fl^—i HERINNERINGEN VAN ONDERWIEZER AN DE VIEVERBUURTSKOAL DRIE KWART EEUW TERUG VOOR DE KLAS D'r verskient selden een Klein Krantsje, dat niet een of andere herinnering uut ut ouwe Liw- wadden bij mij oproept of opfrist. Want in ut geheugen sakke ze soms ver weg of verbleke ze. In dizze donkere dagen voor Kerstmis, nou't er buten niet veul te beleven is, binne d'r een paar "ouwen van - dagen" in har memorie an't zoeken gongen-en ze kwammen, daar was 't toch begin december voor, bij Sinterklaas terecht. So gong ut mij oek, De mooie foto van de Vieverbuurtskoal, offici eel Gemeenteschool no. 11 aan de Oostersingel, en ut arige stukje van mevr. Bul-Cornelisse (KI. Kr. no. 249) hielpen mij daarbij en brachten mij terug nar de tied van 1902-1910, doe't ik daar as jong onderwiezer met h de Vlietster jeugd de boekjes van "Ot en Sien", "Dicht bij huis" en "De wereld in" van Ligthart en Scheepstra las. GROTE LUIFEL feerst wat over de skoal, soas die in 1902 nog was. Ik nim de foto in dat Krantsje. De 6 lokalen links van 'e voordeur binne d'r in 1903/1904 bijbouwd. Daar voor was er, krekt as bij de Bewaarschool op 'e voorgrond van de foto, bij de voordeur een grote luifel, waar de kienders bij regen onder skule konnen. Want as bovenmeester bij de Ley vanaf de Oosterkade, waar hij doedes- tieds woonde, nar school gong, dreef ie swaaiend met sien wandelstok vanaf de ophaalbrug over 't Vliet alle kienders, die't onderweg waren, voor him uut. Die vermaakten harren dan op't speulplein, tot de skoal anging. De skoal kreeg d'r in 1903/1904 zes lokalen bij, mar de luifel verdween. Tiedens de verbouwing wudde een deel van 'e klassen onder bracht op de Put, waar later het arbeidsbureau was en 'n deel in hulplokalen in de Zak, bij de Sint Anthoniestraat. Een lid van de Commissie van Toezicht must bij de Ley spreke, mar vond hem in geen van de beide hulpgebouwen. Hij merkte geestig op: "Dit is een mooie rebus voor 'n sigarezakje: waar is het hoofd, niet in de put en niet in de zak." Op bijna alle sigarezakjes ston in die tied so'n raadsel. Doe't de nije skoal opend wudde in 1904, musten er oek meer meesters en juffen benoemd wudde. En daaronder- was oek meester Kreger. Mevr. Bul-Cor- nelisse noemt die en oek meester Hogeveen. Uut die tied herinner ik me 'n Dieuwke Cornelisse en 't is zeer wel mogelijk, dat zij dat is. As ze in 1905 voor het Sinterklaasfeest nar de Harmo nie gong, mut ze minstens in'e 4de klas seten hewwe; doe was ze dan 10 jaar en nou dus 80. En veul van har kammeraatskes hewwee dan wel "het tiedelijke met het eeuwige verwisseld." Met de meesters en de juffen is ut krekt so. Van die't op dizze foto staan, sal ze er wel verscheidene kenne, want Dwin ger maakte hem in 1907 of 1908. Ut binne, 1ste rij van links af: Hogeveen, L. bij de Ley, J. Zwaagstra, W. Kreger, G. Valk; 2de tij: S. Riemersma, A. Berge nia (volontair), D. Piso, A. van Dijk, B. Radersma, S. van Urk, E. van der Laan, J. Bidt en achteran alleen C. Postema. OP 'E HEUVEL De foto wudde nomen op'e heuvel links van 'e skoal. Dizze mooie helling met zware zilver populieren wudde afgraven bij de anleg van de verbiening tuss,en de .Oostersingel en de Bleeklaan. Op'e foto in no. 255 is dizze mooie boomgroep bij de skoal nog te zien. In die tied wudde de bloemisterij van Mau- rer en de boomgaard van genier- Dames, vlak bij de skoal oek bouwterrein. An al die vroegere collega's hew ik prettige herinneringen, mar't su te veul wudde, dat allemaal te vertellen. Voor meester Riemers ma 'n uutzondering. Hij was een bijzonder gemoedelijke, rustige man. Een tiedlang hew ik met him in de Zak in één lokaal werkt. As d'r us 'n erg lastige jonge was, kon ie met 'n lachje zegge: "ja meester, hij kost wat skoalmeestersvet." Bij 't personeel van School 11 mag ik "vrouw Jansen" niet vergeten, de "skoalskoanmaak- ster." Zij woonde in een huus links teugen de skoal. Nooit hew ik weer in een skoal werkt, waar de lokalen so keurig skoanhou- den wudden. In het ouwe gebouw must ze in 'e winter voor negenen zes van die groate hoge kolomkachels ansette en in 't nieuwe twaalf vulkachels bijvulle ANHANKELUK De jaren an'e Vieverbuurtskoal binne de prettigste van mien onderwiezerstied weest. Want de jonges en meiskes van 't Vliet, de Weerklank en 't Schoppershof waren niet van'e makkelijkste. mar as je't wat met hun viene konnen, waren ze anhankelijk en trouw. en mudden cokes verslepe. Dat betekende al- vroeg bij donker beginne. Juffen, meesters en kienders kwammen deur har goeie zorgen in lekker warme lokalen. Achteraf hulde an har 1 'n Voorgangster gooide d'r met de muts naar. 'n Lid van 'e Schoolcommissie kwam na een klacht van 'e bovenmeester "eens kijken" en vond het niet zo erg. Bij de Ley sprong op een tabou ret, so'n hoge zitplaats zonder leuning voor de meester, deed een zwaai met sien han boven over de kast en zei: "ne, niet zo erg", terwijl "het toezicht" ston te proesten in het stof. ]"TT - Ti De eerste keer, dat ik het Sinterklaasfeest metmaakte an School 11 was in 1902. 't Vroor dat ut kraakte en de kienders waren deur en deur koud en met hun knoffelige vingers konnen ze hun nummerkes niet an'e knoop van hun jas of mantel biene, voor sofer ze die hadden, 't Feest, de uutdeling van'e korfkes, had doe plaats in de zalen van der Wielen in'e Breedstraat. Al had ut veul van 'n bedeling, voor de meeste kienders was't enige Sinterklaas verrassing. De optocht daarheen en 't gebeuren daarbinnen kan ik niet beter beskrieve dan dhr. G. de Vries in no. 255 deed en mevr. Bul in no. 249. IN DE LEER De eerste sal denkelijk nog wel wete wille, hoe't verder met meester Nawijn ging. Een jaar na 't gebeurde vertrok hij naar Den Haag, getrouwd met een juf aan dezelfde school, mej. P. Meeth, bij de kienders evenge- liefd as hij. Drie maanden vooraf ben ik bij hem "in de leer weest" en nam daarna de klas voor 3 maanden over. In sien plaats wudde doe M. van Oosten benoemd. Nadat ik van 1903 tot en met 1909 oek aan School 11 (Vervolg op paginalO-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 8