TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN BRAND L.P.F. LEZERS IN DE PEN 10 f SCIeiiie Z^CrantAje leeM. iedereen "Hierbij doc ik U een foto toekomen van de hoogste klas van de Openbare Lagere Schooi in de Schoolstraat te Huizum (Schrans), thans heet deze straat Emmanuel Murandstraat", aldus onze abonnee, de heer F. van Esveld te Leeuwarden. "De foto is genomen in 1923 en zoals toen gebruikelijk was, werden de broertjes en zusjes uit de lagere klassen er bij gehaald, zodat de ouders konden volstaan met één foto van hun kinderen. De namen van de kinderen zijn: Bovenste rij, vJjij-.: Bettie Swierstra; Rinske v.d. Ley (overl.); Regina de Gavere; Eke Castelein (overl.); Renske Broos; Rinske Strooisma. Tweede rij: Sientje Sterrenberg; Anna Faber; Akke Sieswerda (overl.); Willemke v.d. Ley; Willemien Huizinga; Geertje Bottinga. Derde rij: Meester Frank (overl.); Jack v. Esveld (overl.); Johan v. Esveld; Jaap Scheltema (overl.); Jan Lettinga; Marten Veenstra; Auke v.d. Horn; Jan de Jager; Barend Walstra; Jentje Wijmstra. Knielend: Frans van Esveld; Rikus Sterrenberg; Tjalling Sieswerda; Andries Onderweegs; Andeie Lettinga; Jan Broos; Klaas Walstra. Zittend: Trijntje Onderweegs; Hinke Castelein; Ymke Swierstra; Klaske Zijlstra (overl.) en Jantje Onderweegs." "Wie kan de vraagtekens oplos sen aldus mevrouw Joukje Spoelstra-Heerema en Piet Tan- ja, die ons deze foto toezonden. "Een heel bekende rubriek in ons "Kleine Krantsje" met een klasse-foto, waarop men zichzelf terug ziet als kind van 8-9 jaar, moet iets in je oproepen, zo schrijven zij. "Mooie, maar mis schien ook minder aangename herinneringen aan die tijd. Niet omdat wij nu in een "nostal gisch" tijdperk leven, want nostalgie is er altijd al geweest, doch in de na-oorlogse jaren misschien wat in verdrukking gekomen. Onze gedachten gaan dan vooral uit naar onze lieve juf de Hoop die, evenals op de foto, natuur lijk het middelpunt van de klas was en op haar rustige manier haar best deed ons door de eerste drie schooljaren heen te helpen. Want na 3 klassen kwam de Meester. Wie herinnert zich nog de grote vreugde en vooral voldoening van een kind dat bij de aanvang van de seizoenen, lente, zomer, herfst en winter, op de juiste dag 's morgens bij het binnenkomen in de klas direct de vinger opstak en zei Juf Juf "vandaag begint de lente, of zomer of herfst en niet te vergeten de 'echte' winter. Een nieuwe griffel met een prachtige punt er op was dan de beloning - nee, misschien wel jammer, maar een "tuutsje" was er destijds niet bij. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen indien oud-klasge noten zich nog andere voorvallen van deze tijd kunnen herinneren, en via het "Kleine Krantsje" dit willen laten weten. Natuurlijk is een rechtstreeks brielje aan ons adres ook best. Bovendien zijn er misschien oud-klasgenoten welke alsnog belang hebben bij een foto-af druk. Deze kunnen dan door ons ineens worden besteld, en zal hierdoor de kosten wat "druk ken". Met onze hartelijke groeten aan alle klas-genoten van 1923". Tot zover mevrouw Spoelstra- Heerema en de heer Tanja, die bereikbaar zijn via 't Kleine Krantsje of rechtstreeks op tele foonnummer 33514, Bredero- straat 16, Leeuwarden - dat is de heer Tanja dan. UITSTAPJE AMSTERDAM (Vervolg van pagina 5). Bij het zien van deze prachtige huizen gingen mijn gedachten even terug naar school, waar meester ons verteld had van De Gouden Eeuw, Hollands Glorie tijdperk. In die tijd, zo vertelde hij ons, vertrokken de Hollandse schepen vanuit Amsterdam naar het voormalige Indië. Met scheepsladingen aan spece rijen en andere Indische produc ten kwamen ze in A'dam terug. De daar rijk geworden kooplui lieten hier aan de grachten hun huizen bouwen, het ene nog mooier dan het andere. Het is ruim zeventig jaren geleden~~dat ik als Leeuwarder jongen voor het eerst onze hoofdplaats bezocht en daar ronddoolde. De herinnering daar aan is een kostbaar bezit. ZWEMMEN MET DE HON- NEKLAUW (Vervolg van pagina 3). verkrijgen. Quizk met een rode shirt. Henk Dijkstra (Monti), de latere aanvoerder van FVC speelde hierin. En mijn broer Jack en Henk v.d. Woude speelden in Hollandia (witte shirt en zwarte broek). Jack ging later ook naar FVC en Henk v.d. Woude naar Frisia. Er is wat afgematched. Als de kermis in aantocht was (half juli) was het ook de tijd van het bessen plukken. De tuinde rijen aan de Huizumerlaan en Juffersreedsje konden wij wel vinden. Boomke leeg. Bèntsje vol. We kregen een dubbeltje voor een vol korfje met een kop er op (bèntsje). En dat geld konden wij op de kermis wel gebruiken. Rode bessen, witte hessen en zwarte bessen plukten wij. Voor de zwarte bessen kregen wij altijd iets meer voor een korfje, omdat er niet zoveel bessen aan een steeltje zaten en het dus langer duurde voordat je een korfje vol had. Als ik ga nadenken, op welke verschillende manieren wij onze vrije tijd doorbrachten, dan geloof ik dat de huidige jeugd hierin toch wel wat te kort komt. De T.V. is wel aardig, maar het doodt de eigen energie en initiatieven. De zwemlessen en sporttraining van thans moesten wij echter missen. Leeuwarden F. v. Esveld. (Vervolg van pagina 7). springende steenen viel in de vaart, 't Omvallen werd vooraf gegaan door een dof gekraak. De vier motorspuiten hebben den ganschen nacht, tot 8 uur hedenmorgen, water gegeven. Toen zijn twee der spuiten inge rukt, doch de twee andere bleven aanwezig, om water te geven bij het uiteenhalen van de papier- voorraden, die nog in het maga zijn lagen te gloeien. De familie Nieuwland die nabij het terrein van den brand woont, heeft zich, naar men ons mee deelt, bij deze gelegenheid zeer verdienstelijk gemaakt door het gezin van den heer Beeftink - den bedrijfschef van de fabriek - logies te verleenen, terwijl boven dien 't geheele brandweer- en politiepersoneel - ongeveer 60 man - door haar werd gelaafd met koffie en thee, koek en sigaren." (Vervolg van pagina 4). er was in die dagen nog weinig waarheid in adverteren. Ik heb deze tijd zelf meege maakt: als jongen van 12 jaar kwam ik in 1903 bij mijn eerste baas. Blauwhuis J. Aetenburg.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 10