van

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 7