DRAVERDEN: VOLKSVERMAKEN VOOR HET VOETBALLEN Wie herkent dit punt 2 't 5kleine ^ICrantóje leeót iedereen Rlngrijderij op de Marsumerstraatweg DOOR J. C. DAM Voor het Engelse voetbalspel stormenderhand de wereld ver overde, ook bij ons in Leeuwar den, waren hardrijderijen op de schaats en draverijen te paard ware volksontspanningen. Was er een hardrijderij "Achter de Prinsentuin" of een harddra verij op de Marssumerdijk, dan trokken deze heel wat mensen. Strijd kwam er bij te pas en dat was wat men wenste te zien Bij een harddraverij reed men, "man te paard", sulky's waren van latere jaren. Was er een draverij op de Marssumerweg dan was dat in 't centrum van de stad duidelijk merkbaar. Lijstverkopers op de Nieuwestad en bij de Vrouwen poort verbraken de stilte met hun geroep van: "wie mut er nog een list, alle peêden staan er op Werd er een draverij gehouden op een verjaardag van leden van het koninklijk huis, dan zag men op de Nieuwestad als lijstverko- per ook onze geachte stadgenoot "Pang". Geheel in oranje was hij gekleed, waarmee hij duidelijk te kennen gaf geen Troelstraman- netje te zijn. Pieter Jelles kon zeer zeker niet op zijn stem rekenen. DE GROENE WEIDE Bij het hotel "De Groene Weide" tegenover de Oldehove, toen herberg met doorreed geheten, was het een drukte van belang. Boeren uit heel Friesland kwa men hier in hun sjezen aan, ontspanden hun paarden en lieten die in vrijheid lopen in het stuk land nabij de herberg. Zelf kochten ze een borreltje in 't café. De wandeling langs de straatweg naar de hardrijdersbaan was een waar genot. De weg vertoonde zich nog in volle glorie. Vier rijen hoge iepenbomen sierden de straatweg. Aan weerskanten was een wandelpad waar men, nu ook op dezedrukke dag, veilig kon lopen. Hier en daar stond een man met een kar fruit of lekkernijen. Nog maar enkele woningen van hereboeren, die hun kaltjes op het droge hadden, ontnamen het uitzicht op het weideland. De harddraversbaan begon waar nu de Engelsestraat is en eindigde bij de prachtige villa "Baensein", nu ook ten prooi gevallen aan de stadsuitbreiding. De stukken land aan weerskan ten van de straatweg waren bestemd voor de toeschouwers. De ene kant was vrij, de andere kant vergde een kwartje, was dus voor mensen met kapitaal. Sloten scheidden de terreinen van de harddraversbaan af. Daar de kijklustigen wel drie diep stonden, kon het wel eens gebeuren dat dé rij achterste mensen zo opdrong, dat de voorsten in de sloot werden geduwd. Behulpzame handen trokken zulke drenkelingen er weer uit, onder gejuich, als werd er een winnend paard begroet Bekende pikeurs waren in die jaren de Sideriussen. Abe, de vader en zijn zoons Marten en Johannes. Ze behaalden heel wat overwinningen. Een stal renpaarden, door het hele land bekend, was die van Jitse van der Veen. Deze had een kapitale boerderij aan de Zomerweg, de weg tussen Tietjerk en Bergum. Zijn paar den wonnen voorname prijzen, waaronder "de Gouden Swiepe". Het paard "Henriot" was eens kampioen van Nederland. Ook had hij fraaie Friese paarden. Deze zijn geheel zwart, een kruising van een Arabische hengst en een Oldenburger merrie. Deze paarden zijn erg intelligent en treden veel op in grote circussen. De hereboer van der Veen is treurig aan zijn eind gekomen. Hij had een meisje in dienst, op wie Bergumerjongens een oogje hadden. Deze knapen bezochten haar en vertoefden op het erf van de boer, wat van der Veen niet toestond. Toen hij ze van zijn eigen erf wou verwijderen, moet één van die knapen z'n mes hebben gegrepen en hem hiermee in het hart hebben gestoken, waar na van der Veen dood neerviel. Door het aanleggen van de tramlijn naar Marssum en verder, was de harddraversbaan ten dode gedoemd. Ook als wandelweg verloor de Harlinger- straatweg veel van zijn luister. Bomen werden gerooid en trot toirs aangelegd. Wat is er in dit stadsdeel veel veranderd, hele huizenblokken verrezen als pad destoelen uit de grond met het verdwijnen van de harddravers baan op de Marssumerdijk verloor Leeuwarden een typisch volksvermaak. Een vraag aan de lezers van 't Kleine Krantsje: wie herkent dit punt Deze oude, vergeelde foto dwarrelde op onze redactietafel neer, maar we weten niet, waar, lang geleden, deze plaat werd gemaakt. In Leeuwarden Waarschijnlijk niet, want daarvoor lijkt het beeld wat te "plattelands". Maar waar dan wel Zijn er lezers, die het punt herkennen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 2