WANDELE DAAR II A "•ww SACREMENTSTRAAT W M H H NIEUWEBUB 't 3Cleine 3<Crantóje leeót iedereen "Deur klemt" - een stuk van de Breedstraat, dat duidelijk aan het verzakken is Hierboven: het huisnummer M. 47, dat in overgrootvaders tijd nog betekenis had. Maar het pandje, dat er bij hoort is ook al sinds jaar en dag onbewoond. Hieronder: het stuk van de Breedstraat bij de Nieuweburen met rechts de enige slagerij, die zich hier kon handhaven, die van Damhuis. De Breedstraat zal in de ogen van onze voorouders zeker een brede straat zijn geweest, breder in ieder geval dan de Sacrement- straat, de Minnemastraat en de Slotmakersstraat hier vlak in de buurt, voor ons is het een straat als zovele andere, hoogstens elf of twaalf passen breed. Stevig aanstappend loop je er binnen een minuut doorheen, maar je kunt er ook langer over doen om er je ogen en oren de kost te geven, zoals ik dat een dezer dagen heb gedaan. En, hoe kan het ook anders, dan doe je natuurlijk toch wel leuke ont dekkingen. In vroeger jaren is de Breed straat de straat van de slagers geweest; nu zit er welgeteld nog maar een, dat is slager Damhuis en die kon bij het opfrissen van z'n geheugen zo een hele reeks slagersnamen uit de mouw schudden: Van der Kaars, Efdé, Duynn, Van der Schel op de ene en Zijlstra op de andere hoek van de Nieuweburen, de Bruin, die schaapsvlees verkocht. Kees de Boer, Staalstra, Hoekstra, de paardenslager, Hessel de Wilde en niet te vergeten diens broer Gerrit (Gerson) de Wilde op de hoek van de Put. Slager Damhuis is dus de laatste, der Mohikanen en hij is jong genoeg om er nog lang te blijven zitten, maar, zegt hij, dan zal de gemeente langzamerhand toch wel eens wat aan de straat moeten gaan doen. Vooral het deel van de straat aan de kant van de Nieuweburen is lelijk aan het aftakelen en de boel zal daar wel aan het verzakken zijn ook. Bij twee panden werd mijn oog althans getroffen door een brief je met de tekst "Deur klemt" - even doordouwen dus om er in te kunnen. Vroeger de straat van de slagers, nu de straat van het antiek; ik telde er vier winkeltjes en dat dus alleen tussen de Nieuwebu ren en de Put - in de aangren zende straten is nog veel meer ouds te koop. Op de hoek van de R. Groenink, handelaar in antiek J. Dijkstra, handelaar in groente 32 2 Woonhuis R. Groenink T.D. Timmer, fotograaf 40 45 Zonweringbedrijf Friesland Onbewoond 42 47 Woonhuis Johan en Pien Visser B. de Wilde, slager 44 49 Etalageruimte De Komeet, rijwielen E. Bos, koopman in vaten en zakken 46 51 A Concertzaal Schaaf Concertzaal Schaaf 48 53 Wed. Braaksma, winkelierse in groenten R. Braaksma, winkelier in groenten 50 '55 Lijstenfabriek van M. Minnema I. Colthof, rabbinaal opzichter 52 Ifl 57 Rijwielstalling Zalen Schaaf S. Hoekstra, paardenslager 54 59 Ideeshop R.S. van Beuningen H. Hansma, winkelier in sigaren 56 61 Slagerij Damhuis Slagerij Damhuis 58 63 Henzotechniek K. Henke S. Mendels, godsdienstonderwijzer 60 Filiaal Wasserij Ozon C.P. Schaaf, winkelier in vis en fruit 62 In de antieke Wereld, R. Groenink Onbewoond 64 Sexshop-bordeel W. Zijlstra, slager 118 116 Op dit kaartje van de Breedstraat de namen van de bewoners van vandaag jaar vinden we er nu nog steeds: de Concertzaal Schaaf, de groentezaak vai

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 6