MENNO BARON VAN COEHOORN: TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN PERSOONLDKHEID OP WIE WE TROTS MOGEN ZÜN f S^Cieine 3Crantóje ieeet iedereen In 1925 kwam de fotograaf naar de Julianaschool om daar de zevende klas op de kiek te zetten. Dat is dik vijftig jaar geleden dus en de jochies van toen zijn nu bezadigde heertjes van even over de zestig jaar. We beginnen, op de achterste rij, met een onbekende, maar dan krijgen we, van links naar rechts: Hetto Dijkstra, Theo Bruinsma, Jopie Kalier, Rikus Rolf, Fonger Elzinga, Willem Hollinga en Jopie Trimbach. Op de tweede rij: Jopie Martin, Karei Kuhlmann, Jacob (Jesse) Bergsma, Klaas Schut, Floris Jorna, André de Vries, Folkert van der Meer en Piet van der Laan. Zittend: Reinhold Lammers, Leo Draaisma, meester Feddema, Koos van Hulsen en Alex Scholte. Tenslotte het trio op de grond: Tjeerd Ovcrdijk, Gerard Scholte en Dirk Dirks. Vraag eens aan een aantal Leeuwarders waar men de Men- no van Coehoornstraat in de stad moet zoeken en van de tien zullen negen antwoorden, dat die straat in de buurt van de vroegere ambachtsschool te vin den is. Zou U hen echter vragen wie de man was naar wie die straat is genoemd, dan zouden vermoede lijk de meesten er geen antwoord op weten. En toch was Menno baron van Coehoorn een persoonlijkheid op wie Friesland en dus ook Leeuwarden trots mag zijn. Het was in 1572, dat met Prins Willem van Oranje uit Duits land naar de Nederlanden trok de Hopman Gosewijn van Coe hoorn. met zijn zoon Gosse. Deze zoon Gosse volgde de voetsporen van zijn vader en trad reeds op jeugdige leeftijd in de krijgsdienst, waar hij al spoedig opklom tot de rang van kolonel. Hij trouwde met de Friese Jonkvrouw Aaltje Hincke- ma en vestigde zich op Lettin- ga-state te Britsum. Daar werd in maart 1634 hun zoon Menno geboren, de jongen die later een zo grote en belangrijke rol in de militaire geschiedenis van zijn land zou spelen. Na enkele jaren op de Lettinga-state te Britsum te hebben gewoond, vertrok het gezin van Coehoorn naar Ber- gum, waar het zich vestigde op de state "Bergumerbosch" ook wel bekend als het "Hooghuis". Daar kreeg de jonge Menno op de nabije Bergumerhcide van zijn vader, die een bekwaam strateeg was. zijn eerste lessen in de militaire wetenschap, met name die der Vestingbouwkun- de. Daar bouwde hij in de heide zijn eerste denkbeeldige schan sen. BEKWAAM AANVOERDER Reeds op zestien-jarige leeftijd trad hij in dienst van het leger en al op de leeftijd van 19 jaar bekleedde hij de rang van kapi tein. In de loop van de daarop volgende jaren vestigde hij de aandacht op zich als een bekwaam legeraanvoerder en vestingbouwkundige. In 1694, hij was toen 60 jaar. had hij het opperbevel van de Nederlandse troepen bij de herinneming van Namen op de Fransen. Een Hollandse dichter uit die dagen dichtte ter gelegenheid van dit schitterende wapenfeit "Den Frieschen Jupiter, die Met zijn donderslagen Den Fransen Faëton bonst Uit zijnen zonnewagen." Met deze Fransen Faëton werd bedoeld koning Lodewijk XIV van Frankrijk. In de jaren 1695 - 1704 bekleedde hij de functie van Oppervestingbouwkundige der Republiek. Bovendien was hij Gouverneur van Vlaanderen en Opperbevel hebber van de troepen in Vlaan deren. Onder zijn leiding werden de fortificatiën van Luik grondig aan een restauratie onderworpen en werden die van Groningen, Coevorden, Zwolle. Zutphen. Doesburg, Deventer en Bergen op Zoom uitgebreid en verbe terd. Bij zijn vele militaire rangen en titels behoorde die van Eerste Veldmaarschalk en Hoofd der Fortificatiën in de rang van Ingenieur-Generaal. Na een rijk besteed leven stierf (Vervolg op pagina 1 I Wim Houwen. Mannenmode voor jong en oud, van hyper-geavanceerd tot representatief/klassiek. Waar u 't ook vindt, bij Avant Garde of de Pimpernel, vóór alles geldt: Wim Houwen, geeft waarborg en vertrouwen. Dat was vroeger zo. dat is nu zo en zo zal 't altijd blijven. Welkom aan de Wirdumerdijk. Op nummer 9. 1117, of 29. Wim Houwen Multi Men Store Wirdumerdijk Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 9