Uit de tijd van t koegelfleske VROLIJKE PLOEG LEEUWARDERS 10 STADSNIEUWS VAN VROEGER 't ^Cieine Z^Crantóje leeót ledereen Vervolg van pagina 5 deze rij me't enig voorbehoud. Aan de overkant, Over de Kelders waren twee zaken van Bolman, ik meen twee broers, klokken, horloges en sieraden. Ik weet dat er bij een van hen een electrische klok aan de gevel hing en de zaak van Boomsma, verder was er de boekhandel van H.O. Jongbloed. Dan was er een particuliere woning met hardste nen trap naar de voordeur, daar woonde de heer Attema, goud smid', en dan kwam de speel goedzaak van R.F. ter Horst. Hier waren ook nog al wat kinderen. Enkele waren wat ouder dan wij, maar met Johan (Hannie toen) gingen we nog al om. Dan was er nog Marietje en Anton. Verder waren er de drie panden met de mooie "gouden" emblemen aan de gevel "de Adelaar" was apotheek, ik meen de heer Brouwer, dan "de Kat", dat was meen ik een ijzerhandel en daarnaast "de drie schoppen" de zaak van Schöneboom. Er was daar ergens een smalle steeg, daar was de werkplaats van Attema, die uitkwam in de Heerestraat. De luxe banketzaak van Halbesma was er toen zeker ook al. Op de hoek van de Oosterstraat en de Berlikumer- markt is de kruidenierszaak geweest van de heer Maurer, daar moest ik nog al eens een boodschap doen. Natuurlijk was daar toen nog de hoge smalle "Paardepijp" voor de toen smal le Peperstraat. Op de hoek van Naauw en Groentemarkt was de zaak in luxe en huishoudelijke artikelen van de heer Schwaner, daarnaast de bloemenzaak van de heer J.Jongstra en verder de sigarenzaak van Stoffels. Ook was even verder de banketbak kerij van Wiegersma, op het eind waar nu de zaak van Jamin is, was de groente- en fruitzaak van Keverkamp. Op de hoek van Grote Hoog straat en Naauw was in die tijd nog de ouderwetse kruideniers zaak van Zijlstra. De voordeur was niet op de hoek maar aan het Naauw. Etalageramen in het Naauw, maar ook in de Grote Hoog straat. De heer Zijlstra was een oude baas met zwart kalotje op het hoofd, pijp aan. We mochten er graag naar toe. Mevr. Zijlstra hield veel van kinderen, we kwamen daar wel in de kamer en kregen dan meestal wat. Zelfs toen de heer Zijlstra overleden was, en de weduwe verhuisde naar de Eewal kwamen we nog bij haar. Later werd het pand verbouwd en kwam de ingang op de hoek. Het bleef een kruide- niersbedrijf, maarmoderner. Het werd toen geleid door de Gebr. Droge. In de Grote s Hoogstraat was dan de zuivel handel van Ellens, de lijstenzaak van de Kruijs en de slagerij, eerst van Wigcheren, later Rek ker. Verder in de straat de Albino kruidenierszaak van Krol en daar tegenover de bekende slagerij van de Vries. t)it was dus de omgeving waar we vijf jaar woonden, van mei 1913 tot mei 1918. Op de hoek Peperstraat - Wirdumerdijk was de boekwin kel van Eekhof en daarnaast de bakkerij van Swilderis, waar we wel brood haalden. In 1913 de onafhankelijkheids feesten, druk aan de zaak, vader grossier in feestartikelen. Wij feest op school, in optocht naar de Wilhelminabaan, mijn zus en ik in witte matrozenpakjes met oranje bies, wittè kousen met oranje sterretjes, witte schoenen en witte baret met oranje band. 1813-1913. Vaandel, ook met oranje op schrift: "God redde Nederland". Zo zijn we nog naar Dwinger geweest de fotograaf, hoek Molenpad. Deze foto is nog in ons bezit. Zo weet ik ook nog best dat Auke Wierda als Napoleon te paard, in die optocht meereed, zoals onlangs in "het Kleine Krantsje" werd vermeld. Overal was feest, we zijn met onze ouders ook nog in Berlikum geweest, waar "Prins Willem van Oranje" die daar met een schip binnenkwam, onder klokgelui feestelijk werd ingehaald. Vervolg van pagina 7 Postma van de melkboer, Sipke Boskma en de meisjes Hieke de Jong, Wietske Scholten, Marietje Woudstra, Durkje de Boer, dochter van de socialistische voorvechter en SDAP-wethouder Harmen de Boer, Martha (Mat- teke) de Ruiter van de wasserij in de Vegelinstraat, Martha van der Wal, Andriesje Meindersma van de melkboer uit de 2e Vegelindwarsstraat, Martha El- zinga, Aukje de Jong, dat zijn er maar enkelen uit mijn klas van de 30 40 totaal. Diverse namen zijn me ontgaan, maar is dat een wonder Zelf verbaas ik mij er steeds weer over hoe ontzaglijk veel namen en gebeurtenissen er naar voren komen als je in je herinneringen gaat graven zoals ik dat nu voor ons "Kleine Krantsje" met veel genoegen heb gedaan. Je moet als kind toch ergens wel intensief hebben geleefd en spelenderwijs ontzet tend veel in je hebben opgeno men om na zoveel jaren dit alles De Boomgaardstraat weer op papier te kunnen zetten. Hoe langer je hierover zit te denken hoe meer de herinnerin gen als het w3re staan te dringen om geboekstaafd te worden Ik hoop, dat deze herinneringen ook nu weer met genoegen door vele Leeuwarders en oud-Leeuw arders zullen worden gelezen. Dit waren uiteraard herinnerin gen aan School 13, omdat mij toevallig op dezè school mijn eerste kennis werd bijgebracht. Anderen bezochten één van de vele andere scholen in ons goede Leeuwarden, maar bij allen zullen de herinneringen hieraan vrijwel met de mijne overeen stemmen. Graag zal ik weer iets verder gaan graven om andere mensen en gebeurtenissen aan de vergetelheid te ontrukken En mochten er oud-medeleerlin gen naar aanleiding van mijn misschien niet volledige herinne ringen behoefte hebben hierop in te haken of deze aan te vullen, dan zal dat voor mij het bewijs zijn, dat de uren, aan dit werk besteed, niet tevergeefs zijn geweest Ald-Ljouwerter HET ONWEER Tijdens het hevige onweer van nacht. is de bliksem geslagen in het huis van den heer F.J. Arnold, staande op de hoek van de Schubert- en Mozartstraat. Onder de plaats, waar de blik sem insloeg, sliep dr. J.P. Buis, die natuurlijk geweldig schrok, doch gelukkig ongedeerd bleef. Een schilderijtje aan de wand werd door de slag naar de andere zijde van de kamer geworpen. De omwoners daar waren begrij pelijkerwijs ook zeer geschrok ken. (1935). 40 JAAR NOTARISKLERK De heer W. de Jong alhier, die gisteren den dag herdacht, waarop hij 40 jaar geleden zijn loopbaan als notarisklerk begon en sinds 1908 in dienst is bij notaris mr. P.D. Poelstra, werd gisteravond bij zijn aankomst met de Amelander boot, op welke eiland hij in gezelschap van notaris Poelstra had ver toefd, te Hól werd door een muziekcorps ontvangen, terwijl hij bij zijn thuiskomst in de bloemetjes bleek te zijn gezet door den Bond van Notariskler ken in Nederland, van welks plaatselijke afdeeling hij voorzit ter is, alsmede door notaris Poelstra en de collega's van den jubilaris. (1941). Omstreeks 1910 is deze foto gemaakt van een vrolijke ploeg zeer bekende Leeuwarders, die een dag op pad waren met de boot van Sijmen Hoogterp van het Zuiderplein. Staande Heeger uit het Naauw en Soer, de landmeter. Zittend Jan Wilhelm}1 van het Heerenwaltje, Andries Bouma uit de Sint Jacobsstraat, Sijmen Hoogterp, Hugo Flaeke uit de Grote Hoogstraat en C.W.H. Schroder. Tenslotte zittend in het gras: Oebele Boersma van het Friesch Koffiehuis aan de Wirdumerdijk. De meeste heren staan net op het punt een kelkje vocht achterover te slaan, er liggen ook al een paar lege flesjes in het gras en vaag op de achtergrond ontwaren we het enorme gevaarte van een grammofoon. Kortom, de stemming zat er wel in, toen - in het Princenhof - deze foto werd gemaakt

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 10