DETTIG JAAR DOAD Uw eigen bank Friesland Bank I l^rctntóje leeót iederec Lezers klommen in de pen RINSE SIPMA Met belangstelling nam ik ken nis van het artikel in het pas verschenen nummer van 't Kleine Krantsje" over Rinse Sipma. Naar aanleiding van de opmer kingen dat het overlijden niet. zoals in de akte staat, op 1 februari plaats <>ond. maar veel eerder en de opmerking over de vermelding "wonende tc Bozum" het volgende. Als er toentertijd een lijk werd gevonden kon in de overlijdens akte slechts worden vermeld dat de betrokkene overleden was op de dag der vinding. Sedert 1969 staat er een bepa ling in het Besluit Burgerlijke Stand (artikel 53 lid 2) dat wanneer er een lijk wordt gevonden, geen overlijdensakte wordt opgemaakt, maar een akte van lijkvinding waarin dan o.m. moet worden vermeld dag. plaats en uur van de vinding. Zoals vermeld, bestond in 1928 een dergelijke bepaling nog niet en er bleef dan ook niets anders over dan als overlijdensdatum de datum van vinding te vermelden, want aan een schatting, wanneer de betrokkene overleden was. kon men zich niet wagen. Wat de woonplaats Bozum betreft het volgende. Ik heb naar aanleiding daarvan gezocht in de oude bevolkingsre gisters en vond in een z.g.n. dienstboden register dat Rinse stond ingeschreven op Bozum no. 46. later veranderd in 43, ten huize van de veehouder Sijbren Schuurmans. Diens zoon Durk Schuurmans woont nog in Bozum Suderdyk 1. tel. 05152-403 en ik heb hem even opgebeld ter bevestiging. Hij herinnerde zich Rinse nog wel en bevestigde dat Rinse inderdaad bij zijn vader gewerkt had. Met mensen die geen vaste woonplaats hadden gebeurde het toen wel meer dat men dan een dergelijk adres als "domicilie" aannam en dat werd dan ook in officiële stukken aangehouden. Mantgum CECILIA Nil nog eens iets over de zang vereniging "Cecilia", waarvan mijn vader dirigent was en dan staat mijn gehele icugd me weer voor de geest en zijn llw herin neringen aan hel Leeuwarder muziekleven weer wat completer. Markelo J.E. v.d. Laan Mens, dat zie ik aan je goed. Ik neem ook strakkies Die blauwe pakkies. Alleen met Wennix bleek je Zoals je bleken moet. U hebt het in 'l vorige nummer van 't Kleine Krantsje over witte benen. Nu was er wel een liedje, dat ging over: O juffrouw Donzelaar. wat staan je benen raar; maar daar ik alleen maar naar mooie benen zie, ben ik ook dit liedje vergeten. Destijds werd er in ons Krantsje ook gediscussieerd over een paard en wagen. O.a. werd ook van Gend en Loos genoemd en meerderen. Waar niet aan ge dacht is, of het ook de wagen van wasserij Rapenburg kon geweest zijn met als voerman Willem de Haan. Die ging met wagen en paard langs de clientè le om de wassen te halen en terug te brengen. En bij heel veel van de harmonie. Muziekvereni ging NV Lijempf doe ik U hierbij graag een artikel toeko men over ontstaan en wederva ren van dit korps. Het corps werd opgericht in 1918 en het bestuur bestond uit de heren Philips (voorzitter), T. Wielinga (2e voorzitter). Vos (sekretaris). Niewold (penning meester) en B. Montenberg (bibliothekaris). Beschermheer was J.F. Huttinga. De eerste paar jaar was van de Berg (kapelmeester R.I.) diri gent. daarna werd deze taak vervuld door S.P. van Leeuwen (van het le R.I. uit Assen). Dit was een prettig mens. die de leden van de vereniging tot grote hoogte wist te brengen. Zo speelde men mee in internatio nale conkoersen. In Arnhem leverde een driedaags conkoers een eerste plaats op; en in W. Goinga JUFFROUW KRAKEPIT In de jaren dertig bestond er een reklame-figuur, juffrouw Krake- pit van Wennix bleekpoeder. en wij als Leeuwarder jeugd zon gen: O juffrouw Krakepit Wat zijn jouw kleertjes wit Jij bleekt met Wennix klanten dronk hij dan een kop koffie. Hij overleed in 1936. waarna paard en wagen onder zijn opvolger Boonstra uit het stadsbeeld verdwenen. daar Boonstra een vrachtauto kreeg. Dat was dan dc tweede wagen, want Jelle de Haan Mzn. reed ook met een vrachtwagen om dc wassen van hotels en ziekenhui zen op te halen. Castricum BJIAJI. v.d. Galiën. werd drummer bij de tmalfi- band. Ik zou in gebreke blijven, wanneer ik namens die oud-le den geen woord van dank bracht aan de oud ere-voorzitter J. Poortman, de penningmeester Chr. Penning, en niet te vergeten de NV Lijempf. Zij allen hebben het mogelijk gemaakt dat de vereniging zo'n bekendheid ver wierf. Voordat plm. 1965 het korps wegens slechte opkomst en reor ganisatie in het bedrijf werd opgeheven, werd nog een plaat van het korps gemaakt. Exem plaren hiervan werden aangebo den aan de dirigent en de voorzitter (ondergetekende). Hiermee wil ik besluiten en ik hoop dat hier reakties op komen. Leeuwarden C. Kracht. OMKES TESTAMINT Yn it "KL Krantsje" fan 1 Jannewaris freget mefr. T. Boer- Stijsma hwa't it lietsje hat fan "Omkes Testamint". Dit lietsje stiet yn'e twadde sanding "Ut it libben" fan G. F.lgersma. It is destiids ütjown troch "Talinga's Drukkerij" to Frjentsjer. Ik ha dizze sanding wol, mar wol dizze net kwyt. Ik soe er in kopy fan dit lietsje üt öfdrukke litte kenne en wol dat ek wol dwaen. As mefrou Boer f 2,~ op myn postrekken nümmer 928759 oer- skriuwe wol, sil ik it wol yn oarder meitsje en har tastjÜre. Har adres moat goed düdlik wêze. Ljouwert L. de Vries "Tsjonge nog an toe zullen veel ouwe Leewadders zeggen: "daar heb je Dorenbos en z'n vrouw En' zo is het ook. Het echtpaar Dorenbos heeft in lang vervlogen tijden "een kroegje" gehad aan het Noordvliet en wel in het pand met het leuke geveltje, waarin nu de Drogisterij van Monsma zit. Onder de oudere lezers zullen er wel zijn, die zo nu en dan bij Dorenbos wel eens een glaasje achteroversloegen. Een zoon van het echtpaar, Barend, heeft een kruidenierswinkel gehad op de hoek van het Droevendal. LUEMPF - MUZIEK Als abonnee en oud-voorzitter Treslong een tweede in een hoge afdeling. Dit begon al vroeg, in het eerste jaar van zijn bestaan werd het korps in de Prinsentuin eerste. Leden, aan wie U nog bijzonder graag terugdenk, zijn de familie Vergonet, evenals de klarinettist van der Zee en diens zoon, fluittist, welke laatste bekend heid zou genieten voor radio en TV. Ook waren er de hoboïist Ylst; de tubaspeler van Dijk, die naar de Amsterdamse Politieka- pe! ging; de heer Mulder, klarinettist; en de familie ten Berge. De heer J. Zondervan Men kent er de Friese verhoudingen en Is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. meer en wilde wat vastigheid. Maar dat was van korte duur, of het onderkomen was weer in drank omgezet en het zwerven begon opnieuw. Nu zijn we hem al jaren uit het oog verloren, misschien leeft hij niet meer. Hij was nukkig en eenzelvig, maar hij heeft nooit een mens kwaad gedaan. Hij was een eenzaam mens. Ik geloof niet dat er tegenwoor dig nog zulke eenzame zielen zijn als hij er een was. Groningen CJVI. Bootsma LAMMERT VJD. MEULEN Als ik zo in het Kleine Krantsje lees over zwervers van vroeger, moet ik weer denken aan Lammert van der Meuten, die, toen we kinderen waren, mijn vader wel hielp grashalen en hooien. Wij hadden in die tijd een boerenbedrijtje bij de kalkovens. Als Lammert zin had kon hij werken als de beste, had hij geen zin, dan bleef hij dagenlang in het stro liggen. In huis wou hij alleen met koffie- en theedrin ken, dat moest dan zo van het vuur opgedronken, anders wou hij het niet hebben. Eten wou hij alleen in de schuur. Meer dan hoogst noodzakelijk wilde hij zijn mond niet open doen. Van huis uit was hij een rijke boerenzoon, die nogal eens wat erfde. Maar daar hij een liefhebber van de drank was, verdween dat weer als sneeuw voor de zon. Tegen de winter verdween hij met stille trom. Jaren later vertelde hij wat hij dan deed, hij gooide ergens een raam in. werd dan door de politie gepakt, waar dan aan het licht kwam dat hij een zwerver was, en moest dan voor straf naar Veenhuizen, wat hij juist graag wilde. Op een keer had hij weer eens geërfd, toen vroeg hij.mijn vader of hij een skipke voor hem kopen wou, hij was niet jong Een paar maanden terug brachten wij een bezoek aan ons Leeuwarden. Wij gingen vergezeld van mijn zwager wandelen en kwa men op de Voorstreek te recht. Ineens hoort mijn zwager z'n naam roepen, zo van: "Hé, de Vries hoe gaat het met dij, een tied niet sien Waarop de Vries antwoordt: "Nou, da's oek toéVallig en hij gaat meteen op de stoep met ons. om met de kennis sen tc praten en vertelt terloops, dat het oude buren zijn. de familie Pelder en stelt ons voor als z'n zuster en zwager uit Hoorn. Mijn vrouw, ook uit de Bleekerstraat, denkt in eens: "Hé. een bekende naam, Pelder" en vraagt dan: "Binne jimme familie van Klaas Pelder van vroe ger uit de Bleekerstraat "Nee" zegt hij, "ik bin Klaas zelf'. Ik was zo verbaasd, dat ik zei: "Dat bestaat niet. Klaas is al dettig jaar doad". (Dat hedden wij eens gehoord). "Nou", zei ik. "As jou Klaas binne, dan rnutte je oek wete wie ik bin Hij lachte, keek mij eens goed aan en zei toen vlot: "Leo Weber". Nu, toen 'hebben we ge lachen en waren meteen ouwe jongens. Het was 50 jaar geleden, dat wij el kaar hadden gezien. Nu alle twee opa. zo zie je maar Hoorn L. Weber

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 4