8 t ^C^tntsjc leest iedereen Lezers klommen in de pen (Vervolg van pagina 4). deze foto eens te plaatsen. De kleuterleidsters in opleiding op deze foto zijn nu zo tussen de 65 en 70 jaar oud. t Harde S. Nieuwenhuis- Stelma. WIE VAN DE DRIE De candidaten van de laatste "Wie van de Drie" kwamen van Schiermonnikoog. Dat eiland riep voor mij herinneringen op. In 1918, in de vorige oorlog, was ik een week met vacantie op dat mooie eiland. Ik moest op zondag terug reizen, want ik moest de volgende dag op vervanging als Rijkstelefonis te naar Sneek. Omdat 't in de mobilisatietijd was, mocht de motorboot niet varen en dus, wij met 't zeilschip terug naar Oostmahorn. Midden op zee kregen we zwaar onweer, weerlicht, donder, storm, hagel en regen. De schippers hadden de zuidwesters op. We moesten in de wind op en kwamen niets vooruit. Opze fietsen stonden in 't ruim in 't water. We zaten met z'n allen in de kajuit te zingen, het mooie lied "Het Hemelhuis". "Door mijn woning speelt een zonnig licht enz. enz. De motor boot zag ons vanuit Oostmahorn dobberen en ze besloten toch ons tegemoet te komen. Wij midden op zee overstappen. Men was jong en zag geen gevaar. En toch was ik blij, dat we in Oostmahorn aan wal stapten. Maar op de vaste wal was helemaal geen regen gevallen. Toen op de fiets naar Leeuwar den. De vader van het Burger weeshuis, TiemersmaofTiemstra, was ook in ons gezelschap. Hij droeg zo'n grote deukhoed (een soort kunstschildershoed). Wij fietsten door Dokkum en de jeugd maar roepen: "Mijnheer als die hoed jongen krijgt, krijgen wij er dan ook een "Ja hoor, allemaal". Daarna ben ik nooit meer op Schiermonnikoog geweest. Ik logeerde bij tante Co, de moeder van Maaike Coerkamp. Maaike was ambtenares óp 't postkan toor. Zo ik heb gehoord, leeft ze niet meer. En moeder vanzelf sprekend niet meer. Amsterdam Mevr. M. Wiels- ma-van der Molen. FRIES In 't Kleine Krantsje nr. 237 waarin u een stukje van mij hebt opgenomen, is een foute naam gedrukt. Het is Dirk Schreuder en geen Puk. Wat heeft u daar een mooie foto bij geplaatst van de oude Groningerstraatweg. Fijn de oude toestand nog eens te zien, daarvoor mijn dank. Ook onder de foto van de voorpagina staat een foute naam Links zittend is niet Jan Gemser maar Jacob. Wat een bekende gezichten waren daar op te zien. Ik kende ze bijna allemaal. Alhoewel ik geloof dat velen er niet meer zijn. Wat het Friese Volkslied betreft ben ik het volkomen eens met Mr. J.S. Bijl. Je hart gaat open als je het hoort zingen. Ikzelf heb het veel gezonden en zing nog veel Friese liederen, als ik aan het werk of in de keuken bezig ben. In mijn jonge jaren reisde ik veel met de Nederlandse Reisvereeni- ging naar het buitenland. Dan kwam er meestal een brief van de leider Drent: neem muziek mee, ook Fries. Dat vonden ze altijd mooi. We hebben veel mooie Friese liederen o.a. Flag- gelied, It Heitelan, Dokter Eelsje Sankje enz. Hier in het Gooi wonen veel Friezen en als ik dan Fries of Leeuwarders hoor praten kan ik het nooit laten wat te zeggen. Ja, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De heer Bijl had het ook over Friese dichters. Het hoofd van onze school 7 was ook een Friese dichter, O. Sijtstra. En onze Meester D.H. Zijlstra. In de klas hingen Friese spreuken. Zo herinner ik mij dat het raam open stond van de klas en daar had ik last van. Ik zei: "Meester het tocht hier". Hij nam de lange aanwijsstok en zei: "Lees dit eens even". Er stond: Frisse loft is medicyn Nim der nou mar hwat fan yn. Naarden A. Has-Drent. Wat de verkeerde namen in onderschriften bij foto's be treft: misschien mogen wij de abonnee's, die ons schrij ven en dat niet met de type machine doen, verzoeken in ieder geval persoonsnamen in drukletters weer te geven. Met alle respect voor de ge achte inzendsters en inzen ders moeten we opmerken, dat hun handschrift soms nauwelijks of niet te ont cijferen is. Dat er dan ver keerde namen in de krant komen is onvermijdelijk. Red. t KI. Kr. LEUKE REAKTIES In het stukje Leuke Reacties van mevrouw A. Has-Drent uit Naarden in 't vorige Kleine Krantsje, las ik, dat onze mede oudste Sint Jacobsstraatbewoon- ster, mevrouw Sanders-Polak bij haar in de straat woont. Dat zij mijn artikel over de Sint Jacobs- straat van laatst interessant vond, kan ik me indenken. We hebben er tenslotte vijftig jaar onze ups en downs meegemaakt, tenminste 1930-'40 en dan na 1940, hier zullen we maar over zwijgen. Zeer nieuwsgierig ben ik naar haar zoon Bert. Is hij nu Mr. Hij had wel een koppie k. Leeuwarden H. van Keulen. VREEMDE AVONTUREN Ik wil graag nog even reageren op het schrijven van de heer Oppenhuizen uit Grouw over de dansclub bij de Oude Veemakrt. Ik ben nu 77 jaar en heb daar ook altijd prettige herinneringen aan bewaard. Wij verlangden altijd naar de zondagmiddag. We kenden daar ook de heer Oppenhuizen wel; u moet weten dat wij als dienstmeisjes de hele week hard moesten werken, dat is heden ten dage niet het geval meer. We gingen met zijn drieën als zusters daar heen en konden ons hart op halen met de wals Feleta, IJswals enz. Als dan de winteravonden voorbij waren hadden we de laatste avond feest, muziek, zang en dans. Was 't ondertussen al daglicht gewor den, dan kwam de Jan Plezier voor de deur met twee paarden, we gingen dan regelrecht naar het bos in Tietjerk en kwamen dan zo ongeveer vijf of zes uur thuis in de morgen. Nu, dat stond er in de regel niet goed bij met onze vader; och als je jong bent zie je dat zo niet in. Zo heb ik ook een avontuurtje beleefd met mijn vriendin. Ze was erg ondernemend uitgeval-, len en toen we weer een vrije zondag hadden zei zei: "Laten we maar eens naar het Poptaslot in Marssum gaan" maar helaas was dat gesloten. "Nou", zei ze we lopen maar wat door 't is zulk mooi weer. Nu, we kwamen warempel in Franeker en heb ben daar heerlijk gerust en wat gegeten. "Nu", zegt ze opeens, "Ik heb familie in Harlingen wonen, en dat is eigenlijk maar een eindje". Zo gezegd, zo gedaan. Later bleek het zo'n 27 kilometer van Leeuwarden te zijn. Enfin, we zijn na lang zoeken in Harlingen er hartelijk ontvangen en wilden des avonds graag naar de bioscoop. De film duurde zeker wat langer en toen we bij het station kwamen was de laatste trein al vertrokken. Nu, daar stonden we midden in de nacht. We zijn toen maar haar het politiebureau gegaari, want we wilden die familie niet wakker maken. De politie heeft ons in een klein hotelletje ondergebracht, 't Was er netjes en schoon en we zijn samen in een bedstee gekropen. We kon den de slaap niet zo goed vatten, want toen het op geld aankwam hadden we tezamen maar 25 stuivers. Enfin, de andere mor gen kregen we ook nog boter- hem met thee, maar toen kwam de aap uit de mouw. Met een paar rode hoofden bekenden we dat we niet genoeg geld hadden, 't Waren erg vriendelijke men sen en ze lieten het zo maar zitten. Maar daar stonden we (Vervolg op pagina 9). Donderdags kwamen de boten met vee bij de Willemskade aan en was het er een hele drukte

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 8