OVER HET MUZIEKLEVEN VROEGER IN LEEUWARDEN JUWELIER DOOR ALD-UOUWERTER F. 550,-- F.595, t 5^.leine Z^Cranteje leeet iedereen schoenenhandel van der Meulen moesten zo nu en dan nog schoenen worden gekocht in de Oosterstraat op de hoek van de Galtleeër Kerkstraat en soms werd er nog wat gebakken vis meegenomen van Klijnstra daar tegenover. En nu heeft dat alles eigenlijk niets met muziek te maken, maar dat komt dan nu Moeder had een drukke week achter de rug en al die voorbereidingen voor de zondag met zo'n groot gezin logen er ook niet om De boodschappen in de stad werden dan ook meestal vrij laat gedaan en het was logisch, dat het goede mensje dan behoorlijk moe was. MONDHARMONICA Geen nood. ik was er bij en had mijn mondharmonica meegeno men. waarop ik vrij aardig kon spelen. Ik haalde het ding zo ongeveer op de le Kanaalsbrug te voorschijn en begon marsmu ziek te blazen. Dat liep wat gemakkelijker en via de Maria Louisestraat, overweg en Achter de Hoven kwamen we dan saampjes weer thuis. Later, ik was toen 14 jaar, kwam ik toevallig door een vriend in aanraking met de Christelijke Muziekvereniging "Looft den Heer". Iedere vereniging zdg graag leerlingen komen en ik geloof, dat dit in al die jaren niet anders is geworden Zo kreeg ik dan eindelijk een serieus instrument: de clarinet. Dat is nu 48 jaren geleden en ik ben dit mooie instrument tot op de dag van vandaag trouw gebleven. Er is een serieuze studie voor nodig om dit instrument met zijn ingewikkelde vele klepje en gaatjes te Ieren bespelen, maar ik pakte het ook serieus aan en het gelukte mij de clarinet te leren kennen Met mij waren er nog een paar leerlingen geko men. Ook op de clarinet ging bijvoorbeeld Sake Tiemersma, een zeer muzikaal begaafde jongen, die ons al gauw voorbij streefde. Hoe muzikaal hij was is later wel gebleken Hij ging n.l. over op de hobo, werd beroepsmusicus, compo neerde, arrangeerde en heeft zelfs nog enkele muziekkorpsen als dirigent geleid Jammer, dat hij al op jonge leeftijd met Vandaag het tweede deel van de herinneringen van "Aid Ljouwer- ter" aan het muziekleven van vroeger jaren in Leeuwarden. Maar we zijn inmiddels bij de Oosterbrug gekomen, hier moes ten we over. Mijn oudste herin nering is het houten draaibrug- getje, smal en ik meen, dat bruggewachter Schild deze nog met handkracht bediende zoals ook met de bruggetjes op het Vliet gebeurde. Later kwam er meen ik een noodbrug tijdens de bouw van de electrische, die wel dringend noodzakelijk werd in verband met het toenemende verkeer. Waren we de brug over dan had je aan het begin van de Oosterstraat rechts de sigaren winkel van Rusticus en links de drankzaak van Donker. Ik her inner mij nog, dat bij het trapkebrugje de vismarkt was, de blauwstenen tafels met ijze ren onderstel, het hek er omheen en het puntdak er boven. Bij andere gelegenheden, als we daar waren, zagen we wel eens het boevenwagentje van de Kei zersgracht af het bruggetje bij de gevangenis opdraaien. We holden er dan heen om te proberen zoveel mogelijk van de passagiers te zien. Nu, dat was meestal maar bitter weinig want het wagentje reed met de achter kant zowat tegen de ingang van de gevangenis aan, terwijl de agenten, die achterin hadden gezeten, ook nog aan de zijkan ten gingen staan om de gevange nen door te laten. Maar al had je dan ook maar een schim gezien, je was al weer tevreden. GEZELLIGE STRAAT De Oosterstraat was altijd een zeer gezellige straat met heel veel winkels, te veel om deze allemaal te noemen, maar ik zie ze in gedachten nog allemaal voor me Via de toen nog smalle Peperstraat kwamen we dan op de Nieuwestad -aan, het doel van onze zaterdagmiddag- tocht. Meestal moest moeder naar "de Zon", later meer bekend als Vroom Dreesman, V D. Deze zaak was vooraan op de Nieuwestad en we waren daar vaste klant, zodat we zowat alle winkeldames kenden en zij ons. Er waren dames bij met vele dienstjaren. Allen vrijwel op dezelfde manier gekleed, witte blouse, zwarte lange rok. Nadat moeder wat ondergoed, blouses of broekjes had gekocht en betaald werd de terugtocht aan vaard langs dezelfde weg. Bij Certln» Certrontc het elektronische stemvork- horloge voor optimale precisie edeletaal -100% waterdicht met datumaanwijzing Cerüna Certronio het elektronische stemvork horloge van Zwitserse top kwaliteit, edeistaal - water dicht - onkraabaar nfflerglas Dit is een oude foto van de Leeuwarder Muziekvereniging Concordia. De muziekliefhebbers zullen er verscheidene bekende gezichten op herkennen. doofheid te kampen kreeg. Of hij nog "in de muziek" zit weet ik niet, dit zou mij niet verwon deren, want het was een kei Een andere leerling, die samen met mij aan muziekmaken begon, was Roelofsen. Ook hij was zeer muzikaal en begon op de trompet. Hij werd een bekende figuur in de amateur muziekwereld en is zelf jaren lang dirigent geweest van "Looft den Heer", de vereniging waar hij als jongen was begonnen. Behalve dirigent van diverse korpsen was hij bestuurslid van de Bond van Orkestdirigenten en zeer gezien bij zijn collega's. Helaas heb ik enige jaren gele den moeten horen, dat hij moeilijkheden had gehad met zijn oude vereniging, wat tot een breuk leidde. Nog wat later vernam ik, dat hij was overleden. Ik herinner mij, dat Roelofsen een keurige en bijzonder kalme persoon was. De naam Roelofsen is voor de amateur-muziekwe reld bewaard gebleven, want ik meen, dat een zoon het werk van de vader heeft voortgezet en in Friesland enkele korpsen leidt. (Vervolg op pagina 13). NIEUWESTAD 180. TEL. 23983 LEEUWARDEN ik herinner me nog, dat hier (aan de Oosterkade) de vismarkt was

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 5