Vermaard ontmoetingspunt TOEN T KLOKJE VERDWEEN GOEDE REIS DOOR 1975 IN DE PEN De grootste keus in kostuums 9 Het was het vorige jaar precies een halve eeuw geleden, dat 't Klokje" op de Nieuwestad verdween. Voor de oudere lezers van 't Kleine Krantsje hoeven we niet uit te leggen wat 't Klokje was; voor de anderen zij slechts vermeld, dat veel van alle afspraakjes van vroeger bij dit Klokje werden gemaakt. In het krantenbericht van die dagen, dat wij graag even willen overschrijven wordt gewag gemaakt van een (particuliere) eigenaar van 't Klokje, dat dus niet van de gemeente was. Zijn er lezers, die ons hierover kunnen inlichten en die nog weten, van wie dit Klokje is geweest Stond het er voor de reclame, die er op bevestigd was Nu het bericht in de krant van 1924 - het spreekt voor zich zelf. Een oude bekende verdwenen. 't Klokje aan den Wirdumerdijk. Alleen 't noemen van dien naam doet bij velen de gedachten vermenigvuldigen. Hoeveel eerste ontmoetingen vonden daar niet plaats, hoeveel geheime afspraakjes werden daar niet gefluisterd, hoe menige innige handdruk werd daar niet geschon ken. "Onder 't klokje", dan wist heel Leeuwarden van twintig jaar of daaromtrent welke plaats bedoeld werd. Helaas, 't klokje is niet meer. In de Leeuwarder kermisdagen is 't weggeruimd. Plotseling, zonder dat er tijd gelaten werd tot beraad. De kermisopbouw, gepaard met 'de veiligheid van 't verkeer, eischte het vallen van 't klokje - en 't klokje viel. Tijdelijk, aldus was de bedoeling. Later zou 't weer verrijzen, al was 't misschien niet op dezelfde plaats, maar eenige meters meer naar den walkant. Doch de eigenaar van 't klokje ziet tot nog toe tevergeefs naar bericht van B. en W. uit, dat hij het weer mag gaan opbouwen. En zoo blijft de plaats van het klokje ledig. Hoe 't nu gaat met de stille rendez-vous die jong Leeuwarden elkaar geeft We vermoeden zoo, dat dit er wel om door gaat. Maar een stuk traditie wordt toch gemist, nu het samentreffen niet meer kan plaats vinden "onder 't klokje". t üü/eine ^Crcmtóje leeat iedereen (vervolg van pag. 3) Zijn knecht staat te lachen Met Sientje de meid En maakt in de gang met haar gekkigheid De juf, de gouvernante een dot van een kind Laat zich dan zoenen door die goede Sint. Maar toen zag ik St. Nicolaas in geen maanden weer De juf werd al bleker en Sien evenzeer Maar jongens wat zag ik een pop van speculaas Dat was een cadeautje van St. Nicolaas. Ik ben nu veel groter en lach er wat om 'k Heb alles begrepen en ben niet meer zo dom Want zie ik een meisje, weet wat haar scheelt Dan heeft ze met haar vrijer St. Nicolaas gespeeld. Tot zover het liedje van de heer Posthumus. En dan nu een inzending van onze abonnee, de heer F. Krooyenga te Assen. Zijn lied bestaat uit vijf couplet ten en heeft betrekking op de oorlogsjaren - vandaar, die bommen, die naar beneden kwamen. Het jaar 1941 Zie ginds komt een stoomschip uit Spanje weer aan Met goederen beladen voor een neutraal land Een Duitse onderzeeër boort haar in de grond Dat noemen ze tegenwoordig op zee ongezond. Het jaar 1942 Daar komt een vliegtuig uit Engeland aan In Duitsland daar hebben ze de lichten uitgedaan De bommen, ze vallen, de motor hij bromt Nu zegt men dat de zegen van bovenen komt. Het jaar 1943 Daar heb je Hitier, hij begeeft zich naar het front Als er niet wordt geschoten, dan is het er gezond Maar beginnen ze te schieten, dan is het niet pluis Hij zegt exuseer mij, ik moet even naar huis. Het jaar 1945 Daar komen de zwarten terug uit de strijd Verwrongen gezichten, vol haat en vol nijd Zij hebben een Zoeloe of Kaffer geëerd Nu hebben ze in Europa beschaving geleerd Na de bevrijding Daar komt een stoomboot uit Engeland weer aan Met onze koningin, ik zie ze al staan De vlaggen, die wapperen van rood, wit en blauw Laat Hitier maar sterven; Wij blijven haar trouw. Droge elementen of accumulatorenkastje. Decompressie- Gedeeltelijke ontsnapping van afgewerkte gassi kraantje v. d. in werking stelling. tot verwarming der benzine. Van de Nieuwjaarswensen, die onze redactie van de abonnee's mocht ontvangen (hartelijk dank was zeker de fraaiste die van de heer A. van Hespen uit Den Haag, die ons "een goede reis door 1975" toewenste met behulp van de hierbij afgebeelde driewieler. "Maar" aldus een waarschuwende toevoeging van de heer Van Hespen, "laat dit voertuigje niet op volle kracht lopen, want dan legt U wel vijftig kilometer per uur af en dat is te snel om de smalle straatjes van Leeuwarden te doorkruisen Xwüvtardèn - Jdieuwstod trut Oude Waag. Handvat voor de stroomafsluiting Lepelrem. Bandrem. Gastoevoer. Carburatie. Staogetje tot het verstellen der electrische ontsteking. BenziDe-reservoir, tevens carburator. Opening tot h vullen van liet reservoir. Knal- pot. Versterkte voorvork.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 9