ELKE LEEUWARDER KENDE DE MEELFABRIEK FORTUNA 'T KLEINE KRANTSJE PRO VIN CIENIEU W S VAN VROEGER WAAROM GEEN ACCEPT GIROKAARTEN Uit de doos met Sniepsnaren t 3^-leine 3^-rantóje leeót iedereen WESm m Ii35?5fc r- - _-x, 2£;. V. Stoommeeifcrbriel^ Fortunac voorh. SvPildens Kuipers JPeeuvP<rrden We hebben weer eens een blinde greep in de Doos met Sniepsnaren gedaan en wat we bij het omhooghalen in de hand hielden was een door de N.V. Stoommeelfabriek "Fortuna" uitgegeven prentbriefkaart met daarop de bedrijfsgebouwen aan de Harlingertrekweg. De - niet gedateerde - kaart geeft ons een aardig kijkje op een stukje oud Leeuwarden, dat nu helemaal veranderd is: de huisjes rechts van de fabrieksgebouwen zijn er al lang niet meer, ook de woninkjes links bij het voormalige Galgeveld, verdwenen uit ons beeld en nu maakt de huidige fabriek van Jongia op deze plaats een heel andere indruk, dan de gebouwen van Fortuna toen. De meelfabriek Fortuna werd in 1874 opgericht door de heren J. Swildens en E.J. Kuipers, die daarbij gebruik maakten van de bekende windmolen Het For tuin. Deze molen was een jaar eerder van de Wirdumerpoorts- dwinger (waar nu het Beursge bouw staat) naar de Harlinger trekweg verplaatst - naar deze molen werd dus ook het nieuwe bedrijf genoemd: Fortuna. De zaak kwam snel tot bloei, zodat de ondernemers de wind kracht van de molen door stoomkracht konden vervangen: zo werd het Stoommeelfabriek Fortuna. Bovendien werden er voor de arbeiders woningen naast gebouwd, zodat het bedrijf uitgroeide tot een heel complex. Aanvankelijk werden de zakken meel met paard en wagen ver voerd en dat kunnen we ook aardig op deze foto zien: er staan juist twee, ten dele beladen wagens voor de deur. Na de eerste wereldoorlog was de directie van Fortuna er als de kippen bij om werkeloos gewor den Duitse legerwagens aan te kopen - van die tijd af werd het meel ook motorisch vervoerd en oudere Leeuwarders weten dat nog maar al te best, want erg geruisloos ging dat niet. Nu is er van de meelfabriek Fortuna niets meer over: de namen Swildens en Kuipers kent niemand meer. de oude legerwa gens zijn al tot stof vergaan, ook de molen is - helaas - al heel lang geleden opgeruimd. Sic transit gloria BRAND IN DE KERK TE WARTENA. Woensdagavond, tijdens het Kerstfeest, ontstond brand in de Ned. Herv. kerk te Wartena, wat een paniek onder de aanwezigen teweeg bracht. In de kerk waren twee Kerstboomen opgesteld, waarin waskaarsen waren ge plaatst. Rondom de Kerstboomen zaten tal van kinderen, die de jCerstlie- deren zongen, terwijl de geheele kerk tot op de laatste plaats bezet was. Tijdens het Kerstver haal van mevrouw Bruins vatte een der boomen vlam, wat zich hoogst ernstig liet aanzien, temeer toen ook het plafond werd aangetast. Ondanks het aanmanen van den voorganger, ds. Bruins, tot kalmte, drongen de aanwezigen elkander heftig naar den uitgang, waardoor eenige vrouwen onder den voet raakten, doch wonder boven wonder ongedeerd bleven. De kinderen begonnen te schrei en en te gillen, sommigen kwamen met hun handen tegen den kachel en kregen brandwon den. Een der aanwezigen sloeg eenige kostbaar geschilderde ruiten in, teneinde de rook een uitweg te doen vinden. Met emmers water en een brandspuit werd inmiddels het vuur gebluscht, zoodat de scha de niet groot is. Het is te begrijpen, dat de aanwezigen, vooral de kinderen, hevig ontsteld de kerk verlieten en het geheele dorp in opschud ding is gebracht. (1929). Er schijnen nogal wat abonnees te zijn, die zich afvragen, waarom wij aan het eind van ieder jaar voor het overschrijven van de abonnementsgelden geen accept-girokaarten gebruiken, maar giro-stortingskaarten. "Waarom gebruikt U geen ac cept-girokaarten schrijven ze dan op hun girostrookje. Of, minder vriendelijk, "gebruik toch accept-girokaarten Wel, wanneer wij accept-giro kaarten gebruikten, zouden al die duizenden kaarten moeten worden geadresseerd en seperaat aan alle abonnees moeten wor den toegezonden. Het is duide lijk, dat dit een vrij kostbare affaire is. Veel goedkoper en veel eenvou diger daarentegen is het systeem van de giro-stortingskaarten, die in alle kranten ingestoken wor den. Wie zelf geen giro- of bankrekening heeft kan er ge bruik van maken, voor wie zelf wel een girorekening of een bank relatie heeft, vormt het kaartje gewoon een aanwijzing, dat er moet worden betaald. Het enige voordeel van giro-ac- ceptkaarten boven girostortings- kaarten lijkt ons dit te zijn, dat de abonnee z'n eigen naam en adres niet meer hoeft in te vullen: maar dat is toch maar een kleine moeite dachten wij. 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Naast Emmakade 39 (Vre deman de Vriesstraat 1) Leeuwarden Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl. 17,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 30,00 per jaar Losse haald fl Per voor nummers: afge- u 11. 1.00 per stuk giro besteld: fl. 1,60 1 ex., fl. 2,90 voor 2 VUUI I II. W v KJ ex., fl. 4,30 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet' worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 3