Gevestigd te Leewarden, M. van KOLLEM Jr., Kunsttanden en gebitten, 4 Kelders 181 T andtechnicus. Speciaal en uitsluitend voer bet vervaardigen van het repareeren van gebroken, en het ale nienw omwerken van onde en niet meer passende GEBITTEN*. Billijke prijzen. Information kosteloos. Te spreken alle dagen 10—5 nar. Zondags 10-1 uur. Uw eigen bank Friesland Bank f 3^-ieine 3^.rantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen TEN KATE Naar aanleiding van het interes sante artikel in 't Kleine Krantsje no 229 over de Konink lijke Rederijkerskamer "Ten Ka- te", dat ik met zeer veel interesse heb gelezen, wil ik gaarne voor enige aanvulling zorgen, daar ik zelf gedurende de jaren 1921 tot 1962 als werkend lid aan genoemde vereniging verbonden was. De laatste foto werd genomen in 1923 en stelt een groep spelers voor, die ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina mede werkten aan de opvoering van het historisch toneelspel "Het Kind van Staat" van H.J. Schimmel. Het geheel was groots opgezet en er werden drie uitvoeringen gegeven in de Harmonie n.l. op 24 en 25 mei en 31 augustus 1923. Het stuk was ingestudeerd onder regie van de bekwame régisseuse Mevrouw Y. Wegener Sleeswijk- van Balen Blanken te Leeuwar den, terwijl de firma Beeling voor een prachtige toneelaankle ding had gezorgd. De medewerkenden waren: voor grond Meine Kaastra - Bromley. Mr. van der Veen - Prins van Oranje. Jan Deelstra - Page. en verder van links naar rechts: Jaap Dijkstra - Hoppeveld. Adri van der Veen - Jacob. Fré Draaisma - Johan de Witt. Aart Nieuwland - Lord Arling ton. Dr. A.L. Heerma van Voss - Frederik van Nassau. Simon Hoogterp - Graaf d'Estra- des. Mr. F.C. Stoop - Fiskaal van den Hoeve. Koop de Jong - Gouverneur van Gent. Met uitzondering van de heer Jan Deelstra en de schrijver van dit artikel zijn de overige heren reeds lang overleden'. Tot slot nog een kleine rectifica tie betr. de tweede foto, welke genomen werd 21 februari 1942 en niet in maart 1937. Roden (Dr.) Koop de Jong. P. VAN DER HORST. Een van de artikeltjes over de Fabriekssteeg in 't Kleine Krant sje nummer 229 was onderte kend met ,S. van der Horst. De schrijver van dit verhaaltje heet echter niet S„ maar P. Hij maakte ons op de fout attent, omdat er anders mogelijk abon- nee's in verwarring konden raken. Dus P. van der Horst, al langer dan negentig jaar welbe kend in Leeuwarden. Red. 't KI. Kr. VAN KOLLEM Over de heer Van Kollem kan ik U nog het een en ander meedelen. Het is ongeveer zestig jaar geleden. Als jongen van 14 jaar raakte ik door een ongeluk mijn voorste twee snijtanden kwijt. Ik ben toen geholpen door dokter Van Kollem; hij had toen zijn praktijk op de Kelders boven de drukkerij van Bouman. Ik weet het nog zo goed, omdat ik het ongeluk daar op de Kelders kreeg. Misschien kun nen zich dat nog meer lezers herinneren, maar niemand heeft er nog over geschreven dat dokter van Kollem daar ge woond heeft in het begin van zijn praktijk. Later is hij naar het Ruiterskwartier verhuisd. Leeuwarden H. Wieringa Mijn ouders kwamen in 1900 in Leeuwarden en hebben daar tot 1914 gewoond (geboren zijn wij in Bolsward; ik ben van 1891 en was tot 1913 ingezetene. Hoewel geen abonnee, krijg ik soms wel eens twee exemplaren van be vriende relatie's en familie toege zonden en ze worden gretig gelezen, want vaak zijn de inzenders mensen, die ik nog ken en aan hun inzendingen zou ik vaak nog wat kunnen toevoe gen. Een van de inzenders, de heer Elsloo, schrijft over Tulpenburg en Fabrieksteeg. Nagenoeg al deze personen heb ik gekend; grote bewondering heb ik voor Mevrouw v. Balen-Wijbenga, een dame met een ontzaggelijk geheugen. Ook de artikelen van de heer Bijl over oud Huizum lees ik met Van Kollem vestigt zich op de Kelders; een advertentie uit 1912. GRATEMA In 't Kleine Krantsje 228 staat een herinnering van H. v. Keulen over het faillisement van het bankiershuis Gratema. De heer van Keulen is er met zijn strafregels wel bekaaid afgeko men. Hij was, heb ik begrepen, op de school bij meester Geerts. Ik ging op dezelfde school, het was meen ik in 1901 en ook ik en nog een paar jongens kwamen plm. 10 minuten te laat binnen. Een van de jongens zong terwijl de school inging "hij het de bok an touw, hij het geen senten meer" enz. enz. doch achter de deur stond meester Geerts. "Aap van een jongen", zei hij en voegde daar een flinke oorvijg aan toe. Mijn onderwijzer, meester Boersma, gaf geen strafregels, mogelijk was hij innerlijk wel blij dat hij daar geen tegoed had. U weet het toch nog wel SLAGERIJ SWART voor droge worst en speciale vleeswaren gemaakt naar eigen 100 jaar oud recept. Ook voor de feestdagen het adres voor rollades en speci aliteiten. Nieuwestad 16 - Leeuwarden zestig jaar geleden gemaakt door Van der Peijl in de Nieuwesteeg. Ik ben nu twee en negentig jaar en ik was dus zeven en twintig toen de foto werd gemaakt. Het was niet in de Harmonie, maar in Zalen Schaaf. Ik ben er van overtuigd, dat ik de enige nog levende ben en dat de anderen al lang zijn overle den. Mocht ik abuis zijn en zouden er toch nog meer in leven zijn, dan zou ik dat graag willen weten. Leeuwarden H. Keeskamp. DE PALMTAK II Op de uitgaansfoto in 't Kleine Krantsje nummer 228 de Rooms Katholieke Toneelvereniging De Palmtak met artistiek leider, hoofdonderwijzer meester Bres son. Deze vereniging gaf in onze jonge jaren veel uitvoeringen voor de toenmalige R.K. Werk liedenvereniging St. Vitus en andere verenigingen op R.K. grondslag. Dames werden als leden niet toegelaten. Kwam er in een van de te spelen stukken een dame voor, dan werd deze gespeeld door een als vrouw verklede heer. De werkende leden be stonden uit de familie's Romkes, Copini, Westra, Kuhlmann en nog anderen. Na dergelijke uitvoeringen was er geen bal; dit werd waarschijnlijk door de toenmalige geestelijke adviseur als niet passend beschouwd. Soest aandacht. Het artikel dat hij schreef over de Kesslers heb ik met grote aandacht gelezen. Daar ik zelf de anderhalf jaar bij de Kesslers heb gediend weet ik daar heel wat meer van, ook over de figuur van kleine Bertus uit die rubriek kan ik veel vertellen. Vanaf mijn schooltijd tot mijn vertrek uit Leeuwarden ben ik slager geweest. Leeuwarden met indertijd 40.000 inwoners telde plm. 80 slagerijen; er was in die dagen weinig of praktisch geen keuring. Alle zogenaamde infe rieure kwaliteiten werden ver kocht en toch hoorde je nimmer van vleesvergiftigingen. Het grootste deel van de slagers had geen ijskast, laat staan een koelinrichting. Sterke staaltjes zou ik hierover kunnen verhalen! Soest J. Altenburg DE PALMTAK 1 De foto in de rubriek "Gezellig Uitgaan" in 't Kleine Krantsje nummer 228 is van de Toneel- en Reciteervereniging De Palm tak onder leiding van meester Jan Bresson, geheel links op de foto en geheel rechts met de lange sabel ondergetekende als kapitein van de Garibaldisten. Het stelde voor de strijd van Garibaldi en de Pauselijke Zouaven; op de foto krijgsgevan genen. Het was een toneel- en zangspel en de foto is ongeveer vijf en Men kent er de Friese verhoudingen en Is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. J. Altenburg. Wij kregen nog veel meer reacties van abonnees, die op de foto de Palmtak herkenden. Vandaar, dat we nu ook alle namen kunnen noemen. Voorste rij v.l.n.r. Hofstede, Siebesma, hoofdman, Jac Copini. Nanne Zalmstra, veertien jaar, Draais ma liggend destijds klerk bij notaris Koch), Dijkstra, vroeger Klanderijstraat. Sictus Romkes en Smit, een kleermaker. Staan de meester Bresson, Boekema, Johannes Lap. Alex Copini, Martinus Copini, Epi Romkes, Pe Romkes, E. Beckers, Sander Copini, Dijkstra. Age Zalmstra, Herman de Vries en H. Kees kamp. Red. 't KL Kr. SINTERKLAASLIED Uw abonnee, de heer J. Lucas te Amsterdam vraagt de tekst van een Sinterklaasliedje, dat ging over Sientje, de meid, die met de knecht Nicolaas had gespeeld. Volgens mij luidde die tekst aldus: Zie ginds komt de Stoomboot uit Spanje weer aan Hij brengt ons Sint Nicolaas, ik zie hem al staan Hoe huppelt zijn paardje het dek op en neer Hoe waaien de wimpels als heen en al weer. Als ik 's avonds ging slapen, gouvernante dan sprak hou nu gauw je mondje, Sint Nicolaas is op dak dan liet ze hem binnen en ik zag door een kier dat Sint Nicolaas gekleed ging als een grenadier Sint Nicolaas Komt reizen, soms twee maal per week papa en mama zijn dan meest naar de preek de juf gouvernante, een dot van een kind liet zich telkens zoenen, door die goeie Sint De knecht staat te lachen met Sientje de meid en maken in 't portiekje maar als gekkigheid dan gaan ze in de keuken, en maken ze lol en namen daar lekkers, aten hun buikjes dan vol. Reeds hoorde ik hen beiden in maanden niet meer de Juf werd steeds bleker, en Sien evenzeer totdat ik eens hoorde met heel veel geraas toen kregen ze een poppeke van Sint Nicolaas Nu ben ik veel groter en lach ik er om heb alles begrepen, ben niet meer zo dom Zie ik eens een meisje, en kijkt ze wat bleek dan heeft ze met haar vrijer, Sint Nicolaas gespeeld. Leeuwarden H. Boonstra. POTSCHIPPER Mijn grootvader, Christiaan Hendriks de Vries, geboren 1847 - overleden 1935, voer tussen de jaren 1895 en 1905 met een potschip "Ebenhaezer". Hij vent te in de Zuidoosthóek van Friesland en verder langs de Smilder- en Beilervaart. Zijn vrouw Grietje de Vries-Visser (weduwe van Pieter Koopmans) en haar dochter Margje Koop- mans voeren met hem mee. Verder voer wel eens mee een nicht. Martje Visser uit Leeuw arden (dochter van schipper Douwe Visser en Heike Kooij). Chris de Vries verkocht naast het gewone diggelgoed zoals bor den, kop en schotels enz., ook wat luxer porselein zoals o.a. Chinese vazen en verder kristal. In 1924 verkocht een Jan de Boer uit Grouw het schip aan Douwe van der Heide te Hui zum, die er zelf 2 jaar in woonde; het werd door hem in 1926 verkocht, ging naar de woonschepenhaven in Leeuwar- (Vervolg op pag. 5)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 4