OVER DE BEWAARSCHOLEN ENVROUW VERHAAR 3^(eme 5iranfd/e leeM iedereen DE TRAGISCHE DOOD door brandde kwamen er zware kitten cokes in. Veertien jaar was ik, toen ik met Wimmie Zandstra kwekeling werd bij Juf A. Braaksma aan de Eestraat nr. 3. Verder waren daar de dames Ten Bouwhuis, Klaassen, Nieuwland, Richter Rhodeus en Sjouk Bakker. Sjouk was nog op de hoofdakte cursus. Wat voelden wij ons klein bij meisjes als Yme Pitstra, Tet v.d. Heide en Sjouk Bakker. Maar nu eerst over die heel belangrijke figuur in onze school en wel vrouw Verhaar. Zij was schoolschoonmaakster, hielp waar nodig was en ging op vaste tijden met de kinderen naar de W.C. om ze te helpen hun broekjes met bandjes vast te maken, wat haar in de volks mond de naam van "broekop- bienster" gaf. VROUW VERHAAR Vrouw Verhaar was er altijd. Ze was vrijgezel, droeg altijd donke re japonnen met een bonte schort er over heen. Ze was altijd keurig netjes, schoon en fris en zo was de school ook, die zij moest onder houden, wat geen kleinigheid was. Drie grote lokalen met drie of vier rijen bankjes, één grote speelzaal wat lage lange banken en een paar tafeltjes en stoeltjes, het bezit van de notaris. Ze viel in handen van de kandidaat notaris, die nu het kantoor beheerde. De kandidaat beant woordde de brief niet. Later zocht de inbreker weer contact en begin april ontmoet ten inbreker en kandidaat nota ris elkaar. De kandidaat deed het toen voorkomen, dat hij wel iets voor het voorstel voelde. De naar schatting tachtigduizend gulden, die er op een goede dag in de kluis zou zitten, zouden worden gedeeld en de verzeke ring werd de strop toegedacht. NAAR DE POLITIE Na dit gesprek stapte de kandi daat evenwel naar de politie. Die toonde uiteraard veel belangstel ling voor de zaak en na overleg met de justitie werd besloten het spel verder te spelen. De kandi daat zou Brandkastenpiet in de waan laten met de notaris zelf te doen te hebben. De Officier van Justitie bij de Rechtbank in Den Bosch wilde de inbreker dan uit lokking tot oplichting en ver duistering ten laste leggen: Om het bewijs zo overtuigend mogelijk te maken werden al voor de inbraak enkele telefoon gesprekken tussen de kandidaat en de inbreker opgenomen op de band. Ook het gesprek, dat de kandidaat op de avond van de inbraak met Brandkastenpiet zou voeren, zou op de band worden vastgelegd. Intussen had de Officier van Justitie en een Substituut Offi cier uit de inlichtingen over Brandkastenpiet, ingewonnen bij iemand in Amsterdam, die Piet goed kende, de indruk gekregen, dat de inbreker een misdadiger van kaliber was. Zelf had Brandkastenpiet de notaris al verteld tijdens zijn kraken altijd twee revolvers bij zich te dragen, maar - had hij er aan toegevoegd - nu ze samenwerkten zou dat natuurlijk niet nodig zijn. Maar kon de kandidaat daarop ver trouwen Zou de inbreker toch niet van zijn wapens gebruik maken om hem als kroongetuige uit te schakelen Grote voorzichtigheid bij het opzetten van de val leek de justitie daarom geboden en de arrestatie werd tot in de puntjes voorbereid. In en rond het huis stelden zich een groot aantal rechercheurs verdekt op. Twee politiemannen - een met een geladen revolver in de ene en een staafbatterij in de andere hand - verborgen zich in een stalen archiefkast in het kantoor, waar de kandidaat de inbreker zou ontvangen. Ook de Officier van Justitie en zijn Substituut bleven in de buurt. De kandidaat notaris kreeg een kogelvrij vest en een dubbele stalen plaat, die hij in geval van nood voor zijn gezicht zou kunnen houden. DE KLUIS IS STEVIG Bij het luid uitgesproken wacht woord "de kluis is stevig en de deur is vijftien centimeter dik" zouden de politiemannen uit de kast te voorschijn komen om de bejaarde inbreker te .overmeeste ren. Na het telefoontje van de kandi daat "de mand ligt klaar" kwam Piet naar Valkenswaard. Hij vond er het notariskantoor in volslagen duisternis gehuld. Al leen in een tegenover het kan toor staande woning brandde NIET BEWAARD Twee doffe revolverschoten, ge lost in het stikdonkere kantoor van een notaris in Valkens waard. vormden in de nacht van 25 op 2b april 1957 de dramati sche ontknoping van een mis drijf. waarvan de politie wist. dat het zou worden gepleegd. Wat de spectaculaire arrestatie van een beruchte inbreker zou wor den. werd zijn ontijdige dood: met medewerking van de justitie in de val gelokt zou Brandkas tenpiet. als een misdadiger-tot- zijn-laatste-ademtocht in het harnas sterven. IN LEEUWARDEN Wie was Brandkastenpiet en hoe raakte hij op de laatste dag van zijn leven in het Valkenswaardse notariskantoor verzeild Brandkastenpiet. alias Piet de Brandkastenkraker. was een zware jongen uit Anisterdam. Hij was al zeventig en had een groot deel van zijn leven in de gevangenis in Leeuwarden door gebracht - al konden we hem dan moeilijk een stadgenoot, of oud-stadgenoot noemen, best bekend in Leeuwarden was hij wel. VAKMANSCHAP Bij de politie genoot hij een zekere faam om zijn vakman schap en sportiviteit. Hij was een man van het grote werk, die wist te geven en te nemen. Als jongeman van omstreeks dertig was hij een van de eerste autogeen-lassers in Nederland. Hij verstond het lassersvak en hij kon snijden als geen ander. Elke brandkast, die hij onder handen kreeg, sneed hij lineaal- rccht open. Voor de politie vormde dat dikwijls een aanwij zing voor zijn schuld; ze hoefden vaak maar een foto van de open gesneden brandkast te zien om te weten, dat Piet aan het werk was geweest. Maar Brandkasten piet verloochende zijn vakbe kwaamheid hooit; hij kon niet anders, hij sneed altijd recht. Op heterdaad betrapt toonde Piet zich altijd sportief. Nooit maakte hij van vuurwapens gebruik, noch verzette hij zich of vocht hij met de politie: hij gaf zich gewonnen, zodra hij zag. dat het spel verloren was. Als werkwijze had Brandkasten piet zich het systeem van de ge kantelde tafel eigen gemaakt. Hij schoof een tafel op z'n kant tegen de brandkast aan. Over de tafel heen werd een zeil gelegd en eronder kon Piet dan werken, zonder dat het licht van zijn snijbrander naar buiten viel. PIET ONDERT ZEIL Vandaar, dat Brandkastenpiet ook wel Piet onder 't zeil werd genoemd. Was hij als brandkastenkraker berucht; bij zijn kornuiten van de Amsterdamse onderwereld kon Piet evenmin bogen op een goede naam. Want eenmaal ge arresteerd maakte hij er geen geheim van. wie bij de kraken zijn helpers waren geweest en zo verscheen hij zelden alleen voor de groene tafel van de rechter. Na enkele jaren gevangenisstraf stapte Brandkastenpiet weer in zijn Fordje en toerde opnieuw als een vertegenwoordiger door het land. Maar nooit nam Piet enige handelswaar in zijn koffers mee; die bevatten slechts de de scholen schoon moesten houden. Van de vroege ochtend tot laat in de middag waren zij in school aanwezig. In de winter moesten ze vier grote kolomka chels aanmaken, 't Gebeurde met hout en lange turf en als dat De kinderen werden niet be waard. Technieken van toen worden ook nu nog toegepast. Het gaat nu echter in de gezellige moderne scholen veel vrijer toe. Wat is er in onze jaren gevoch ten en vergaderd om de naam van de scholen te veranderen. Heeft lang geduurd, maar het kwam er door. evenals de lage Het personeel en de kwekelingen van Bewaarschool 3 met zittend, de tweede van rechts de onmisbare vrouw Verhaar. Van links naar rechts: Sjouk Bakker, Jel van der Meij, Aiie Schaaf, Hanny Barend. Daarvoor: Geert Richter Rohdens, Cathrien de Haan, juffrouw Braaksma en naast vrouw Verhaar Harmke Nieuwland. Voor: Tilly Waringa en een Rika. Bij het zien van de foto in 't salarissen. Het onderwijs zat Kleine Krantsje 237 van een altijd in de verkeerde hoek. Veel kleuterklas uit ongeveer 1925 (ik beter is het geworden, maar meen dat die nog van een ideaal is het bij het kleuteron- vroegere datum moet zijn) be- derwijs nog niet, als men bekijkt, kroop me de lust om eens over hoe weinig de hoofdleidster per de kleuterscholen van toen te maand maar meer verdienen schrijven. Er waren destijds zes Gemeentelijke Bewaarscholen in Leeuwarden, n.l. aan het Vliet, Tuinen, Eestraat, Oostersingel, Prinsentuin en aan het Tour- nooiveld. Respectievelijke hoof den waren de dames juffrouw Petraeus (Petreus), Fischer en Braaksma, Hollenga, en Kaastra. Op de foto van de Tuinen staan: Juf Fischer en Juf Broers, de eerste gevreesd, de andere zeer geliefd. De naam van de kweke ling schiet me niet te binnen. Juffrouw Broers gaf ons les aan de cursus voor bewaarschool-on derwijzeressen. Wat hebben we de naam bewaarschool verfoeid dan de andere leidsters terwijl zij uiteindelijk toch de volle verantwoording dragen. Maar niet daarover wilde ik schrijven; mijn bedoeling is het ten eerste, om die vrouwen eens naar voren te halen, die destijds cylinders en de snijbrander, die hij voor zijn volgende kraken nodig had. Het idee zich de middelen te verschaffen voor een onbezorgde oude dag haalde Brandkasten piet uit een krantenbericht. Het meldde de ontsporing van een notaris in Valkenswaard. Voor verduistering en valse belasting aangiften had het Gerechtshof in Den Bosch de notaris veroor deeld tot zes weken gevangenis straf. Bovendien was hij uit het notarisambt ontzet. Veronderstellend, dat de in financiële moeilijkheden geraak te notaris wel wat geld zou kunnen gebruiken, stuurde onze Brandkastenpiet hem een brief. Hierin stelde hij voor in het notariskantoor een inbraak te ensceneren, de brandkast te legen en het geld samen te delen. Deze brief kwam evenwel niet in

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 6