OVER DE BROEK VANNE DOMINEE BESTE ZWEMMERS UIT LEEUWARDEN (KaagaHMaBBM8 Drogisterij-Parfumerie „De Eenhoorn" Et is soms onbegriepelik, maar sommige meessen hewwe altied wat. Ik bedoel, bij hun doen en laten. Bouke gong er even voor op zien gemak zitten. En de mannen in et kroegje van van der Woude deden net zo. Et waren stuk voor stuk brave mannen, daar in dat kroegje. Daar zatten ze iedere zaterdaga vond. Et Mouwvesje, de zeun van et Mouwvesje, de Groene Kraag, de Heilige. Arjen de Leugenaar, de Skapeneukes, Gekke Jelle, de Mislukte en de Houten Sabel. Innet daaglikse leven sjouwden dizze mannen zware zakken met graan of meel, of ze skarrelden hun kosje vrijdags op oppe veemark. Maar wat ze oek deden, of niet deden, op zaterdagavond zatten ze innet kroegje bij van der Woude. Ze lustten allemaal graag een stukje. Soms gebeurde et welles dat er één een bitsje skeef de deur uutging, maar deurgaans bleven ze binnen de perken. Bouke de Hoornblazer zat er zaterdagsavends oek altied. Ajje zo de hele week op et land struunt hewwe en dag in dag uut oppen hoorn blaze, dan mut je oppet eind vanne week toch wel even bijkomme, zu'k zo zegge. Bouke had dizze keer een mooi verhaal. Over een broek. Een broek van een domenee. En nadat van der Woude opnij een slukje voor Bouke inskonken had, begon ie: Vanne week, zei Bouke, was ik die kanten van Stiens uut. Et was goed weer en ik kreeg zo teugen de middag wat dust. Dus ik denk zo. weest wat, ik zoek een cafeeke op. En toen ik daar in dat cafeeke zat, raakte ik daar anne praat met een lapke- poep. Die zat daar oek wat uut te rusten van de vermoeienissen. En terwiel we daar zo zitte te praten, vertelde die man het volgende verhaal. D'r woont daar achter Stiens uut oppen klein dorp een domenee. Een doodgoeie man met een vrouw en drie kinders. een meiske en twee jonges. Echte donderstienen, alle drie. Et meiske is zo n jaar of dertien en de jonges elfen negen. De man had daar een kleine gemeente en om de andere week preekte ie innen naburig dorp. En wat gebeurt er. Die kienders binne oppen goei dag inne pastorie alleen tuus. want hun vader en moeke musten ergens hene. Nou kanne je wel op je blote vingers nagaan, dat. ajje kien ders allienig tuus late, zonder dat er een groot mees inne huus is om toezicht te houwen, d'r altied dingen gebeure, die niet deur de beugel kanne. Nou, dat gebeurde hier dan oek prompt. Wat deden de skapen. toen vader en moeke niet tuus wa ren Trouwerijke speule. Een jurk van moeke en een stuk gedien. dan hewwe je al een trouwjurk voor et meiske. Voor BART VAN DER WEERDT. de bruidegom is et wat moeiliker om een trouwpak te viennen. Tot een oppet idee komt om et pak van vader, waar ie zundags in uut preken gaat. om dat te gebruken. Wel ja, waarom niet. Et pak was natuurlik veul te groot. Wat doet et meiske Ze nemt een skeer en knipt zo, rito een groot stuk vanne broeks- piepen af. De kienders hadden een oegrie- zelike lol. En toen ze uutspeult waren, wudde et goeie pak met de kepottene broekspiepen weer mooi innet kofferke van vader daan. Toen vader en moeke tuus kwammen, zat et stel zoet anne tafel te lezen. En met gien woord wudde d'r rept van de gebeurtenis met de broek. Tot de zundag kwam en domenee innet andere dorp preke must. Niks vermoedend en oek niks nakiekend. pakt dome nee zien kofferke en gaat op weg naar et andere dorp. Daar ankomen in de consistoriekamer van de kerk ziet domenee de verwoesting die zien lievelingen anricht hewwe. Oh sabel, roept domenee ver- skrikt uut. Wat idder domenee vraagt een ouderling. Domenee haalt de broek uut et kofferke, of liever wat vanne broek overbleven is, en houdt dat zo voor em. Dat is niet zo mooi, zeit de ouderling. Zo kan ik niet het evangelie verkondi gen roept domenee wanhopig uut. Nee, dan kan zo niet. Je kanne niet met een broek met afgenknipte piepen oppe preek stoel staan. Maar, een gelovige hoeft nooit te wanhopen, al liekt et oek nog zo duuster. De ouderling het nog wel een broek voor domenee. De ouderling, een grauwe grote kerel, het wel een broek voor domenee, maar domenee kan er wel twee keer in. Gien nood. Gien paniek, dome nee. Een stuk touw omme middel om de broek op zien plak te houwen en zo staat domenee even later oppe preek stoel. Domenee preekte die keer over Job en vervloekte in stilte zien drie lievelingen, die em dit grapke leverd hadden. A. R. van Dantzig B. B. van Dantzig-Postuma APOTHEKERS-ASSISTENTEN Jan van Scorelstraat 55 - Telefoon 22495 (Vervolg van pagina 6). De eerste van deze club die tot die hoogte kwam was Jitze v.d. Veen die Nederlands kampioen op de 100 m. rugslag werd en daarna kwam Piet ten Thije naar Voren die een voorkeur voor de langere afstanden had en recordhouder werd op de 400 m. de 500 m. en de 1500 m. Inmiddels was een hele schare jeugdige krachten in opkomst. Jan Osinga werd in 1956 Nederlands jeugdkampioen op de 1500 m. En deze veelzijdige zwemmer legde nadien nog beslag op de records van de 100 m. rugslag en de 3 x 100 m. wisselslag. Het is nog niet zo lang geleden dat in Nederland de grens van 1 minuut voor de 100 m. als een prestatie gold die slechts door zeer weinigen van de topklasse kon worden bereikt. Thans bezit LZO alleen reeds in de vier zwemmers die het 4 x 100 m. record op naam van hun club brachten; mensen die regelmatig beneden deze grens blijven terwijl Rob Eerligh hun vijfde man is die tot deze krachttoer in staat is. En op andere nummers van deze sport stijgen ook de prestaties in een snel tempo. Een ieder kan begrijpen welk een enorme training achter deze vooruitgang verscholen ligt. GOED VOORBEELD Voetballers trainen 3 4 keer per week en moeten dan voor deze prestaties betaald worden. Bij de niet betaalde voetballers en de meeste andere sportmen sen liggen de verhoudingen veel ongunstiger en kost het veel meer moeite om demensen bij de training te krijgen. En dikwijls is het dan nog een training onder pressie waar men niet de volle honderd procent geeft zodat het nuttig effect nog afgewacht moet worden. Weet U hoe de zwem mers trainen De leden van de succesvolle ploeg van LZO trainen dagelijks waarbij gemid deld 1500 2000 meter afgelegd wordt Iedere zwemmer heeft een sche ma waaraan hij zich houdt en dat door de trainer voor hem individueel is opgesteld. Dit gaat winter of zomer, het gehele jaar door en zo worden dag na dag, maand na maand, ja zelfs jaar na jaar bij onderdelen van seconden de tijden verbeterd, het lichaam in conditie gebracht en de stijl bijgeschaafd en de techniek verbeterd van de diver se onderdelen zoals start, keer punten ademhaling, arm- en beenslag enz. Als men eenzelfde serieuze training eens kon op brengen bij de andere sporten waarbij Nederland op internati onaal niveau niet met de andere landen kan meekomen, dan zou de achterstand gauw ingehaald zijn. Het materiaal is zeker daarvoor aanwezig dat blijkt duidelijk uit de successen van deze zwemmers. Meermalen komt het voor dat bij een zwemvereniging diverse grootheden op sportgebied el kaar als het ware aflossen; wanneer de ene afscheid neemt staat de andere weer klaar om de plaats aan de top in te nemen. In de Nederlandse da- meszwemwereld zijn dergelijke voorbeelden voldoende bekend. Toch is het niet zo dat bij een dergelijke vereniging de natuur talenten zo maar opduiken. En het is ook niet zo dat een coach een soort van wonderrecept of geheime trainingsmethode heeft. De leden van LZO zijn maar gewone jongens die in iedere andere plaats ook te vinden zijn. De successen van deze club konden dus evengoed behaald worden door de zwemmers van Maastricht, Enschede, Den Hel der of iedere andere willekeurige plaats. LZO heeft aan de heer H. Schoonhoven een technisch be kwame trainer, en die zijn er ook bij bosjes. Alleen techniek is echter niet voldoende. Wat de grote verdienste is van de trainer van L.Z.O. is echter dat hij zijn leden enthousiasme weet bij te brengen voor de zwemsport en dat hij dit enthousiasme bij hen weet te bewaren en aan te wakkeren. Zodoende wordt de training voor hen een ontspan ning die zij niet gaarne willen missen en die boven andere ontspanningen gaat die bij de rest van onze jeugd dikwijls zo een grote plaats innemen. EEN VRIEND Daardoor krijgt men een trai ning met plezier, wat weer een zeer goede en sterke clubgeest tengevolge heeft. En deze voor waarden zijn het die op den duur de topprestaties van een ieder persoonlijk naar voren brengen en voor hen het maxi mum halen uit de sport, niet alleen in prestaties maar ook in het plezier dat zij daarin beleven. De trainer van LZO is naast zijn technisch leiderschap tevens een vriend van zijn jongens en dat bleek zo duidelijk uit de vreugde die naar voren kwam na het behalen van hun grote succes. Zij waren zo uitge laten dat de trainer even te pakken genomen werd en door 'n ploegje van zijn leerlingen geheel gekleed in het bad gejonast werd. Wat door hem kennelijk even vrolijk geaccep teerd werd en hem alleen maar speet om de kostbare chronome ter die hij nog in zijn broekzak had Pure vreugde na de geslaagde recordverbetering: trainer Henk Schoonhoven gaat te water

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 8