HET WAPEN VAN LEEUWARDEN GAAT IN ANDERE HANDEN OVER 'i 3i/eine ^ICrantóje leeót iedereen Toen, in 1922, kwam de tijd van het cabaret en kreeg het Café Buis bij de uitgaande Leeuwar ders een geweldige naam. Elke week traden er andere artisten op en dat waren artisten van naam en faam: Meyer Hamel, Maupie de Vries, A)ex de Haas, Stella Seemer, enfin, noem maar op- Bert Klazema heeft er jaren achter de piano gezeten, bege leid door even voortreffelijke musici als Piet Kreeft, Koster, Maup Cohen en de Weense violist Hans Braun. OMMEZWAAI "Het Wapen van Leeuwarden" zal zeer binnenkort in andere handen overgaan en wanneer we dit zo zeggen, zullen er niet veel stadgenoten zijn, die direct begrijpen, wat er met dat Wapen van Leeuwarden wordt bedoeld. Toch is dit, in het hartje van Leeuwarden, een zaak, die al tientallen jaren bestaat en waarvan de naam voor alle passanten duidelijk leesbaar en zelfs fraai geschilderd op de ramen staat. Maar hoe aardig deze aanduiding ook mag zijn, de Leeuwarders zelf hebben er blijkbaar nooit aan kunnen wennen en spreken sinds jaar en dag gewoon over "Buis" - het Wapen van Leeuwarden is het Café-Biljart Buis op de hoek van het Zaailand en de Prins Hendrikstraat. En, na bijna vijf enzestig jaar "Buis" te zijn geweest, zal het binnen enkele weken geen "Buis" meer zijn: de zaak is verkocht, maar - en dat is toch wel verheugend nieuws - er wordt geen showroom of iets dergelijks van gemaakt, de zaak blijft als horecabedrijf bestaan. Wintersfeer in het (oude) Café Buis: grote kerstboom, sneeuwbuitje, rieten stoelen en dito leestafeltje. natuurlijk heel wat kelners in actie en sommigen, zoals bij voorbeeld de heer Raadgep, hebben er decennia lang ge- JO BUIS werkt, anderen, zoals Nico de Jong, de Moor, Bernard van der Geest, Hanny Godhelp, Bernard Postma, Minne Kroes, Thomas Postma en Arie de Jong werkten er korter of zo nu en dan. Lange tijd heeft het Café Buis van de wekelijkse marktdrukte geprofiteerd - op vrijdagen zat de zaak er bij wijze van spreken tot de nok toe vol met koffie drinkende marktgangers, terwijl ook veel kooplieden van de gele genheid gebruik maakten in het hotel te logeren. In 1958 kwam de oude mevrouw Buis te overlijden, waarna zoon Jo het heft alleen in handen nam - als een groot liefhebber van de biljartsport en uitmuntend bil jarter bovendien legde hij zich vooral toe op het Café-Biljart en hoewel er een jaar of zeven geleden nog eens een verbou wing plaats vind, waarbij er ook een bar met krukjes verscheen, bleef het biljarten in de zaak z'n plaats behouden - nog steeds staan er twee gesmeerd lopende tafels in. Het is nog de vraag of die tafels er blijven staan en hoe het precies gaat worden in het oude café, maar de periode Buis wordt in ieder geval afgesloten. Stellig honderden stadgenoten en niet-L^euwarders zullen pret tige herinneringen aan de zaak en aan de "Buisen" bewaren. Het was in 1910, dat Theodorus (Dorus) Buis in dit hoekpand aan het grote Wilhelminaplein een tapperij begon. Daarvoor werkte hij als kapper bij de bekende Maurer, die een tappe- rijtje met scheerwinkel had aan het begin van de Nieuwestad tegenover het Café De Vrouwen poort. Dat was dus in de tijd, dat het scheren nog vier centen kostte en het scheren van een overledene voor zo'n kapper een buitenkansje was, want "een dooie deed een dubbeltsje". Beter kon datzelfde dubbeltje bij leven en welzijn worden besteed: je werd er voor geschoren en kreeg nog een slukje en een sigaar bovendien. Tien jaar is Dorus Buis op de hoek van het Zaailand en de Prins Hendrikstraat uitsluitend tapper geweest, terwijl de kapper Achenbach achter de tapperij een scheerwinkel dreef. In 1920 haalde Buis voor het eerst muziek in zijn - vergrote - zaak; het waren de dames Warrega, die er twee jaar speelden op de piano en met de viool. "MOEKE BUIS" Maar dat betekende niet, dat nu de muziek bij Buis werd ge weerd; integendeel: jarenlang hebben bijvoorbeeld de Sam- brinco's er nog gespeeld en werd het café vooral tijdens de kermisdagen een centrum van groot vermaak. Bij de bedrijfsvoering nam mevrouw Buis, voor de stamgas ten "Moeke Buis", jarenlang een dominerende positie in - velen zullen zich deze flinke en getap te vrouw nog herinneren, niet alleen als caféhoudster trouwens, maar ook als een enthousiaste beoefenaarster van de kegelsport - het café Buis was evenzeer een trefpunt voor vele kegelaars. Behalve de familieleden zelf kwamen er in al die jaren Aan het eind van de twintiger jaren werd de concurrentie van het cabaret in de Leeuwarder café's voor Buis te groot en het was in 1930, dat Dorus Buis de ommezwaai maakte naar het Café-Biljart-Hotel. In 1934 is zoon Jo bij de ouders in de zaak gekomen en toen kwam het accent meer te liggen op het restaurant en de lunchroom. hetwapehvam leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 7