IN T HART VAN D'OUDE STAD 3 FOTO VOORPAGINA 't ^I^leine 3Crantóje leeet iedereen In 't hart van de oude stad - ja, ja: zoals het vroeger was. De hoge bomen aan de Eewal staan er nog in volle glorie; in t midden van het Gouverneursplein zien we nog een plantsoentje met een zeer schilderachtige lantaarnpaal. De foto is heel lang geleden gemaakt, maar toch is er al enig verkeer: op de hoek van de Eewal en de Kleine Hoogstraat zien we een verbodsbord staan. Het Café Proeflokaal De Gouverneur op deze hoek is er nog niet; kennelijk zit er nog een voorganger van de Zaadhandelaar Jasper in het pand; op de ramen staan althans de kreten Vogels en Sigaren. Geen jakkerende auto's dus, geen brommers, geen fietsers, slechts een enkele wandelaar. Is het een wonder, dat zoveel mensen weemoedig terugdenken aan een tijd met zoveel rust Lezers klommen in de pen ST. FREDERICUS GESTICHT Bezit iemand ook foto's of gegevens over het Sint Frede- ricus Gesticht, dat vroeger in de Kruisstraat was Mijn vriendin is daar voor vijftig jaar terug jaren geweest en vraagt mij er steeds naar. Leeuwarden Mej. Frankena SWEMME OF VERSUPE In no. 231 lees ik iets over een poel ("Deining") richting Schrans. Is dat het "driehoekje", waar wij als jongens (vóór 1914) zwemmen leerden Dat ging volgens het principe "swemme of versupe". Een oudere jongen trok je onder water en dan begon je vanzelf met armen en benen te slaan. Ik hoor nog het gesuis in mijn oren (maar dat heeft nu een andere oorzaak). Toen ik later eens in mijn eentje wild? gaan zwemmen werd ik in het weiland nagezeten door een koe, maar wist nog net bijtijds onder het prikkeldraad door te komen. Dat zijn van die angsten die zitten daarna in je ingebak ken en komen alleen in dromen nu en dan los. Markelo JJE. val. Laan. HUISHOUDSCHOOL In 't Kleine Krantsje no. 232, ontdekte ik op blz. 4 een foto, waar ik ook op sta. Deze foto is niet gemaakt in 1925, maar in 1915. Ik ben in 1920 getrouwd en was in 1915 op de Huishoud school. Ook enige namen zijn anders. Ik herkende, staand op de eerste rij van links naar rechts: Fedje Hiddema, Marie Bren- ninkmeijer. Anke Heida (later getrouwd met K. Vlietstra) le rij zittend: ikzelf (Mien Brada), Jeltje Sudringa (later getrouwd met de heer De Boer) Annie Swart, onbekende, Annie Tiem- stra (later getrouwd met de heer Bekius). Jammer genoeg ben ik zelf niet in het bezit van de geplaatste foto, wel van een andere foto die op de huishoudschool gemaakt is. Loosdrecht W. Disselkoen-Bra- da. SIENTJE DE MEID In 't Kleine Krantsje nummer 229 vroeg onze abonnee, de heer J. Lucas te Amsterdam, naar de volledige tekst van een liedje, dat vroeger op de melodie van het bekende Sinterklaasversje ge zongen werd. Een van de cou pletjes ging, aldus de heer Lucas, over "Sientje, de meid, die met de knecht Nicolaas had ge speeld" en een ander over "de bommen, ze vallen, de motor hij bromt en dan zeggen ze, dat de zegen van boven af komt". Er zijn verschillende reacties op dit verzoek gekomen - sommige gingen rechtstreeks naar de heer Lucas in Amsterdam, die het toegezegde jaarabonnement met veel dank schonk aan mevrouw T. de Boer-van der Meulen te Leeuwarden; andere werden naar onze redactie gestuurd. Een van deze brieven, van de heer P. Boonstra te Leeuwarden, drukten wij af in nummer 230, maar daarmee is de zaak nog niet geheel afgehandeld, omdat uit twee andere reacties, die wij ontvingen, opgemaakt kon wor den, dat de heer Lucas kennelijk de teksten van twee verschillen de liedjes door elkaar heeft gehaald. Wij ontvingen namelijk nog een liedje met de genoemde zinsnede van Sientje de meid er in en een geheel ander vers waarin gewag wordt gemaakt over de vallende bommen en de zegen, die van boven komt. Eerst het lied met Sientje de meid, het werd ons toegezonden door onze abonnee, de heer B. Posthumus te Leeuwarden. Zie ginds komt de stoomboot Uit Spanje weer aan Hij brengt ons St. Nicolaas Ik zie hem al staan Hoe huppelt zijn paardje Het dek op en neer Hoe waaien de wimpels Al heen en al weer. Vervolg op pag. 9. Op de voorpagina van 't Kleine Krantsje wederom een foto van onze abonnee, de heer Jelle Foppema te Leeuwarden en ditmaal een plaat, die ons nog even doet denken aan de pas achter ons liggende jaarwisse ling. Want is dat niet de eerste gedachte, die bij ons opkomt bij het zien van deze bijzondere fo to Jong en oud - oud en nieuw. De opname is tientallen jaren gele den gemaakt en echte oude Lee- wadders herkennen natuurlijk het punt, waar de maker heeft gestaan het Luilekkerland ach ter de Breedeplaats en de Nieuweburen. SLAGERIJ SWART voor droge worst en speciale vleeswaren gemaakt naar eigen 100 jaar oud recept. Ook voor speciale dagen het adres voor rollades en specialiteiten. Nieuwestad 16 - Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 3