Friesland Bank 4 - tl a,y i J" Uw eigen bank 't ^^Cleine ^.rantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen WAT WILT GU Naar aanleiding van het stukje van mevrouw A. Has-Drent in 't Kleine Krantsje nr. 238 over o.a. de onderwijzers-dichters Sytsma en Zijlstra, hoofd en onderwijzer van School 7, kwam mij een voorval in de gedachten uit 1912, toen ik ook leerlinge van School 7 was. Wij meisjes kregen des tijds op woensdagmiddag hand werkles in het klasselokaal van meester Zijlstra. Op een middag had ik mijn poëzie-album mee naar school genomen en het gedurende de handwerkles in het vak gelegd. Natuurlijk vergat ik om vier uur om het album weer mee te nemen. De volgende dag ging ik naar meester Zijlstra om te vragen of ik mijn album even mocht ophalen. Meester Zijlstra had het echter al gevonden en haalde het uit zijn lessenaar. Toen ik thuis kwam zag ik, dat meester zelf er een gedicht in had geschreven, waarschijnlijk door hemzelf gemaakt, en lui dend alsvolgt: f Bij het eerste kampioenschap hadden wij kunnen promoveren naar de 3e klas K.N.V.B. (4e klas bestond toen niet), maar dan moesten wij o.m. naar Usquert, even voor Roodeschool (Gr.) en dat vond het Bestuur te be zwaarlijk. Dus wachten op een volgende gelegenheid en dat werd raak met een jaar er tussen en zonder Usquert. Onderwijl zijn deze personen tussen de 69 en 74 jaar, voor zover nog in leven. Ik geef u hier de namen van links naar rechts van de achterste rij t.w. K. Friso, F. Mebius, N. ter Horst, S. Keizer, A. de Jong, J. Tanja, A. Kruijne en B. Dorenbos. Overige drie: J. v.d. Lei, G. Stelpstra en H. v.d. Laan. Nog wil ik vermelden dat G. Romkes hier ook bij hoorde, doch toen niet was opgesteld. Broekopbienster, door de heer Van Kampen ter sprake ge bracht in zijn "onvergetelijke wandelingen door Oud Leeuwar den". Ondergetekende is -ook op de bewaarschool aan het Toer- nooiveld geweest. Toen was het hoofd juffrouw van der Sluis en de onderwijzeressen waren de dames Plantinga en van der Linden en, meen ik, juffrouw van der Kaars. De Broekopbien ster was vrouw van der Heide. Juf van der Linden heeft op de Wissesdwinger nog enige jaren naast mij gewoond op nummer 26 en juffrouw Plantinga woon de na haar pensionering op de Reindersbuurt. Leeuwarden J. Tanja. Leeuwarden DE BROEKOPBIENSTER Even een aanvulling op het schrijven van mevrouw J. Bont- huis-Bijlenga te Hengelo over de Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. M. Bouman. LEUKE REACTIES Toen ik 't Krantsje nummer 237 open deed zag ik dadelijk de herberg van Klopma, die ik nooit kan vergeten, omdat wij er jaren hebben gewoond. Mevrouw Has-Drent schreef, dat bij de herberg een streekje huizen stond en dat daar een Schreuder woonde. Nu, daar ben ik een van, op een na de oudste. Er waren drie huisjes. Van het eerste, dat van ons, kon je de schoorsteen nog zien op de foto, die in 't Kleine Krantsje was afgedrukt. Het tweede huis was van Elzinga, die ook bij de gemeente was, net als mijn vader. Het derde huis was eerst een laboratorium. Na jaren is het ook bewoond en wel door een man, die we Zwarte Tinus noemden. Wij waren met z'n zevenen als kinderen en hebben er wel zestien jaar gewoond. Toen we bericht kregen, dat de huisjes afgebroken moesten wor den, zijn we verhuisd naar de Bagijnestraat. Ook kan ik mevrouw Has wel zeggen, dat ik vroeger vaak bij haar ouders aan de deur ben geweest. Wij als kinderen brach ten altijd het Zaterdagskrantje van Schierbeek rond en zo kwamen we in het Werkmans- lust, het Oud- en Nieuw Eigen brood, de Lindebuurt en op het Oldegalileën tot de Houtpolle toe. We kenden daar alle mensen wel, want met Kerstmis en Nieuwjaar gingen we bij alle deuren langs om te Nieuwjaar- (Vervolg op pagina 12). Vanzelfsprekend was ik vreselijk trots op dit mooie gedicht van een "meester" in mijn poëzie album Groningen S.E. Niemendal- Gosses. P.S. Mevrouw A. Has-Drent is toch niet de Anna Drent met wie ik op School 7 in de klas zaten van wie ik ook nog een gedicht uit 1913 in mijn poëzie-album heb staan N.G. ROOD GEEL In uw blad nr. 228 d.d. 2-11-74 trof ilc een foto aan met daarboven "Oude Glorie van Rood-Geel", waarbij o.m. staat "bijna veertig jaar geleden". Ik ben zo vrij hierbij een foto in te sluiten van de zelfde vereni ging bijna of zeker vijftig jaar terug. Deze werd genomen op het Fonteinland, waar de ploeg voor de 2e maal kampioen werd van de le klas F.V.B. U weet het toch nog wel SLAGERD SWART voor droge worst en speciale vleeswaren gemaakt naar eigen 100 jaar oud recept. Ook voor speciale dagen het adres voor rollades en specialiteiten. Nieuwestad 16 - Leeuwarden Nog een foto van de oude herberg van Klopma, nu met de reclamezuil op de Hoekstersingel er bij. Op de plaats van de herberg staat thans het kantoorgebouw van de Energiebedrijven.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 4