Koninklijke Rederijkerskamer TEN KATE BESTAAT AL 112 JAAR 10 't 3^-leine 3<Crcw'ójè leeót iedereen Ruim twaalf jaar is het alweer geleden, dat de Koninklijke Rederijkerskamer Ten Kate op een bijzondere manier in de schijnwerpers van de publieke belangstelling kwam, omdat toen - maart 1962 - het honderdjarig bestaan van deze toneelvereniging kon worden gevierd. Nóg eens ruim twaalf jaar zullen er nu voorbij moeten gaan, voor Ten Kate opnieuw feestvierend de vlag kan uitsteken, want dat is het nadeel voor organisaties, die zo stokoud zijn: als eenmaal het eerste eeuwfeest is gevierd, zal het telkens op z'n minst een kwarteeuw duren, voor opnieuw op een gepaste manier het heugelijke feit van de oprichting kan worden herdacht. Gelukkig daarom, dat niet het organiseren van Feestavonden het uiteindelijke doel van Ten Kate is - de vereniging is er om ons te vermaken met goed toneel, al werd ze dan ook niet als een toneelvereniging, maar als een "Reciteer- of Declama torisch Collegie" opgericht. Zie maar, wat er in de circulaire stond, die verschillende ingezete nen van Leeuwarden ontvingen, toen het goede jaar 1862 net z'n intrede had gedaan: waren het de "vergaderingen", waaraan de leden de meeste waarde hechtten. Gedurende meer dan vijftig jaar werden deze vergaderingen, zo wel 's-winters als 's-zomers, eens Deze foto van het bestuur van Ten Kate is gemaakt in 1912 bij het vijftig jarig bestaan. Zittend: IJl flater us, WJH.W. van Calsbeek, H. Hoogeveen, HJ. Craye, en J.C. van der Meulen. Staande: M. Schuurmans, J.C. Annokkee, S. Hoogterp, A. van der Veen en J. Dijkstra. NUTTIGE AVONDEN "Mijnheer," "Reeds sedert geruime tijd heeft bij ons het voornemen bestaan, om, daar er in deze stad weinig of geene gelegenheid voor jonge lieden bestaat tot fatsoenlijke en nuttige uitspanningen, een Reci teer of Declamatorisch Collegie, onder elkander opterigten, doch daar het hun tot heden aan goede en krachtige medewerking ontbroken heeft, nemen zij de vrijheid Ued. bij deze uittenoo- digen tot het Lidmaatschap van deze Vereeniging toetetreden en door Uwe medewerking, alsmede door die van anderen, nuttige en aangename avonden te hebben. Wij hadden hiertoe besloten eens in de 14 dagen te vergaderen op nader te bepalen plaats, avonden en uren, en alsdan stukken voortedragen uit de Vaderlandsche Geschiedenis als anderzints, naar ieders goed vinden, en wel één der Leden eene voorlezing en één eene bij drage. Mogt UEd. tot deze Vereeniging wenschen toetetreden het zal ons zeer aangenaam zijn, daar het tot onderling genoegen en tevens tot oefening in de welsprekend heid is. De Contributie zal zoo laag mogelijk en naar onderling goedvinden gesteld worden. UEd. wordt verzocht, indien UEd. lid van deze Vereeniging wenscht te worden, zulks hieron der met Uwe naamteekening te bekrachtigen." Geen toneelspel dus, maar oefeningen in de welsprekend heid en dat tot onderling genoegen en niet ten pleziere van derden buiten de groep. Trouwens, ook van de naam Ten Kate hadden de slechts tien jongelieden, die gehoor gaven aan deze oproep van een viertal initiatiefnemers, nog geen weet. Zij gaven hun college de wat zonderlinge zinspreuk "Oefening kweekt kennis" mee. Pas in 1868 besloten de leden het college te verheffen tot een Rederijkerskamer en daaraan de naam "Ten Kate" te verbinden, naar de toen bijna vijftig jaar oude in Den Haag geboren dominee-dichter Jan Jacob Lode- wijk Ten Kate. Daarvoor evenwel hadden de leden van het declamatorisch collegie zich al toneelspelend op de planken gewaagd, nadat in het eerste jaarverslag het opvoe ren van dramatische stukken al was bepleit. Zelfs kon "Oefening kweekt kennis" zich nu precies een eeuw geleden verdienstelijk maken met een weldadigheidsvoorstel ling in de Stadsschouwbrug en dat was toen niet in onze Harmonie aan het Ruiterskwar- tier, maar in het gebouw er tegenover, waarin nu de Friesche (Biljart) Club gevestigd is. "VERGADERINGEN" Maar heel lang moet hetj toneelspelen bij Ten. Kate toch een minder belangrijke rol hebben gespeeld dan nu en in de veertien dagen gehouden en telkens kreeg een ander lid de opdracht er een bijdrage voor te leveren. Zo werden er dus toch wel een- of tweeacters opgevoerd, maar wie nu de vergeelde notulenboe ken doorneemt, ontkomt niet aan de indruk, dat het in feite om het gezellige samenzijn daarna begonnen was. Vergaderingen, die om half acht begonnen, konden zo voortduren tot het kraaien van de haan: het was soms zes uur en alweer licht, wanneer de deelnemers huis waarts keerden. Begrijpelijk, dat Ten Kate toen al geen mannengemeenschap meer was; in 1869 waren de eerste dames bij de Rederijkers kamer op het toneel verschenen en we mogen wel aannemen, dat het jonge vrouwvolkje in de gezelligheid van die bijeenkom sten-tot-in-de-kleine-uurtjes een belangrijk aandeel heeft gehad. Overigens meenden de grondleg gers van de Rederijkerskamer het niet zonder een ijzeren tucht te kunnen doen en bijvoorbeeld met behulp van een boetestelsel trachtte men de leden, die ook "van ongesproken en goed zede lijk gedrag" moesten zijn, aan de touwtjes te houden. ER UIT Wie de vergaderzaal binnen kwam, nadat de president al geopend had, moest een boete van vijf cent betalen, wie er zonder kennisgeving helemaal niet verscheen, raakte aan de vereniging een dubbeltje kwijt. Die straf stond dan gelijk aan een gele kaart, want het lid, dat tot tweemaal toe niet ter vergadering verscheen, kreeg prompt een rode en werd zonder pardon geroyeerd. Vermakelijk is het in de oude jaarboeken te lezen, dat in de tweede vergadering van de vereniging besloten werd er al een van de oprichters uit te smijten - deze heer. had na het enthousiaste plaatsen van zijn handtekening onder de oprich- tingsacte taal noch teken meer van zich laten horen. Een opvallende bepaling was aanvankelijk ook die, welke gold voor leden, die op de gewone vergaderingen bleven plakken tot na elf uur - die werden met een boete van een kwartje belast. Het is niet aannemelijk, dat deze bepaling ook nog gold bij de latere marathonbijeenkomsten tot het ochtendgloren van de volgende dag UITSLUITEND TONEEL Ten tijde van de eerste wereld oorlog moet de animo voor deze tweewekelijkse vergaderingen zijn verflauwd en toen werden ze ook afgeschaft; sindsdien legt de Rederijkerskamer zich uitslui tend op het toneelspelen toe en hoe, wel, dat is hier genoegzaam bekend. Toen Ten Kate in 1937 het vijf en zeventig jarig bestaan kon vieren, werd het bereiken van deze hoge leeftijd ten dele Verder lezen op pagina 11 Janus Hummel, de heer en mevrouw Heerma van Voss, Roel van der Geest, Nel Schaaf, Gerrit Visser, Saar Jansen, Koop de Jong, Griet Oltmans, Jikke van der Geest, Henny Oltmans, Annie van Wallinga, Fridjof Hamel, Marie Kaastra, Piet Schaaf en Mieke Giezen. Ten Kate in feeststemming; een foto, gemaakt bij het 75 jarig bestaan voor een diner in Hotel De Kroon. Zittend van links naar rechts: Doortje van der Veen, Meine Kaastra, Dien Hummel, Harry Bleeker, Wim Jansen, Anja Bleeker, Jo Hovinga, Kees Hovinga en Adrie van der Veen. Staand: Nancy Smit, Tiny Hamel, het voorhoofd van

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 10