T KLEINE KRANTSJE (NIET VAN GISTER 5 De krant van gister STEENHOUWERIJ D. ARENDS TROMP Technisch bedrijf - leeuwarden GASHAARDEN nieuw ste m odellen Carel v. Manderstraat 1 - Telefoon 29714 t 3i(ei«e 3^rantóje leeel iedereen Lezers klommen in de pen Vervolgvan pagina4 'l'usionisten en bij het ontwerpen van nieuwe illusies. Een andere in mijn herinnering voortlevende figuur was de stempelfabrikant Piet van den Brug, die voor ons prachtige grote vliegers bouwde. Hij woon de ook in de Gysbert Japickx- straat. Ook woonde in die zelfde straat een officier van de militaire administratie, die altijd zeer zwierig gekleed was met een grote grijze cape en blinkende sabel. Ik meen dat hij later zelfs nog de generaalsrang heeft gehaald. Zijn naam was dacht ik kapt. Reerink Dan woonde er aan de andere kant van de straat de leraar Brederode met zoon Henk en dochter Nettie. Er was ook een timmerwerkplaats, met een cir kelzaag die een door merg en been g-and geluid produceerde, van de firma Tekstra. We kenden toen nog niet zoveel verkeerslawaai, af en toe reed de a-FORD van garage Huizinga, met het nummer B-26 door de straten en soms een paardewagen De groenteboer kwam langs met een zwaar beladen handkar waaronder een hijgende trek hond ijverig hielp meeverdienen. In die tijd liepen wij van het Emmaplein (1916 enz) naar de school in de St. Anthoniestraat viermaal per dag, behalve woens dag en zaterdag, dan slechts tweemaal, vanwege de vrije middag. We liepen dan met onze buur meisjes, dochters van de direc teur van de N.V. Hartelust langs de Emmakade, over de le Ka- naalbrug, Grachtswal, Ooster- brug (nog niet electrisch) door de Oosterstraten en Peperstraat, bij Flottow naar rechts en langs an tiquair Huisinga naar de Weerd en een stukje Bagijnestraat naar de school. De meisjes gingen naar de meisjesschool op het Hofplein. Aan de Emmakade woonde ook de dans- en gymnastiekleraar Bogtstra, die de choreografie (toen danspasjes genoemd) leerde aan de dansende kindergroepjes bij de heel leuke buurtfeesten. De regering vond het niet passend Om gedurende de oorlog '14-'18 grote Oranjefeesten te organise ren en zodoende ontstonden allerlei buurtcomité's die voor de kinderen meer plaatsgebonden feestjes opzetten. Door mijn vertrek naar Holland raakte ik alle contacten met Friesland kwijt en pas door 't Kleine Krantsje werden oude herinneringen weer opgehaald. Harderwijk Vinken CLUBLIED N.a.v. het artikel van Mr J.S. Brouwer over het Gymnasium (K.K. 225) kom ik u melden, dat er wel degelijk een clubbed was, al in 1925, gemaakt door Dr. v. Groningen, het eerste couplet volgt hier. Als u wilt kan ik u de overige vijf coupletten nog wel vinden op een oud programma van het jaarlijkse bal. Uit het hoofd geciteerd volgt hier dan het eerste couplet: (latijn) In civitate Frisiae Cui nomen Leovardiae statscolanobilisva Annisque vetus tissima It nostrum est quod colimus Gymnasium Monullis curatiribus rectoribus, dictoribus id unquamfiatcarius nec gratius, neo clarius Quam nobis est discipulis Gymnasii(bis) De vertaling: In een stad in Friesland genaamd Leeuwarden staat een school, zeer aanzienlijk en zeer oud van jaren Dat is ons Gymnasium dat we hoog in ere houden Geen van de curatoren rectoren en leraren kunnen er ooit zoveel genegenheid dankbaarheid en eerbied voor voelen als wij leerlingen van het Gymnasium Het wordt nog steeds gebruikt zodat u op het Gymnasium of hoe het nu dan heet het eventueel op juistheid kunt chequen Oostvoorne A.A.Moulijn-Carjens ADJUDANT STRAATMAN Naar aanleiding van de foto van de militairen in de kazerne voorkomende in het Kleine Krantsje Nr 225 en waarop ook adjudant Straatman stond, het volgende: Als dertienjarige was ik als morgenmeisje in dienst bij Mevr. Straatman-Weidijk, wonende in de De Wetstraat nr 1 Dit is ruim 60 jaar geleden, mijn werk bestond hierin, dat ik eerst zoontje Paultje naar de kleuter school moest brengen in de Eestraat. Daarna met Mevrouw de afwas doen en verschillende huiselijke werkzaamheden; per week ontving ik dan 50 cent. Eens gebeurde het dat mevrouw haar trouwring kwijt was; wij het putje leegscheppen. maar de ring was weg en bleef weg. Enige tijd later was haar man het tuintje aan het omspitten en daar vond hij de ring. Zijn vrouw was toen ergens op visite, waar hij haar vandaan zou halen. Ze dronken nog een kopje koffie en toen bleek ze haar ring bij het roeren er uit te vissen. Haar man had hemdaarstiekem ingedaan Er bestond toen ook een onderofficiersvereniging, ge naamd „Thalia". Die voerde eens een revue op, waar ik ook met mijn Moeder naar toe mocht, dat was in de Harmonie. De heer Straatman had deze geheel in elkaar gezet en heeft er heel wat uurtjes aan besteed. Ook kwam er nog een kerkboek aan te pas, voor enige liederen welke gezon gen moesten worden. Verder was hij zeer precies op zijn uitrusting en moesten de schoenen elke morgen glad gepoetst zijn en niet te veel schoensmeer erop, dat was denk ik niet goed voor de broeks pijpen. De heer en mevrouw Straatman zullen waarschijnlijk niet meer in het land der levenden zijn en Paultje is misschien in een ander wereld deel terecht gekomen Leeuwarden Mevr. M. Huisman-Wielsma EVEN REAGEREN Naar aanleiding van. Lezers klommen in de pen. ben ik zo vrij op enige inzendingen tc reageren. In no. 224 vraagt F. Kop naar Piet en Eise Sonnega. Ik kan hem meedelen, dat beiden in Den Haag wonen. Het zijn n.i. achterneven van mij. Hun vader was een neef van mijn moederen toen ze in Leeuwarden woonden, hadden wij veel contact met de familie. Eise en Piet waren jaren ouder dan mijn zuster en ik; maar hun overleden zuster was van onze leeftijd. Piet (zie foto blz. 10, nr. 222) heeft muziek gestudeerd, o.a. bij de bekende leraar Koerman (genoemd in het zojuist verschenen boekje over muziekleven door de heer Lam- booij). Later studeerde hij in Den Haag, waarheen de familie verhuisd was. Hij heeft wel als piano-solist op concerten ge speeld. zoals in 1930 in Leeuwarden met het toenmalige Leeuwarder Fries orkest, n.l. het piano-concert van Edw. Grieg, waar ook wij bij aanwezig waren. Later heeft hij zijn solisten-loop- baan opgegeven. Wij hebben nu geen contact meer met hem. maar in Leeuwarden wonen nog drie volle nichten van hem. dochters van zusters van hun vader met wie wij nog steeds contact hebben, maar zij heel weinig met hun neven. Ook woont er hier nog een zuster van Ie vrouw van Eise. getrouwd met II. Wielinga. vroeger beddenma- gazijn aan de Zuidergrachtswal. Dan uil hetzelfde nr. 224 een aanvulling op liet ingezonden stukje van de heer P. Visser naar aanleiding van school 12. Al eerder schreef mijn zuster S. A. K. van der Zee. over onze nicht aan liet Zaailand, waar haar vader als hoofdboekhouder hoor de te wonen. Van daaruit is ze getrouwd. Toen de spaarbank uitgebreid werd. verhuisden mijn oom en tante Wenning naar de Spanjaardslaan en later naar het bovenhuis boven Luiks aan de Nieuwestad. Daar heeft juf Wenning dus niet gewoond. Wel achter de Hoven en is ze 1950 met haar man A. Mebius naar huil zoon in Amerika vertrokken, waar hij in 1955 overleden is. Zij woont daar nog met haar zoon. schoondochter, drie kleinzoons en twee achterkleindochters. Mag ik u ook nog even herinneren aan de foto in nr 223 van de school in de Schoolstraat? Dit was niet de straat achter de Harmonie maar een zijstraat van de Schrans, nu Em. Murand- straat geheten. Op de foto vooraan zit mijn neef Dniël van Zomeren (ook een achterneef van de Sonnega's), naast hem Andries Mebius. nu nog werkzaam op het kantoor van de AGO. Achteraan staat Gerlof Mebius, wonende te Hilversum, waar hij vorig jaar is gepensioneerd als onderwijzer. Hij is nog onderwijzer geweest in Berlikuni, waar mijn zuster, vele jaren onderwijzeres was. Door het huwelijk van juf Wenning met hun broer A. Mebius. hadden we veel contact met de familie Mebius en zelfs nu nog. Leeuwarden A. (en S.A.K.) van der Zee LEEUWARDEN HARLINGEN LEEUWARDEN; VOORSTREEK 90 TELEFOON 05100 25067 Het oude vertrouwde adres voor Uw GRAFWERK en ALLE NATUURSTEENWERKEN. Werkplaatsen: James Wattstraat, telefoon 05100 - 26805 Harlinge - Fabriekstraat 7 Telefoon 05178 2895 Dit is een opname van de oude veemarkt te Leeuwarden en is genomen vanaf de Zuidersingel in de richting van de Langemarkt- straat. De hoofdingang van de veemarkt is op de achtergrond nog dui delijk zichtbaar. De foto dateert uit het midden van de dertiger jaren en werd gemaakt bij het afscheid van de veemarkt van de op de foto Staande heer A. Werkhoven. De heer Werkhoven is jarenlang onder de marktmeester Wiersma op de veemarkt werkzaam geweest als controleur, na eerst een tijdlang z.g.n. „bekkebreker" te zjjn geweest. Hij zal dan ook nog wel bij vele boeren, veehandelaren of oude Leeuwarders bekend zijn. T' K-.v; «T* V-VjV*. JV

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 5