BOSCH VAN YPEY: GEZELLIG OORD Drogisterij-Parfumerie „De Eenhoorn" (Ajó Jou Friesland Bank 't 3£(eine 5Crantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen JLIw eigen bank Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. lem Sloot. Paiilus Akkerman, die zijn zuster is met ondergetekende getrouwd, Dinie Hummel, Anneke Dijk stra, Wietske v.d. Hoop, Marga- rete Rötert, Ida Lieuwsma, overleden, Hiltje Bouma, Elske Braaksma, die haar zoon is met een dochter van ondergetekende getrouwd. Grietje Baron, Willy Westerbaan. Jikke Veninga, o- verleden. Annie Hettema, Sjoeke de Vries, Elske Wiersma Grietje Saakje Engelmoer, Grietje Mebius. Frederik Has, Corry Bakker, Libbe Oost, Albert Looyenga, Sjoerd Binnerts, Ap- pe de Groot, Johan Jellema, en tot slot meester Noorman, over leden. Leeuwarden D. Beéksma VUURTOREN Ik zou graag van u te weten komen of de Oldehove vroeger in de geschiedenis voor vuurto ren heeft gediend. Naar aanlei ding dat de Middelzee er vlak aan lag. Bij voorbaat dank! Leeuwarden Yvet Draaisma De 0ldehove: wel uitkÜk- maar ëeen vuurtoren. en zagen we voor de bank enkele honderden mensen staan, de meesten met boekjes in hun hand, waar hun spaarcenten opstonden. Enkelen huilden, want de bank was failliet, directeur Gratama was verdwe nen en het personeel bleef achter dikke deuren verscholen. Het gebeuren trok natuurlijk onze aandacht, we kwamen behoorlijk te laat op school en het gevolg was honderd strafre gels - ik weet het nog best. Leeuwarden H. van Keulen De foto van de oude Tweebaks- markt op de voorpagina van 't Kleine Krantsje nr. 226 interes seerde mij bijzonder, omdat het mij aan een gebeurtenis herin nert, die nu zon vijf en zeventig jaar geleden is. Rechts boven op de foto zien we een ronde koepel van een groot herenhujs en dat was destijds Gratama's Bank. Op een keer speelden we als kinderen voor de Geerste school Het is een hardnekkig sprook je, dat de Oldehove een vuur toren zou zijn geweest. Toen de Oldehove werd ge bouwd, bestond de Middelzee al niet meer. Hoe we het ook willen bezien: de Oldehove is nooit een vuurtoren geweest. Het enige vuur. dat ooit op de toren is gesignaleerd is dat van een 'gelukkig spoedig ge bluste, brand geweest. Red. 't KL Kr. SCHOOLFOTO Ondergetekende behoort bij de onbekenden op de foto van de 5e klas van de Arendsluinschool in 't K.K. nr. 226. Hierbij laat ik U enige bijzonderheden volgen. Eerst krijgt U alle namen, die ik ook door zal geven aan Hilly Bouma. Van links naar rechts. Klaas Stavorinus, Corry Doren bos, Durk Beeksma, dit ben ik zelt, Chris v.d. Meulen vroeger bloemenzaak op de Tuinen. Zuid Zijde, overleden, Klaas Noordhof. Lubbert Bouma, Al- bert Attema, Burgemeester van Hindeloopen, overleden. Petrus de Boer, Sjouke Huizinga, Wil- GRATAMA FAILLIET Age Binses stierf op 25 januari 1843, waarna zijn schoonzoon dr. Nicolaas IJpey, gehuwd met Boudina Looxma er zich ves tigde, nadat hij zijn artsen-prak tijk had neergelegd. Kort na het betrekken van het slot liet hij Vijversburg verbouwen, getuige een in de westelijke muur inge metselde steen met het opschrift: "Op 24 juli 1844 werd aan de verbouw van dit huis den eersten steen gelegd door Age Looxma IJpey, oud 10 jaar." Genoemde dr. Nicolaas IJpey heeft veel voor Friesland gedaan en toen hij op 12 september 1869 op 75-jarige leeftijd over leed, werd het door hem onder nomen liefdadigheidswerk door zijn weduwe en zijn zoon Age voortgezet. Zij deden o.m. belangrijke schenkingen aan het Fries Genootschap, het Nieuwe Stadsweeshuis te Leeuwarden en de kerk te Bergumerheide. Zij schiepen een grootscheepse werkverschaffing door het laten ontginnen van de Bergumerhei de en het vruchtbaar maken van de poelen en plassen rond het buiten, waarop tal van boerderij en verrezen. ONGENEESLIJK ZIEK Toen Mevr. Looxma-Ypey in 1890 op 84-jarige leeftijd stierf, trof haar zoon Age Looxma-IJ- pey, die op dat ogenblik zelf on geneeslijk ziek was, testamen taire beschikkingen, waaraan o.m. de "Stichting op Touten- burg" te danken is. Op de plaats (vervolg op pag. 11) Het Bosch van IJpey, zo werd in vroeger jaren het buiten "Vij versburg" veelal genoemd. Wat was het daar op zomerse zondagen, zo'n zestig jaar gele den, een gezellige boel. Dan was er sprake van een ware uittocht uit de Trynwalden naar Zwarte- wegsend. Iedere zondag was het daar feest. Voor de kinderen was er de speeltuin bij de herberg Sender, in welks benedenzaal met het zicht op de weg het heerlijk poseren was, terwijl op de bovenzaal de feinten en fammen lekker konden dansen. Voor hen, die zich tot de natuur voelden aangetrokken, was er vlak bij het "Bosch van IJpey", met zijn hermitage, de grot en de belvedère. HARDSTIKKE DONKER Huize i Vijversburg heeft een rijke geschiedenis. Jammer ge noeg weten we niet in welk jaar en door wie het buiten werd gebouwd, maar volgens een teke ning van Jacobus Stellingwerf bestond Vijversburg reeds in 1721. Pas in het laatst van de 18e eeuw krijgen we omtrent de bewoners meer zekerheid. In 1799 n.l. wordt het buitengoed aangekocht door Dr. Age Binses Looxma, gehuwd met Anna Pieters, voor de prijs van 3000 goudguldens en 21 stuivers. Dr. Vooral de grot, waarin het hardstikke donker was, met halverwege een bank, was voor jonge paartjes dé grote trekpleis ter. Die bank was op zondagen vrijwel constant bezet met vrij ende paartjes. Veel mensen uit de stad kwamen er ook naar toe. Het was lekker dicht bij en men kon er gemakkelijk heen per fiets, of, wat ook nog wel eens gebeurde, per Jan Plezier, een grote open wagen waarin plaats was voor een twintig personen. A. R. van Dantzig B. B. van Dantzig-Postuma APOTHEKERS-ASSISTENTEN Jan van Scorelstraat 55 - Telefoon 22495

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 6