HERINNERINGEN A AN HET STEDELIJK GYMNASIUM 8 'f 3~~leine 3Crantóje leeót iedereen Hierbij het laatste van een reeks artikelen van onze abonnee, de heer Mr. J.S. Brouwer te Bussum over het Stedelijk Gymnasium aan de Arendstuin in vroeger jaren. Frans genoot men van de leraar Brederode, een heftig man van wie ik nimmer heb begrepen of hij het Frans koos als passend bij zijn temperament of het temperament demonstreerde om echt Frans te zijn.Hetwasdetijd, waarin en niet alléén bij Frans, de balans oversloeg naar het leren lezen in plaats van het leren spreken en schrijven. De universiteit vroeg om studenten die hun literatuur in vreemde talen aankonden en niet zozeer in Parijs de weg konden vragen. Dit werd onlangs nog actueel toen een zich noemende Age Bijkaart tegen dit achterblij ven der spreekvaardigheid tekeer is gegaan in de landelijke pers. Lessen die op het vertalen uit het Frans gericht zijn, laten niet zozeer een indruk na als wanneer men er later zijn Frans aan te danken zou hebben. En een opvallende trek van dit talenon derwijs was dat de uitspraak helemaal in het gedrang kwam, bij alle drie talen. En wie nü zijn oor te luisteren legt niet alleen bij toeristen maar ook bij speechende figuren, twijfelt of daarin intussen veel veranderd is.... Het weinig verzorgen van die uitspraak was dus niet een Leeuwarder versachijnsel. Er waren natuurlijk nog meer vakken buiten talen gymnastiek en tekenen, waarbij we dan de wiskunde noemen, aanvankelijk toevertrouwd aan Dr H.B.A. Boekwinkel, later lector in U- trecht. Een knappe wat levensvreemde man, die het triest en wanhopig vond als hij zijp leerlingen niet tot het wiskundig denken kon brengen. Wat een wonder....! VASTE BLUNDERS Ook hier, bij vaste blunders, een vaste tekst: Elk weet waar Almen's kerkje staat en kent de wegdie derwaarts gaat uit het gedicht van Staring van een hoofdige boer, die ondanks de aanleg van een bruggetje toch doorde sloot naarde kerk waadt. Zijn opvolger weet ik niet meer, misschien een meneer Terpstra, daarna kwam een olijke heer, de heer van de Craats, Geldersman en tevoren verbonden aan het instituut Poutsma. De man bij uitstek voor een vlot, re-eel en vooral duidelijk wiskunde-onder- richt. De B. leerlingen hadden uiteraard veel meer met hem te maken dan ondergetekende als A. Dus past een terughoudendheid in DOOR MR. J.S. BROUWER Stiekem door leerlingen geno men foto's: linksboven de heer Brederode, leraar Frans; rechts boven de heer Stoop Sr., een van de curatoren, die zo nu en dan een les kwam bijwonen. De leerlinge op de foto is Corrie Carsjens. De heer Van den Berg, leraar natuurkunde, was zo streng, dat ze hem niet stiekem durfden te fotograferen; hij poseerde. een overigens goed bedoelde beoordeling, evenzeer voor de lessen in natuur en scheikunde, die al spoedig kwamen in handen van een bijzonder prettig leraar. Ir. van den Berg, later nog conrector en nog in functie in de feestdagen van 1955. Natte His, mag je tegenwoordig niet meer zeggen, het heet nu meen ik biologie, was jarenlang toever trouwd aan mejuffrouw Dr G. van der Meulen, en uit de korte tijd dat een Aleerlingdat vak beoefent, was het wel aardig maar ook een vervelend vak. Smaken verschillen nu eenmaal. Ik heb nog vaak gegrinnikt dat een massa bijeen- gehaalde blaadjes, gedroogd tus sen filtreerpapier, een prachtig cijfer opleverden. TANTE RENS Maar dan geschiedenis. Eerst was er nog even de leraar Meerdink, die spoedig naar Den Haag overging en de naam naliet van een boeiend verteller, toen de leraar Quast die ook al door Den Haag opgeslokt werd maar intussen te rechter tijd kwam om de classicus Schwarz op te volgen als leider van de Voetbalclub Podokia.(snelvoetigheid). Daarna begon een periode die maar zelden op een school zal voorkomen. De komst van een lerares die door haar eigen karakter, door haar toneel regie, door intense belang stelling voor de leerlingen zelf van wie zij groot respect genoot, zich zelf zonder enig risico voor haar prestige en ondanks die grote ver trouwelijkheid een monument bouwde. Juffrouw Rens Douma, blijkbaar later met eretitel tante Rens, gaf een realistisch geschie denis onderricht;met de handicap dat de officiële leerstof uit oorlogen, vorstenhuizen e.d. be staat, wist zij dit vak met menselijke accenten levend te maken. Zeer kort voor haar betreurd verscheiden was ze nog even op het 75-jarigfeest van de LGC. Het toenmalig Gymnasium bood nog enkele extra's, zoalsHe breeuws voor aanstaande domi nees, en Cosmografie (voor allen) een enkel uurtje, waarvoor de directeur van de RHBS Dr H.F. Huisken, overkwam van het Zaailand. Een gymnasiaal verhaal zou onvol ledig zijn zonder 'het curatorium, een college van heren, (dames kwamen er nog niet aan te pas) uit notabele kringen en uiteraard academici die wisten waarover ze het hadden met vrij grote invloed op de overgang van leerlingen, en op benoemingen, en zo in het algemeen een college van wijze mannen naast en tussen ge meentesector en leraren. Bij het (vervolg op pag. 11) Een foto uit 1930: opvoering van de familie Stastok onder leiding van de zeer geliefde lerares geschiedenis en bekwame regiseuse mej. R. Douma, alias Tante Rens. Zittend op de grond Wim Burger en Edo Offerhaps, daarachter zittend: Nettie Molenaar, Joh. Heep, Meta Kummer, Tante Rens, een onbekende, Willy de Vries, Koert van Beyma en Jetty Enk. Staand: Jan Cannegieter, Sjoerdje Bosma, Bé van Sloterdijck, Johan Dijkstra, Corrie Carsjens, Annie Engekes, Ritske Iwema, Cilia Wes tra, Gerrit Offerhaus, Anneke Carsjens, Henk Kater en Piet "Wier". Dit Wier was een bijnaam i.v jn. Plets woonplaats; z'n werkelijke achternaam kunnen we helaas niet noemen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 8