TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN 11 De (voor ons onbekende) fotograaf, die in 1930 naar de Tjerk Hiddestraat toog voor het maken van een schoolfoto van de klas van meester Deinema, van School 14b, zou er de volgende leerlingen in de lens zien kijken. Achterste rij, van links naar rechts: Klaas Dantuma, twee onbekenden, Evert Bron, Slauerhoff, een onbekende; derde rij: Marcel Walewijn, twee onbekenden, Ype Ringnalda, Bonno Zwikstra, Gerard van Helden, Klaas Ozinga, Age Deinema, Sampie de Hoog, een Bertha en Annie van der Meulen. Op de tweede rij eerst twee onbekenden, Jeltje Schotanus, nog eens twee onbekenden, Jo de Roos, Janny Luiting, een Kuipers en Doetje de Boer. Tenslotte op de voorste rij een Annie, een onbekende, Jopie Wiersma, Deetje van Gelder, Jan de Groot en een ronde jongen, van wie we helaas ook de naam niet weten. 1930 - 1974, vier en veertig jaar geleden dus. Waar zouden ze allemaal gebleven zijn? 't 3<-leine 3~irantóje leeót iedereen HERINNERINGEN AAN HET STEDELIJK GYMNASIUM. vervolg van pag. 8. eindexamen evenwel beslisten de gecom mitterden, vrijwel allen hoogleraar. Behalve de 'burgemeester die ambtshalve curator was, vonden we in die tijd in het college: Dr J.C. Schreuder (1917-1932) huisarts, Dr R. Vorenkamp (1903-1934) predikant zgn modern, Mr J.A. Stoop (1900-1936) advocaat, Mr P.C.J.A. Boeles (1917-1918) direc teur Museum, Mr C.B. Menalda (1918-e.v.) griffier der Staten van Friesland. Het zal nu allemaal wel veranderd zijn, als het college al geen ouder raad geworden is, dan toch zeker naar politieke proporties samen gesteld, ook al heeft het beleid bij mijn weten zeker geen bezwaren uitgelokt. De tijden veranderen, zeiden de Romeinen en wij mèt hen. Eigenlijk is dat maar half waar, nietde individuen veranderen met de tijden, althans niet in datzelfde tempo, maar wel de mensen als groep. Vandaar dat er in herinneringen en geschiedenis zoveel meeloopt dat in het heden niet meer past en dat tèch goed is om te gedenken. Ook al heeft dan een ander man in de oudheid gezegd: spreken over de goede oude tijd is een bewijs van geheugenstoornis. f Een daarmee kan het goede oude f "GYM" weer teruggezet worden in de kast der herinneringen, zeker niet zonder een weemoedig gevoel van dank. vervolg van pag. 6. waar eens het buitenverblijf "Toutenburg" van de Friese stadhouder Jurriaan George Schenk, Vrijheer van Touten burg stond, stichtte hij in 1894 een Gasthuis, dat nu nog alszo- danig in gebruik is. Het is het langgerekte gebouw aan de weg van Zwartewegsend naar Tiet- jerk onmiddelijk bij rijksweg E-10. Op 8 augustus 1892 stierf Age Looxma-IJpey op de leeftijd van 59 jaar. Kort na zijn overlijden werd Vijversburg nogmaals ver bouwd en krgeg het de vorm waarin we het thans kennen. Sedertdien is huize Vijversburg Regentenhuis van de Stichting op Toutenburg en wordt het bewoond door één der regenten, de heer Jhr. Hector van Baerdt van Sminia en diens echtgenote Mevr. van Sminia-Hempenius. Ook nu nog - anno 1974 - is het Bosch van IJpey, zeer in trek bij de stadsbewoners om er een wijle rust te zoeken. De natuur, die zich in het fraaie park in al haar schoonheid kan ontplooien, is waard om gezien V te worden. R. Visser.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 11