BRAND VERWOEST DE KAZERNE TLCleine ^ICrantöje leeet iedereen Zoveel mensen er in het hele Beneluxgebied woonden, zoveel stenen - rond viereneenhalf miljoen zijn er indertijd gebruikt voor het stichten van het toen nog grootste gebouw van Leeuwarden: de Prins Frede- rikkazem»- op de Amelands dwinger. Dat moet dus al even geleden zijn, want de bevolking van Nederland, België en Luxem burg heeft er ruim honderd jaar over gedaan om zich in aantal te verdrievoudigen tot ruim dertien miljoen, een bevolkingscijfer, dat nu ook alweer met miljoenen overschreden is. Welnu, het was in het begin van het tweede kwart van de vorige eeuw, toen dan eindelijk de plannen tot het bouwen van één grote kazerne voor Leeuwarden werd gereali seerd. Tot die tijd was de militaire bezetting van de stad in tal van gebouwen gehuisvest geweest - o.a. in het huidige Stadsverzor- gingshuis aan de Haniasteeg en in de Kanselarij aan de Turf markt - maar die verschillende gebouwen konden met z'n allen nog geen achthonderd mannen bergen, terwijl toen juist een grotere militaire bezetting voor onze stad wenselijk werd geacht. Al in 1818 was het koning Willem 1 zelf geweest, die de raad van Leeuwarden had ver zocht het bouwen van een grote kazerne te overwegen. De hoge kosten, die met het stichten van een dergelijk bouwwerk gemoeid zouden zijn, bleef onze stadsbe stuurders voorlopig echter als een schrikbeeld voor ogen staan De geweldige brand in de Kazerne - duizenden mensen staan er naar te kijken. en pas vijf jaar later werden de plannen voor een nieuwe kazer ne opnieuw urgent. Toen toch wer de ontruiming bevolen van de Kanselarij, waar door er voor de soldaten een nijpend plaatsgebrek ontstond, dat men aanvankelijk trachtte op te heffen door het vergroten van het Lands Artilleriehuis of Arsenaal, een van de bestaande gebouwen voor de militaire bezetting, een lang en smal houten geval, in het laatst van de achttiende eeuw bij de Ame-, landsdwinger gebouwd. Tezelfder tijd werd stadsarchi tect Gerrit van der Wielen, de schepper van he' monumentale gebouw aan de Nieuwestad, waarin nu onze gemeentepolitie zit. naar het westen gestuurd om een studie te maken van de kazernes daar. Hij kwam met een hoofd vol ideeën terug en overhandigde de gemeenteraad later een plan voor een gebouw van vijfenze ventig ellen lang en zesentwintig ellen breed, met drie verdiepin gen en vierentwintig grote zalen. In 1827 kon het publiek worden aanbesteed en werd het door vier Leeuwarder metselaars en tim merlui aangenomen voor de toen kapitale som van 181.000. Twee jaar later werd het bouw werk voltooid en sloeg men nog een aantal huizen tegen de grond om de kazerne het ruime voorplein te verschaffen, dat ze nu nog heeft. Twee dagen na de verjaardag van Sinterklaas in 1829 werd de nieuwe kazerne met een groots défilé van de schutterij met vliegende vaandels en slaande trom plechtig ingewijd en ge noemd naar Willem Frederik Karei, prins Frederik, de zoon van koning Willem I. die in Nederlandse en Pruisische dienst tegen Napoleon vocht. Architect Van der Wielen kreeg bij deze gelegenheid een ge schenk ter waarde van vijfhon derd gulden en ook de stadstim- merbaas J.P. van der Wal ontving een blijvend aandenken aan het grote werk. Hoewel de kazerne voor een bevolking van duizend man v/as gebouwd, bleek ze bij de inge bruikneming wel veertienhon derd soldaten te kunnen huisves ten en na de Belgische opstand van 1830 lagen er zelfs meer dan tweeduizend in. DE KAZERNEBRAND Dertig jaar lang bleef het impo sante bouwwerk dit deel van de (Vervolg op pagina 7) Een mooie plaat van de kazerne van omstreeks 1845. Let u ook even op de bomenrijke singel rechts, die eens de hele stad omsloot.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 5