DE VRIJ j- HU -LJ- ea^ jgg „®ss^ i wm Fa. P. de Jong Platte- grondje van Leeuwarden f. 5.50 Otto v. d. Veen en Zn. 12 yy -jür Kunst nijverheid Interieur verzorging t ~^leine TLCrcmtejc leeet iedereen vN^^/y S-'TZ. r^~ ,il i'niiïmriLWub^p, n 1 POELIER St. Jacobsstraat 8 Reeds meer dan 80 jaar Uw vertrouwensadres voor wild en gevogelte Thans weer verkrijgbaar: „de echte buttenkip" Telefoon 23919 Situatie 1550 formaat 32 x 25 cm T KLEINE KRANTSJE Voor een praktisch ST.NICOLAAS CADEAU ALS televisie, radio en elektr. huishoude lijke artikelen uw adres Voorstreek 84 Telefoo. 28174 Onder volledige garan tie en prima service I i£1 - -!• - Lezers klommen in de pen Vervolg van pagina 4 een verschil. Het was zo onge veer in de jaren 1886-'87, toen mijn ouders verhuisden van de Syffersbuurt naar de Fabriek- steeg nr. 14, en was mijn leeftijd plm. vier jaar. Mijn jongensjaren heb ik daar doorgebracht en ik kan mij nog veel herinneren van die jaren. De Fabrieksteeg was ook de toegang naar de destijds be staande stro-kartonfabriek, be rucht door de vele ongelukken, die daar plaatsvonden, zelfs dodelijke. Op de fabriek werk ten toen een goede tweehonderd man. De fabriek is eind 1910 failliet gegaan. Vanaf de fabriek liep een sintelpad, rechts het gardeniersland van Klok. Over de spoorbaan, rechts een sloot. Langs de spoorbaan heb ik in 1890 het schaatsrijden geleerd. Dit was tevens afscheiding appelhof en bloemkwekerij van Hartkamp, die tevens afgeschut werd door een schutting langs de Fabrieksteeg. Deze tuin liep door tot Achter de Hoven. Aan de voorkant bewoonde Hart kamp een prachthuis, voor, een groot grasveld met perken bloe men,afgeschut door een grote heg. Langs de schutting een open vierkant, zijingang tuin. Dan een bleekveld, het huis, be woond door de familie de Jong, zag hierop uit. De Jong had twee zoons, Jochum en Jan, en een dochter, die trouwde met een onderwijzer en later naar Transvaal is gegaan. Dan een kruidenierswinkeltje van Wed. Faber en een vierkant, daar stonden vier woningen, 't eerste huis bewoond door Buis, deze was machinist op de stro-karton fabriek en had meen ik drie dochters en één zoon. De zoon was een later bekend Hotelhouder, hoek Prins Hen drikstraat. Naast Buis woonde Van der Harst, deze ventte met peterolie, een tankje op een wagentje, waarvoor een grote Duitse dog liep te trekken. Aan de overkant Wed. Piersma en daarnaast Wed. van As, die ging veel uit bakeren. Aan de overzijde, hoek Fabrieksteeg - Achter de Hoven, woonde baas Steffens, huisbaas van het com plex, dan een timmerwinkel, een straatje, op de Hoek nummer 2 een kruidenierswinkel, destijds bewoond door Pijnacker, daarna door de Vries, die later de daarna Kettingbiirg. Duitse pa piermaker, dan mijn ouders, daarnaast Bijlsma-vleeskeurder, later Schelwald, oberkelner Klanderij, sergeant de Jong en laatste huis Jouwstra Beursmees- ter. Dan kwam een klein straatje langs de zijkant. Huizen stonden daar nog niet, en een sloot. Deze diende voor afscheiding van de bloemkwekerij van Zwol. Deze tuin liep van af de Fabrieksteeg tot eind Achter Tulpenburg Beckes, die achter zijn huis de slachtplaats had, aan beide zijden huizen. Op de hoek Hovenierstraat schilderwerk plaats van Siqeur, enkele namen zijn me nog bij gebleven zooals de firma van Duysen, handel en bouwmaterialen,. Bergman, boekhouder gasfa briek. Aan de overkant Driesen, directeur stro-kartonfabriek, toen deze vertrok naar Coevor- den woonde daar de zoon, die de Niet meer te herkennen - toch is ook dit landelijk hoekje bij de Achter de Hoven geweest. Spiegelzaal beheerde, daarnaast, Koster, verder Bosgraaf. Olivier gevangenbewaarder, later bewoond door Elzinga, opzichter fabriek, die bij een ongeluk om het leven kwam op de fabriek. Dan volgde Wed. Smit, die later naar Amerika is vertrokken, waar ook van Zwols woning stond, waar nu de school is ge- Door de Romkeslaan kwamen we via Tulpenburg en de Hovenierstraat op de Achter de Hoven, die beplant was met hoge lindebomen. Op de hoek, Grachtswal een slagerij van directie overnam. Daarnaast gardeniersland. Er stond, waar nu de school ge bouwd, één woning; daarin was een kruidenierswinkel van de weduwe van Nimwegen, verder weer land, waar later de Flora- buurt verrezen is. Aan de overkant de brood- en banketbakkerij van Propstra. Aan de zijkant een opgang naar de bakkerij, hier was vroeger een bierbrouwerij van Feringa. Een groot reclamebord hing tegen de zijkant van de slagerij van Beckes hoek Grachtswal. Op dit bord stond een vogel geschil derd, daaronder met grote let ters Fenin brouwerij. Langs de zijkant van de opgang stond een klein pompje. Wan neer de regenwaterbak zo half leeg was in de zomer kwam het water op rantsoen en moest elke bewoner zich tevreden stellen met één emmer. Er was toen nog geen leiding in de huizen. Dan gingen ze naar dat pompje bijvullen, z.g. putswater, er was altijd genoeg. Verder hoek Johannesbuurt een kroegje van Verhoeve. Vader en zoons vroeger welbekende straatmakers, vooral op het gebied van bestrating met keien of zoals wij zeiden "balstienen". Een grasveld scheidde de over kant, op de hoek een kruide nierswinkel met tapperij van Tadema, dan een rij woningen tot aan de spoorwegovergang, laatste huis een melktapperij van Andringa. Aan de overkant gardeniersland van Kaastra, af geschut met schutting, waarop een bordje prijkte met: hier liggen voetangels en klemmen, dit ter waarschuwing voor hofke- zingers, die evengoed nog wel eens over de schutting wipten. De tuin liep door waar nu het kanaal begint, wat toen nog weiland was en Kanaalstraat en andere onbekend waren. Aan het eind van de tuin stond de woning van Kaastra, die over een klein bruggetje was te bereiken, verder aan beide kanten van spoorbaan uitge strekte weilanden het eerste gedeelte z.g. schuttersland, daar oefenden de militairen en de schutterij. Over de spoorbaan rechts de bloemkwekerij van Albers, later was daar de knopenfabriek, daar waar nu de school is gebouwd stond een groot herenhuis, dat bewoond werd door een heel voorname familie, Beerling, Brouwer, en dan het bekende gasthuis. Aan de overzij de kwekerij van

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 12