t SiLleim Ü^Crantóje leeat iedereen ouders van ondergetekende. Een paar jaar ben ik bij hen geweest als half wees. Wanneer we in hun kamertje zaten hoefden we geen klok, want elk ogenblik zagen we het Dokkumer lokaal- tsje rijden. DIKKE MOK De ouderen onder ons zullen zich ook hun buurman nog wel herinneren, een oud onderwijzer, die Dikke Mok werd genoemd; hij was plusminus twee meter lang en woog een driehonder pond. Nu gaan we op het Ruiterskwar- tier een kijkje nemen en wel tot de hoek van de Wirdumerdijk. Van de hoek van het Schavernek tot de Haniasteeg is heel veel veranderd. Op dat streekje heeft de heer Hoogeveen gewoond, jarenlang voorzitter van Ten Kate. Er was ook een vrij grote winkel in Fongersrijwielen, waar Sjoerd Nauta de scepter zwaaide en al gauw met vier rijwielmonteurs de zaak aanpakte. Hij wist het zo te organiseren, dat hij er binnen vijf jaar wei vijftien panden kon bijkopen tot aan de Molensteeg toe, waarna "hij er een garage van maakte met grote magazijnen. Toen werd hij ook nog Ford-dealer en grossier. VREEMDE TUD Zelf heb ik er als jongen nog een jaar gewerkt om het rijwielvak te leren. Het was een vreemde tijd. Dikwijls moest ik 's morgens al om zeven uur naar het staan- kroegje om voor drie dubbeltjes een halve liter te halen - dat was de goeie ouwe tijd. Toch werd het, onder de naam Rami, een bloeiend bedrijf met een veertien man personeel. Aan de andere kant van de Haniasteeg kregen we het nu nog bestaande transportbedrijf van Niemendal, dat toen al befaamd was door het verrichten van de zwaarste karweien. Ik herinner me, dat er bij zware transporten soms vier paarden voor de wagen kwamen. Dit bedrijf bestaat mogelijk tachtig jaar en is nog bloeiend, maar nu gemechaniseerd. Daarnaast was een burgerhuisje en een buurtkruidenierswinkel- tje van Molenaar. En dan komeh we bij de destijds in de stad vermaarde Stadsschouwburg, waarin Sjors van der Meer met z'n ouders woonde. Hier heeft zich op het gebied van toneel en theater heel wat afgespeeld en er kwamen bekende artisten als Piet Kohier, Albert Bol, Lou Bandy. Als jongens hebben wij ervaak een dubbeltje aan ge waagd om op het schellinkje te kunnen zitten. De entree was toen vijf en dertig cent voor de eerste rang, een kwartje voor de tweede rang en een dubbeltje boven in de nok. Het meeste succes hadden "De Fabrieksbaas", "De Twee We zen" en "De Jantjes". De Ype Brouwersteeg was zeer bekend, omdat daar de beroem de tabaksfabriek van Hendrik en Bouwe Taconis gevestigd was. Daar werd de pruimtabak en de rooktabak in de blauwpapieren puntzakjes gefabriceerd en door het hele land gedistribueerd - er werkte dan ook nogal wat personeel. Wat nu de verpak king kost, kostte toen een half ons tabak. Verder kregen we aan het Ruiterskwartier tussen de Ype Brouwersteeg en de Doelesteeg enkele burgerhuizen, waaronder ook enige oude gevestigde zaken, zoals Kuipers, oliën en Kingma's Bank. i Naast de al zeer'lang bstaande zaak van Huizinga, landbouwar- tikelen, krijgen we een paar grote groene deuren; daar was vanaf de eeuwwisseling de Stal houderij van Wijbenga. Er ston den altijd veel koetsjes en paarden. CELWAGEN Tegenover dit pand met groene deuren stond een ander gebouw met groene deuren, het Paleis van Justitie - die waren bestemd voor de celwagen, bespannen met twee paarden om gevange nen door te laten. Voor de jeugd was dat altijd een bijzondere belevenis: door de naden heen kijken en zien, wie er uitgeleid werden naar de edelachtbare heren. Toen deze celwagen werd afge schaft heeft directeur Jabsen van de Strafgevangenis de wielen er aflaten halen en deze gevernist; nu hangen ze als lampen in de kerk van de gevangenis. Achter op deze zogenaamde boevenwagen waren twee zit plaatsen voor veldwachters. Dik wijls hebben wij er een tochtje op mee gemaakt, wanneer de wagen terugreed naar de Stal houderij van Poelsma; de veld wachters bleven dan achter in het Paleis. Het pand op de hoek van de Oude Doelesteeg is in de twinti ger jaren door tandarts van Kollem geheel verbouwd. Daar na kregen we enkele burger huizen, een koetshuis en ver schillende café's. Op de hoek van de Hoedema- kersteeg woonde de caféhouder en barbier Elders; daar werd je geschoren, kreeg je een borrel en bovendien een sigaar voor de totale som van tien cent. Op de ene hoek van de Lombardsteeg was het café van van Keulen, op de andere hoek de rijwielhandel van Arema, van wie van Keulen een ruimte kon huren voor de verkoop van naaimachines. Het café is door van Keulen omstreeks 1917 verhuurd aan Louis Schaaf, toen met volledige vergunning voor vijftien gulden in de week. Schaaf, die er ook Belgische vluchtelingen als klan ten had, heeft er flink geboerd en kon in 1920 de alom bekende Concertzaal in de Breedstraat betrekken. Boven de zaak van Arema woonde destijds dokter van Eden en daarnaast kwam een pracht café van Pinxter, een echt burgerstamcafé tegenover een mooi park, dat nu parkeerter rein is. HOOGKAMP De ouderen konden ook genie ten van de gezellige sfeer in het echte bittercafé van Hoogkamp. Dan kregen we een café-dancing van Bender, een gewoon café. Op de donderdagen hadden de schippers er hun avond en dan gebeurde er heel wat om de zware werkweek te vergeten. Ook kregen we dan nog de Blaauwe Poort, vier trapjes op en weer een café voor nozems zou men nu zeggen. Naast het poortje was de hoef- en grofsmid Arie Smit gevestigd; dit alles is nu verdwenen. Tenslotte hadden we op de hoek van het Ruiterskwartier en de Wirdumerdijk het café 's Lands Welvaren, met de pikeur Looien- ga als kastelein. Al deze café's hebben de doodsteek gekregen toen de kermissen moesten verdwijnen van het Wilhelmina- plein. ;ken ït ruiterskwartier

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 7