Friesland Bank Lféjou Het nuf ftuup.... Uw eigen bank 'jlf.leine 3frantöje (eeot iedereen U weet het toch nog wel Uü- -—-^ji - SLAGERD SWART voor droge worst en speciale vleeswaren gemaakt naar eigen 100 jaar oud recept. Ook voor speciale dagen het adres voor rollades en specialiteiten. Nieuwestad 16 - Leeuwarden van m'n dochter, maar kan mij niet begrijpen dat J. Lucas nooit iets liet horen, en ik uit medeleven wel vaker eens op verzoek aanvragen, mijn werk van maak, en nadien er nooit weer iets van hoor, iets wat je dan wel wat teleurstelt. Ik ben drie en tachtig jaar en is het een vrijetijdsbesteding. Maar toch vind ik het onbeleefd. PAARDETRAM Graag wil ik nog even inhaken op de reacties over de paarde- tram, afgebeeld in 't "Kleine Krantsje" nr. 230. Zoals mijn broer F. van Foeken al schreef, is deze foto gemaakt in Dok- kum. Het tramstation stond buiten de Woudpoort, waar verder alles nog onbebouwd was, behoudens een rijtje huisjes, aan de overkant van de weg, zoals gedeeltelijk op de foto te zien is. Persoonlijk bewaar ik de meest prettige jeugdherinneringen aan dat station. Mijn vader, L. van Foeken, was n.l. van 1907-1913 conducteur op de lijn Dokkum-Veenwouden - v.v. en hij is tot mijn grote verrassing de conducteur, die rechts op de foto staat afgebeeld. De andere man, in uniform, (met baard), is de koetsier, en is volgens mij de heer Stienstra. De heer Lubberts noemde de naam Mulder, maar de heer Mulder, die ook een baard had, en wel op de heer Stienstra leek, was voor zover ik mij herinner, besteller Hoewel lang geleden, staat alles mij nog zeer helder voor de geest. Mijn school stond aan de overkant van de gracht, tegeno ver het station, en als ik uit school komend, de tram zag aankomen, rende ik de brug over naar het station, om vader op te halen. Vaak mocht ik dan, als het paard was uitgespannen, op de rug van het paard gezeten, het mee naar de stal brengen De foto moet gemaakt zijn tussen 1907-1913, want januari 1913 werd vader overgeplaatst naar Leeuwarden, en verhuisde ons gezin naar de hoofdstad. Alkmaar, G. Vellinga-van Foe ken. MOOI VERHAAL Omstreeks '26-'27 vestigde zich aan de Voorstreek boven de winkel van Jongbloed, uitgeverij èn boekhandel, een uit Den Haag afkomstig echtpaar. Deze lieden kochten nog al wat grote artikelen op de pof en konden niet betalen, er was bij hen niets te halen. Een paar afgevaardigden van de gedupeerden verzochten de com missaris van politie om een onderhoud. Tijdens dat onder houd zei de commissaris de heer Wesser o.a. "Daar heb je het nu. als ik dat alles op de pof had gekocht, hadden jullie gezegd: "Zou de commissaris daar wel goed voor zijn." Jullie weten wel, dat ik mij met deze aangelegenheid in dit stadium nog niet mag bemoeien, maar ik zal jullie van dienst zijn. We spreken af, dat ieder de door hem geleverde spullen a.s. maan dag, 's morgens om 10 uur terug haalt. De oplichter gaat dan Men kent er de Friese verhoudingen en Is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. naar de politie met het verzoek dit direct te verhinderen. Ik zal zorgen, dat er dan geen agenten beschikbaar zijn. De commissa ris gaf daarna opdracht aan een agent te onderzoeken of er tegenover het huis van de oplich ters op de betreffende maandag morgen om half tien ook even een bovenkamer voor hem be schikbaar zou zijn. De betreffen de agent kreeg voor de commis saris toestemming van de dames Wijbrandy, die tegenover Jong bloed op de Voorstreek een drogisterij (apotheek hadden. Toen de leveranciers met karren bij het betreffende perceel waren moesten zij de deur open bre ken. De echtlieden waren aan vankelijk naar de zolder ge vlucht. Burg sr. van het meubel magazijn op de Nieuwestad wilde naast zijn goederen ook zijn rekeningen terug hebben. Voor de laatste ontmoette hij de betreffende vrouw op de trap, die hij ook de reiskosten naar Den Haag gaf. Tijdens deze scène zal de com missaris van politie achter een gordijn van een bovenkamer aan de overkant. Bussum OPROEP W. Dijkstra. In Uw "Kleine Krantsje" nr. 234 mocht ik een oude foto aantref fen van de Huishoudschool in (Vervolg op pagina 9). Lezers klommen in de pen De mooie molen aan het Zomerrak in Sneek, waarover mevrouw Vellinga-van Foeken in haar ingezonden stukje schrijft. ELFSTEDENTOCHT 1929 Naar aanleiding van de t.v.-uit- zending over de laatste Elfste dentocht, waar ik erg van beb genoten, kwamen er bij mij herinneringen van de tocht in de strenge winter van 1929 naar boven. Mijn vader, toen zestig jaar, en naar ik meen, de op een na oudste deelnemer, heeft toen die tocht, voor 't eerst en ook voor 't laatst natuurlijk, meege reden. Alhoewel ik de kleding- uitrusting van de heer Schweig mann bewonder, herinner ik mij dat mijn vader toen niets anders droeg dan warme onderkleding, een trui, met kranten er onder, en zijn colbert costuum en een pet op. In de ene zak van de colbert wat rozijnen, in de andere stukjes bief, waarmee hij het de gehele dag heeft gedaan. In tegenstelling tot vele anderen mankeerde hem niets en was bij aankomst zo fris als een hoentje. Hij kwam als een der laatsten binnen, mede doordat hij bij iemand was gebleven die met zijn hoofd tegen een brug was gereden. Ik weet niet meer waar dat was gebeurd. Wel herinner ik mij dat ik met mijn moeder en zuster bij de Beursbrug stond te wachten en steeds in elke rijder die in 't donker binnen kwam hoopte vader te zien. Hierbij een foto van vader en moeder op schaatsen achter De Tuuntsjes bij de Vrouwenpoorts- brug. Het grappige hiervan is dat mijn moeder geen streek op de schaats kon doen, maar toch stoer op de foto kwam. Haar aandeel in de schaatssport was echter, dat ze ons alle vrijheid gaf om tochten te maken en zij thuis bleef om onze winkel te beheren en dan prompt om ongeveer vijf uur een pan met heerlijke chocolademelk voor ons klaar had. Voor mij mooie herinneringen. Leeuwarden Mevr. A. v.d. Schaaf-Wierda. SINTERKLAASVERSJE Hoewel ik een trouwe lezer van uw krantje ben, krijg het van mijn dochter, die door mijn toedoen lid werd. Nu stond er de 16-11-74 een stukje in, waarin een zekere mijnheer J. Lucas uit Amster-, dam gaarne iets meer van een Sinterklaasversje wou weten en daar tegenover stelde, één jaar gratis abonnee van "Luwter Kleine Krantsje." Ik heb toen de voordracht van Sientje de Meid, 6 coupletten voor hem uitgeschreven, omdat ik hem wel een pleziertje wilde doen. Na Nieuwjaar verwachtte ik 't Krantsje, maar tot nog toe is dat niet het geval. Wel krijg ik het Vrouwenparochie Wed. Rie- mersma-bij de Leij. Verscheidene lezers van 't Kleine Krantsje hebben op de oproep van de heer Lucas gereageerd; zij stuurden hun liedjes of naar de heer Lucas zelf of naar onze redactie. De heer Lucas heeft de eerste inzendster beloond met een abonnement en alle anderen via 't Kleine Krantjse voor hun medeleven bedankt. Red. t KI. Kr. Elfstedenrijder Wierda met z'n vrouw: nog even de stad om over de grachten

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 4